בדיקה חשפה: משרד הבריאות שיקר לבג”ץ – יש מחסור בקנאביס רפואי

מבדיקה שערך הבוקר מגזין קנאביס עולה כי בתשובתו לבג"ץ אמש שיקר משרד הבריאות לשופטים כשטען שאין מחסור בקנאביס רפואי בבתי המרקחת. "זה מצב חירום לאומי," אומרת עו"ד בריינין. משרד הבריאות הפעם לא מסר תגובה לידיעה.

“אין מחסור כללי במוצרי קנאביס רפואי”. כך טען אמש (ב’) משרד הבריאות בתשובה רשמית שהוגשה לשופטי בג”ץ. לצורך גיבוי הטענה חתם המשנה למנכ”ל משרד הבריאות פרופ’ איתמר גרוטו על תצהיר בו התחייב כי הדברים שנכתבו הם אמת לאמיתה.

בחלוף כ-12 שעות לאחר ההודעה שהפתיעה רבים מהמטופלים החלטנו במגזין קנאביס לבדוק האם טענת משרד הבריאות נכונה ומדויקת. לאורך כל הבוקר יצרנו קשר טלפוני עם עשרות בתי מרקחת על פי הרשימה הרשמית של משרד הבריאות.

מחסור קנאביס רפואי
טענת משרד הבריאות לגבי מחסור במוצרי קנאביס בבתי מרקחת – מתוך תשובת משרד הבריאות לבג”ץ

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי בחלק נכבד מבתי המרקחת יש אמנם מלאי מסוים של שמן קנאביס, אך במקרה של תפרחות קנאביס ישנו מחסור חמור ביותר גם היום. מאחר ורוב מוחלט של המטופלים נעזרים דווקא בתפרחות, התמקדנו בבדיקה זו.

בנוסף התמקדנו בניסיון לאתר תפרחות מקטגוריות T20, T15, T10 – אלו הן התפרחות המבוקשות, שכן מינונים נמוכים מאילו כמעט ואינם קיימים ברשיונות ואינם מבוקשים כלל.

במקרה זה, בניגוד להצהרת משרד הבריאות, נתגלה מחסור אדיר כמעט בכל בתי המרקחת. כל זאת מבלי שמוזכר המחסור באסדרה הישנה, שמלאי שלו כבר כמעט אינו קיים בכלל.

בתי מרקחת פרטיים

חלק מבתי מרקחת אלו כלל לא עונים בטלפון. חלק קטן מאוד מחזיק במלאי מצומצם, בעיקר של חברה אחת בלבד או בכמות חלקית, אך רוב מוחלט מהם אינם מחזיקים בתפרחות קנאביס בכלל או במינונים חסרים מאוד.

מתוך 20 בתי מרקחת פרטיים בסך הכל, ב-10 נמצאו חוסרים חמורים לפי הרשימה שלהלן. בשאר בתי המרקחת הפרטיים בחלקם כלל לא ענו לטלפון ובאחרים היה אכן מלאי חלקי או מספק.

 • בית מרקחת הלן פארם יבנה: אין תפרחות קנאביס בכלל.
 • בית מרקחת טללים רמלה: אין תפרחות T20 ואין T10. יש רק T15.
 • בית מרקחת גבעת שמואל: אין תפרחות T20, אין T15 ואין T10, יש רק T5.
 • בית מרקחת מקס פארם חולון: אין תפרחות T20 בכלל. יש T15. אין T10/C10.
 • בית מרקחת מדי פלוס אורנים ירושלים: אין תפרחות T20, אין T15 אין T10.
 • בית מרקחת מדי פלוס בר אילן ירושלים: אין תפרחות T20, אין T15.
 • בית מרקחת פארמה שיא כפר סבא: אין תפרחות T20, אין T15, אין T10/C10.
 • בית מרקחת האני שבתאי לוי חיפה: אין תפרחות בכלל.
 • בית מרקחת ברון מדיקסטור כפר סבא: אין תפרחות בכלל.
 • בית מרקחת שלאין תל אביב: אין תפרחות T20, יש T15 רק אינדיקה, אין תפרחות T10.

בתי מרקחת סופר-פארם

30 בתי המרקחת של רשת סופר-פארם כמעט ואינם זמינים בטלפון ולאחר המתנה ארוכה רובם מתנתקים מעצמם. עם זאת ניתן לקבל רשימה עדכנית של מלאים דרך אתר סופר-פארם בצ’אט עם נציג שירות. לפי הרשימה ששלח לנו הנציג הבוקר, גם בסופר-פארם המצב שונה מכפי שהוצג לשופטי בג”ץ.

 • תפרחות T20, בעיקר של חברה אחת, ניתן למצוא ברוב בתי המרקחת של הרשת אך לא בכולם.
 • תפרחות T15 ניתן למצוא רק ב-3 סניפים: סניף אילת, סניף בית הכרם בירושלים, סניף ארלוזורוב בתל אביב.
 • תפרחות T10/C10 אין בכלל, בכל בתי המרקחת של רשת סופר-פארם.

שירותי שינוע בזלת, פנאקסיה, גרין פארמה

מלבד בתי המרקחת הנ”ל, מספקות 3 החברות פנאקסיה, בזלת וגרין-פארמה, שירותי שינוע ומשלוחי קנאביס רפואי עד הבית. למרבה הצער כל 3 החברות לא ענו לטלפון גם לאחר דקות המתנה ארוכות. עם זאת, החברות בזלת וגרין-פארמה מספקות שירות התכתבות בוואטסאפ שעשוי להקל על המטופלים.

שורה תחתונה: יש מחסור!

לסיכום: ניתן לקבוע כי משרד הבריאות שיקר לבג”ץ באומרו כי אין מחסור. נוסח העדכון ששלח משרד הבריאות לבג”ץ אמנם היה מפולפל למדי ולפיו “הטענות בדבר מחסור במוצרים מופנות למחסור במוצרים ספציפיים של יצרנים ספציפיים או למחסור בבית מרקחת כזה או אחר”, אך בפועל לא מדובר ב”בית מרקחת כזה או אחר” אלא ברובם.

בנוסף משרד הבריאות טען בתגובתו כי “המחסור הנקודתי מתייחס למוצרים ספציפיים, תפרחות עתירות THC שריכוז החומר הפעיל בהן עומד על כ-20%” ואף הדגיש כי “לא מדובר במחסור כולל בקטגוריית T20 אלא במחסור במוצרים ספציפיים”. בפועל, כפי שניתן להתרשם מהרשימה הנ”ל, המחסור מקיף בהרבה ולא נוגע רק ל”מוצרים ספציפיים”.

בעקבות ממצאי בדיקת מגזין קנאביס אומר מטופל ותיק בענף כי “גרוטו משקר לבג”ץ או ביודעין או בגלל שלנדשפט הידוע ‘באמינותו הרבה’ מטעה אותו. איפה האחריות שלו כלפי עשרות אלפי חולים? לא יאמן שעד עכשיו גרוטו לא חשב להתקשר בעצמו לבתי המרקחת ולראות עד כמה המחסור חמור ועד כמה אנחנו המטופלים סובלים ומצבנו הרפואי מדרדר, עד אז הוא ימשיך לכתוב ולהגיד דברים שאין להם שום קשר למציאות”.

“מצב חירום לאומי”

עו”ד בריינין המייצגת בעתירה לבג”ץ יחד עם עו”ד יסמין מזרחי בשם עמותת הקנאביס הרפואי, מסרה בתגובה לממצאי הבדיקה כי “טוב עשו אנשי מגזין קנאביס שבדקו את המציאות בשטח אל מול ההכרזות של פרופ’ איתמר גרוטו סמנכ”ל משרד הבריאות לבית המשפט רק מאתמול. אני לא יודעת כיצד משרד הבריאות עושה את המדידות שלו – אבל הבדיקה (הלא מדגמית) שנעשתה הבוקר מציגה את מה שהמטופלים מספרים לנו מזה חודשים. במקום לקיים שגרת חיים מיטיבה לצד המחלה ממנה הם סובלים, המטופלים מוצאים את עצמם ברדיפה אינסופית אחר הטיפול הרפואי הנדרש להם. לא מדובר במחסור חלקי, במחסור ב’קטגוריה’ או אפילו במחסור ב’מוצר ספציפי של חברה כלשהי’ – מדובר במצב חירום לאומי שאם היה מדובר באינסולין המדינה כבר הייתה עוצרת את פעילותה”.

עוד הוסיפה עו”ד בריינין: “שימו לב שהמחסור בתפרחות הוא אקוטי ואלו משמשים את עיקר המטופלים. מטופלים מוצאים את עצמם במרדף אחרי התרופה, קומבינות נוצרות, והשוק השחור פורח מתמיד. ואני שואלת מה עם מטופלים שלא מסוגלים לקיים 55 שיחות טלפון בכל בוקר? מה עם המטופל שמתגורר הרחק בפריפריה שכבר מצא בית מרקחת בו יש קנאביס, אבל עד שמגיע לשם (אם יכול) המלאי אוזל? קשה מאוד לעצור רכבת דוהרת, אבל המעשה האחראי, שהייתי מצפה דווקא ממשרד הבריאות, דווקא מפרופ’ גרוטו, הוא ללחוץ על בלם החירום – גם אם זה יגרום לטלטלה בשוק. מאחר ונראה שהמבוגר האחראי לא עושה כן, אני בטוחה שבית המשפט העליון יעשה זאת.”

משרד הבריאות סירב להגיב הפעם לידיעה זו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר