טוען...

בג”צ קבע: ‘שראל’ לא תקבל את הקנאביס הרפואי

נצחון למגדלי הקנאביס הרפואי: שופטי בג”צ קבעו הבוקר כי ענף הקנאביס הרפואי לא יעבור לחברת ‘שראל’ כפי שדרשו במשרד הבריאות. כמו כן לא יתקיימו מכרזים למגדלי קנאביס חדשים וכל החלטה בנושא תיאלץ לעבור דרך הליך חקיקה בכנסת. בשולחן המגדלים דורשים כעת הוספת 200 מגדלים נוספים.

בג”ץ דחה לפני שעה קלה את תכנית הסדרת הקנאביס הרפואי החדשה כפי שהוצגה על ידי נציגי משרד הבריאות. על פי התכנית דרשו במשרד הבריאות להעביר את הענף לאחריותה הבלעדית של החברה הפרטית ‘שראל’ שאמורה היתה לנהל את כל הליכי הבקרה, החלוקה והשינוע של הקנאביס למטופלים ברשיון.

השופט חנן מלצר
שופט בג”צ חנן מלצר

שלושה שופטי בג”צ, בראשותו של השופט חנן מלצר, אמרו בדיון כי אין מקום לעבור לשרשרת של שבעה גורמים שונים שיהיו אחראים על הגידול, השינוע והחלוקה של הקנאביס למטופלים, כפי שתכננה לעשות חברת ‘שראל’. “זה לא נראה טוב,” אמרו וציינו כי אינם רואים סיבה לשנות את המערך כפי שפועל היום.

לשקול מחדש הקשר עם ‘שראל’

עוד ציינו השופטים כי בנוגע לשיתוף הפעולה של משרד הבריאות עם חברת ‘שראל’ – ובלי קשר לענף הקנאביס הרפואי – הם ממליצים לשקול מחדש קשר זה בין משרד הבריאות לחברה. “כבר קרה שהמדינה הפריטה שירותים וכל הידע המקצועי עבר לגוף הפרטי ולא ניתן היה לפקח ולקבל נתונים,” אמרו.

השופטים קבעו עוד כי כל שינוי בענף הקנאביס הרפואי בעתיד יאושר לכל הפחות בחקיקה בכנסת – כלומר שהיק”ר (היחידה לקנאביס רפואי בראשותו של יובל לנדשפט) לא יוכל לקבוע את הליך ההסדרה של הענף (מכרזים למגדלי קנאביס חדשים למשל) וכי החלטה כזו תבוא אך ורק בחקיקת משנה בכנסת ישראל.

לא ייערך מכרז למגדלי קנאביס חדשים

המכרז למגדלי קנאביס רפואי, שחקלאים רבים ציפו לו בתקווה לקבל זכיונות גידול חדשים, לא ייתקיים בטווח הנראה לעין וכל החלטה בעניין תיאלץ כאמור לעבור דרך הממשלה והכנסת. הרעיון של משרד הבריאות להחליף את המגדלים הקיימים על ידי פרסום מכרז נהדף על ידי בית המשפט שהמליץ למדינה לבצע הוספה של מגדלים לענף בצורה של רישיונות או זכיונות בדרך המתאפשרת לה כבר היום.

חגי הילמן
חגי הילמן: “נבקש להוסיף 200 מגדלים נוספים”

בעקבות החלטת בג”ץ מתכוונים באיגוד ספקי הקנאביס הרפואי לפנות בקרוב למשרד הבריאות ולבקש להתיר ל-200 מגדלים נוספים להיכנס לתעשיית הקנאביס הרפואי וכן לאשר הליכי ייצוא של הקנאביס לחו”ל.

יו”ר שולחן מגדלי הקנאביס הרפואי בישראל, מר חגי הילמן, מסר לפני דקות אחדות כי “עכשיו כשבית המשפט כפה על משרד הבריאות הסדרה בדרך המלך באמצעות חקיקה ולא במחשכים באמצעות חברת ‘שראל’, השולחן מאמין שניתן יהיה להכניס לגידול קנאביס לצרכים רפואיים כ-200-300 מגדלים נוספים תמורת איפשור היצוא בחקיקה. חברי השולחן גם ישמחו להעניק גנטיקת על מנת להתחיל את הגידול לכל מי שיקבל רישיון מהמדינה בעקבות החקיקה שתתקבל בכנסת.”

עוד אמר הילמן כי “החלטת בגץ היום מהווה קרן שמש ותקווה גדולה לאלפים רבים של חולים הממתינים למזור. ההחלטה עשויה למנוע את התמוטטות הענף אשר זוכה הימים האחרונים לתמיכת מזכ”ל האו”ם, יו״ר הכנסת, המפכ”ל ורבים אחרים. אנו מקווים שממשלת ישראל הנכנסת תגלה הבנה , תפגין חמלה ותפעל להסדרת הנושא לא באמצעות מונופולים ובדרך מסודרת לסיוע לחולים בארץ ובעולם. ההחלטה היום מלמדת כי בגץ בתוך עמו יושב.”

הפרוטוקול המלא:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/sarel-bagats-protokol.pdf

ראו עוד:
ראש בראש: מנכ”ל ‘שראל’ מול מגדלי הקנאביס
הקץ למונופול של חברת “שראל”

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר