בוושינגטון סובלים מעודף קנאביס

מישהו אמר יובש? החקלאים בוושינגטון מזהירים מפני דפלציה דרמטית במחירי הקנאביס במדינה.

ההיצע של הקנאביס עולה על הביקוש באחד מהמקומות הכי פחות צפויים – שוק הקנאביס החוקי של מדינת וושינגטון. חקלאים ומגדלים רבים שמיהרו לנצל את ההזדמנות ולהשתלב בתעשייה הצעירה מוצאים את עצמם כעת בבעיה רצינית של עודפים.

“הרבה מאוד אנשים בוושינגטון עומדים להיכנס לצרות צרורות” מזהיר אטא גונזאלס מחברת GFarmaLabs המתמחה בייצור מוצרי קנאביס נוזליים.

כיצד זה קרה? חלק גדול מהבעיה נובע מכורך ההבדלים בין המודלים של הסדרת שוק הקנאביס בקולורדו לעומת וושינגטון:

מיסים

על פי מודל הלגליזציה הנוכחי בוושינגטון, המגדלים, המפיצים והמוכרים משלמים כל אחד בנפרד מס למדינה – מה שגורם לכך שהמחיר הסופי לצרכן מאמיר בעשרות אחוזים. באופן הזה קשה לעסקי הקנאביס החוקיים להתחרות במחירים של הסחורה הלא חוקית אשר ממשיכה לזרום מאזור קליפורניה ואורגון, כמו גם הקנאביס “הזולג” ממערכת המריחואנה הרפואית הפועלת במדינה במקביל ואיננה משלמת מיסים כלל. “הם תמחרו את עצמם גבוה מידי ונדחקו אל מחוץ לתחרות בשוק,” אומר אחד הגורמים בתעשייה.

רישוי

וושינגטון חילקה רשיונות לגידול קנאביס בקצב מהיר בהרבה מחלוקת הרשיונות לפתיחת חנויות לממכר והפצה, מה שהביא לחוסר איזון בין החקלאים לחנויות. קווין אוליבר, מחנות הקנאביס Washington’s Finest Cannabis מעריך כי “השפע באספקת הקנאביס בוושינגטון יסתיים במהלך החודשים הקרובים,” כאשר המדינה תאשר את פתיחתן של עוד כ-100 חנויות חדשות.

תיירות

בקולורדו כבר קיימת שנים תעשיית תיירות סקי ענפה, המושכת מבקרים מרחבי העולם. בנוסף, קולורדו לעומת וושינגטון איננה מוקפת במדינות רבות המפעילות מערכת קנאביס רפואי סדירה.

בעקבות שלל הנסיבות הללו נאלצים המגדלים המקומיים בוושינגטון להוריד מחירים בצורה דרסטית: “בעבר היינו מסוגלים לקבל עבור פאונד (כ-450 גרם) קנאביס בין 1700 ל-2200 דולר, מחיר סיטונאי, היום זה בקושי 700-800 דולר,” מספר אחד המגדלים המקומיים. “זה מחיר לא רווחי בכלל, אני מאחסן את רוב הסחורה שלי למאוחר יותר”.

יין ב-2 דולר לבקבוק - בקרוב קנאביס ב-2 דולר לגרם?
יין ב-2 דולר לבקבוק – בקרוב קנאביס ב-2 דולר לגרם?

חלק ממגדלי הקנאביס במדינה, המצויים בהליכים של עיקול ופשיטת רגל, מאשימים את בעלי החנויות במצב אליו הגיעו, בטענה שהם מתעקשים לדרוש מחיר נמוך מידי מתוך כוונה לגזור קופון גדול יותר.

המצב החמיר עד כדי כך שמגדלים מוכנים ממש לחלק בחינם נתחים מהתוצרת שלהם במטרה לנסות ולהרוויח את הקשר העסקי לעתיד. יש המשווים את מה שמתרחש היום בתעשיית הקנאביס בוושינגטון לתופעת העודפים שהתרחשה בתעשיית היין של קליפורניה לפני כעשור ושהביאה לעולם מותגי יין זולים כמו “Two Buck Chuck“.

האם תופעת העודפים בוושינגטון תביא לעולם מותגי “קנאביס ב-2 דולר” בזמן שתעשיית הקנאביס המקומית מתייצבת? גורמים בתעשייה מבהירים כי נכון לעכשיו יש יותר מידי קנאביס ומעט מידי לקוחות: “יש כרגע בוושינגטון עשרות אלפי קילוגרמים של מריחואנה שמרחפת אי שם, ללא בית”.

בצפו בכתבה של רשת CNBC על בעיית עודפי הקנאביס של וושינגטון:

ראו גם:
צרות של עשירים: הקנאביס מכניס לקולורדו יותר מידי כסף
בפחות מחצי שנה: וושינגטון הרוויחה 16 מיליון דולר במיסים מהלגליזציה
לילה כלכלי: “נס העלה הירוק” של קולורדו

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי