מגלגל...

בג”ץ התיר את הרפורמה אך מאריך את האסדרה הישנה ודורש פיקוח מחירים

שופטי בג"ץ פרסמו הבוקר החלטה ראשונה בעניין רפורמת הקנאביס הרפואי: הארכת רישיונות הקנאביס של המטופלים והותרתם במתכונת האסדרה הישנה עד סוף חודש מרץ 2020. עם זאת, מרבית החברות כבר העבירו את המטופלים לאסדרה החדשה, כך שייתכן ומדובר בקביעה חסרת משמעות אמיתית.

שופטי בג”ץ מסרו היום (א’) את החלטתם בעניין העתירה שהוגשה בדרישה לעצור את רפורמת הקנאביס הרפואי (“מדיקליזציה”) ובבקשה לאפשר למטופלים להמשיך לקבל קנאביס רפואי בהתאם לאסדרה הישנה – כלומר ישירות מהחברות ולא דרך בתי המרקחת ובמחירים נמוכים של עד 370 ש”ח בחודש – לפחות עד להשלמת הפיילוט ועד וידוא שלא תהיה פגיעה במטופלים כולל עצירת עליית המחירים.

השופטים לא הקפיאו את הרפורמה כפי שביקשה עמותת הקנאביס הרפואי, אך קבעו כי האסדרה הישנה תימשך ומטופלים שנמצאים באסדרה הישנה יוארך רישיונם עד סוף חודש מרץ 2020 כל עוד רישיונם פג עד 31.7.19. כמו כן דורשים השופטים ממשרד הבריאות לוודא שלא תהיה עליית מחירים ושאף מטופל מהאסדרה הישנה לא ייפגע.

אמנם מדובר בכך שלכאורה המטופלים יוכלו לקבל את הקנאביס הרפואי במתכונת 370 ש”ח בחודש, אך קביעה זו, שהיתה עשויה לשמח את המטופלים, עלולה להיות חסרת משמעות שכן משרד הבריאות כבר אישר לכל החברות לעבור לאספקה באסדרה החדשה, דרך בתי המרקחת ובמחירים גבוהים – ורובן אף עשו זאת.

לדברי מנכ”ל עמותת הקנאביס הרפואי דנה בר און, מי שהגישה את העתירה לבג”ץ, יאלצו כעת המטופלים להמתין ולראות מה יעשו משרד הבריאות וחברות הקנאביס. לדבריה אם ימשיכו בהליך העברת המטופלים לאסדרה החדשה ולא יספקו את הקנאביס במתכונת הישנה במחירים המקוריים, בכוונתה להגיש בקשה לביזיון בית המשפט.

בהחלטתם כתבו השופטים כי “הגענו לכלל מסקנה כי סד הזמנים הנוכחי שנקבע על-ידי משרד הבריאות להסבת כלל רישיונות השימוש בקנאביס למתכונת ההסדרה החדשה [31.12], עלול לגרום לפגיעה ברצף הטיפולי של מספר רב של מטופלים וכתוצאה מכך, להסב להם חלילה נזק”.

“לפיכך,” הסבירו, “מצאנו לנכון להוציא בזאת צו ביניים, בגדרו כל הרישיונות שניתנו בהתאם להסדרה הישנה, אשר תוקפם פג, או עתיד היה לפוג החל מתאריך 01.02.2019 ועד לתאריך 31.07.2019, ואשר תוקפם הוארך על-ידי משרד הבריאות עד לתאריך 31.12.2019 – תוקפם יוארך באופן אוטומטי עד לתאריך 31.03.2020, או עד עשרה ימים לאחר החלטה של ועדת המחירים בנושא שהועמד בפניה [פיקוח מחירים], לפי המוקדם מביניהם, או עד להחלטה אחרת, וזאת ללא כל צורך בהגשת בקשה להארכה”. ההארכה שנתן משרד הבריאות לילדים ולחולי סרטן, עד יוני 2020, תעמוד בעינה, כך נקבע עוד.

עוד דורשים השופטים מהחברות “בטר”, “קנדוק” ו-“IMC” להשיב לבית המשפט עד לתאריך 12.11.2019 ולהתייחס במסגרת תגובתן לטענה, שפורסמה לראשונה במגזין קנאביס, שלפיה הן, או מי מהן, הודיעו ללקוחותיהן כי הן עתידות להפסיק את אספקת מוצרי הקנאביס בעתיד הקרוב, או שהן צופות חוסרים באספקת קנאביס לנוכח הוראות משרד הבריאות, או הרפורמה.

גם החלטה זו נראית מעט מאוחרת שכן כל שלוש החברות הנ”ל, ובינתיים גם אחרות כמו “שיח” ו”שאיפה לחיים”, כבר הודיעו למטופליהן כי הן מפסיקות לחלוטין את האספקה באסדרה הישנה ומעבירות את כלל מטופליהן אל בתי המרקחת.

לסיכום כתבו השופטים: “מבלי לגרוע מהאמור לעיל – משרד הבריאות יעדכן את בית המשפט בדבר התקדמות הסבת רישיונות השימוש לרישיונות על-פי ההסדרה החדשה, וכן לגבי הדרכים שהוצעו, או הונהגו לשם פתרון הבעיות שעלו ועולות בתקופות המעבר, כך שלא יפגע איש מבעלי הרישיונות שניתנו בהתאם להסדרה הישנה. במסגרת זו יינתן אף דיווח ביחס לדיוני ועדת המחירים. עדכונים אלה ימסרו בתאריכים: 01.11.2019, 02.12.2019, 01.01.2020 ו-03.02.2020. יתר הצדדים יהיו רשאים להגיב על הודעות העדכון הנ”ל עד שבוע מיום הגשתן. לאחר הגשת כל עדכון ותגובה כאמור – נוציא, במידת הצורך, החלטות נוספות.”

לפיכך נראה שלמשרד הבריאות ניתנו מספר שבועות למצוא פתרון לעליית המחירים, ואם לא יימצא פתרון כזה עשוי בית המשפט לנפק החלטה משמעותית יותר מזו שנתן היום.

משרד הבריאות כבר פירסם בעצמו מבצע למטופלים שיעברו לאסדרה החדשה והבטיח להאריך את רשיונם באופן מנהלתי, אוטומטית, עד חודש יוני 2020 וללא צורך בביקור רופא – מה שעשוי לפתות את המטופלים לעבור לאסדרה החדשה לאור המחסור בקנאביס רפואי באסדרה הישנה. מבצע זה רלוונטי גם למטופלים שרשיונם פג אחרי 31.7.19 ואליהם לא נרשמה התייחסות בהחלטת בג”ץ.

כפי שפורסם הבוקר במגזין קנאביס, בימים אלו נמצא ענף הקנאביס הרפואי בשפל חסר תקדים, עת אלפי מטופלים נותרו ללא אספקת קנאביס רפואי בכלל, או במינון חלקי. חברות הקנאביס וחברות השינוע והמשלוחים אינן עונות לטלפונים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר