המפ במקום כותנה: 3 סיבות טובות לייצר בדים מקנבוס

כותנה היא כיום חומר הגלם הנפוץ ביותר להכנת בדים ואריגים, אך לצמח ה’המפ’ ישנם יתרונות משמעותיים שעושים אותו כדאי יותר לשימוש: הנה 3 סיבות טובות בגינן צריכה תעשיית הטקסטיל להשתמש בבד המפ במקום כותנה.

צמח המפ (קנבוס) יכול לשמש כחומר גלם זול ויעיל יותר במגוון רחב של תעשיות. אחד הענפים המשמעותיים ביותר בשוק העולמי בו לא מנוצלים כיום יתרונותיו של ההמפ, ממנו ניתן להפיק אריג חזק ואיכותי המכונה ‘בד המפ, הוא ענף הטקסטיל.

ענף הטקסטיל מתחזק את אחד הגידולים המשמעותיים ביותר בחקלאות העולמית: הכותנה, שנחשבת לאריג הנצרך ביותר במשק העולמי. על פי הערכות, צפויה תפוקת הכותנה העולמית להכפיל עצמה עד פי 4 עד שנת 2050.

עם תהליך הלגליזציה של יבולי המפ בארה”ב, שחזרו לצמוח בקולורדו, קליפורניה וקנטקי, ישנה לראשונה אפשרות אמיתית שהמפ יחזיר עטרה ליושנה וישתלט בחזרה על כסא המלוכה של ענף הטקסטיל.

הנה 3 סיבות טובות למה כדאי לכולנו שזה יקרה:

1. שמירה על איכות הסביבה

חומרי הדברה בהם מרוססים הצמחים, גורמים נזק רב לאיכות הסביבה. יבול הכותנה, המהווה 2.5 אחוזים מהיבול החקלאי בעולם, אחראי לניצול מעל 16 אחוזים מחומרי ההדברה, הפוגעים בשרשרת כולה – החל מאדמת הגידול עצמה ועד הפועלים העניים שאחראיים על הקטיף ועל שילוח התוצרת.

גם זה בטח יעניין אותך
חקלאי המפ בארה"ב
המפ – למען איכות הסביבה

המפ מנגד דורש מחצית בלבד מחומרי ההדברה בהם משתמשים לצורך גידול הכותנה והינו בעל ‘חתימה אקולוגית’ (פגיעה או השפעה על הסביבה) נמוכה יותר. בכך הוא יעיל בהרבה בשמירה על איכות הסביבה.

2. חסכון במים

למעלה מ-10 אלף ליטר מים נדרשים להשקיית יבול כותנה, ממנו מפיקים קילו אחד של תוצר סופי – השווה לחולצה אחת או מכנס ג’ינס. זהו אחד הייבולים ה”צמאים” ביותר בענף החקלאות ואחראי לנתח משמעותי מצריכת המים העולמית.

שדה המפ בזמן השקייה
חיסכון משמעותי בצריכת המים – עד פי 10 פחות מכותנה

המוסד לחקר הסביבה בסטוקהולם, שבדיה, ערך דו”ח מחקר השוואתי בין תעשיית הכותנה לבין תעשיית ההמפ בבריטניה. במחקר נמצא כי צריכת המים של יבול ההמפ עמדה על כ-1,000 עד 1,500 ליטר מים לייצור קילו אחד של המפ, לעומת יבול הכותנה שצרך קצת יותר מ-10,000 ליטר מים לקילו אחד של תוצר – כלומר צריכת המים של המפ נמוכה עד פי 10 מזו של הכותנה.

3. איכות המוצר הסופי

בד המפ עמיד יותר מבד כותנה, בעל פחות סיכויים להיקרע או להתבלות וכן יכול כאמור לשמש למגוון שימושים תעשייתיים שהכותנה אינה מספקת.

בד המפ
בד המפ עמיד יותר מכותנה ומסייע בחיסול חידקים

מלבד זאת, בד המפ מכיל תכונות אנטי בקטריאליות ומסייע לחסל חיידקים מסוכנים העלולים לעבור דרך מוצרי בד בהם נעשה שימוש חוזר כמו מגבות, חלוקים ומצעים של בתי חולים ציבוריים.

ראו עוד:
צפו: המפ על קצה המזלג
עולה לנו: על המפ ויוקר המחייה
סוללות קנאביס: סיבי המפ יעילים בשמירת אנרגיה
משרד הבריאות: “אין הצדקה לאשר גידול המפ בישראל

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר