מגלגל...

הערכות: ארה”ב תודיע ב-1 באוגוסט על הקלה בחוקי המריחואנה

צעד אפשרי בדרך ללגליזציה בארה”ב ובעולם כולו: בעוד מספר שבועות צפוי הממשל האמריקני להודיע על הקלה משמעותית בחוק, שתהפוך את הקנאביס לתרופה בכל 50 המדינות. המריחואנה תוסר מ”דרגה 1″ ברשימת הסמים המסוכנים ותשובץ מחדש ב”דרגה 2″ – מה שיאפשר חלוקתה כתרופת מרשם וכן פיתוח ומחקר בתחום.

*** עדכון: תוצאות ההחלטה כאן.

לפני חודשיים הבטיח ה-DEA, ארגון הבקרה על סמים בארה”ב, כי הוא צפוי לפרסם הודעה מיוחדת “עד סוף המחצית הראשונה של 2016” ובה יציין האם החליט להקל על החוקים הפדרליים הנוגעים לקנאביס וחלים על כל מדינות ארה”ב.

כעת נראה שהארגון עומד במילתו, כך לפחות על פי הדיווח בעיתון “סנטה מוניקה אובזרבר” מקליפורניה, שמדווח הבוקר (א’) על החדשות הטריות ומצטט עו”ד בכיר ב-DEA שמסר את הדברים אך העדיף להישאר אנונימי.

על פי הדיווח, ב-1 באוגוסט, בעוד פחות מחודשיים, יודיע הממשל הפדרלי על העברת המריחואנה מרשימת הסמים המסוכנים ביותר ב”דרגה 1″ אל רשימת הסמים המסוכנים פחות ב”דרגה 2″.

בעוד שחומרים בדרגה 1 נחשבים ל”סמים מסוכנים ללא תועלת רפואית”, בדרגה 2 יוגדר הקנאביס כ”חומר בעל תועלת רפואית” – מה שבראש ובראשונה יאפשר חלוקתו במרשם רופא ככל תרופה אחרת, וכן יפתח את הדלת להתחלת מחקר חוקי ומסודר על הצמח והשפעותיו – דבר שהיה אסור עד כה בארה”ב.

קנאביס רפואי
העברת הקנאביס ל”דרגה 2″ תאפשר חלוקתו במרשם רופא וכן מחקר ופיתוח ראשון בתחום בארה”ב

“לא משנה מה יהיה החוק בקליפורניה, אריזונה, יוטה או כל מדינה אחרת בארה”ב, זאת מאחר וההחלטה תהפוך מוצרים המכילים THC (החומר הפעיל והאסור בקנאביס) לחוקיים במרשם רופא – בכל 50 המדינות,” אמר העו”ד. “ישנן 5 דרגות לסמים בחוק. בדרגה 1 שום דבר לא חוקי. בדרגה 2 נמצאים סמים כמו פרקוסט, זנקס, אוקסיקונטין, הניתנים במרשם.”

הסיבה העיקרית לשינוי מצד הממשל האמריקני מגיע, כך לדבריו, עקב “בזבוז המשאבים האדיר” באכיפת השימוש במריחואנה וחשיש, כשברקע רוב הציבור האמריקני כבר תומך בלגליזציה מלאה של קנאביס לכל שימוש, לא רק רפואי – כ-60% תמיכה על פי סקרים אחרונים.

עורך הדין שמסר את הפרטים העדיף להישאר אנונימי מאחר והוא אינו בעל הרשאה מתאימה לשוחח עם התקשורת בעניין זה, אך הוא העריך כי לאחר ההודעה ב-1 באוגוסט כאמור יחלו בצעדים קונקרטיים לשינוי החקיקה לקראת הבחירות בנובמבר 2016, זאת לדבריו במטרה לעודד הצבעה למועמדת הדמוקרטית הילרי קלינטון.

איזה קנאביס אתה?

המועמדת הדמוקרטית לנשיאות: הילרי קלינטון
הילרי קלינטון: “יש לשנות את הסטטוס החוקי של המריחואנה”

קלינטון, הצפויה לזכות במירוץ לנשיאות ולהחליף את אובמה בתפקידו, כבר הצהירה פעמים רבות כי בכוונתה להסיר את הקנאביס מדרגה 1 לדרגה 2, זאת כדי לאפשר מחקר בתחום. הדיווח כעת תואם את לוח הזמנים הצפוי.

עד כה המדינות בארה”ב שאישרו חוקי לגליזציה במשאלי-עם עשו זאת בניגוד ולמרות החוק הפדרלי שאסר זאת, ורק מאחר ונשיא ארה”ב ברק אובמה הורה למשטרה הפדרלית שלא לפשוט על עסקי מריחואנה במדינות אלו.

צעד זה מצטרף לגל של שינויי חקיקה בעולם כולו, גם בקנדה השכנה לארה”ב שהודיעה כי בתחילת 2017 כבר תאשר חוקי לגליזציה מלאים. עוד קודם בסוף שנת 2016 צפויים תושביהן של למעלה מ-5 מדינות בארה”ב להצביע בעד לגליזציה במשאלי-עם. חלקן תצטרפנה לוושינגטון, קולורדו, אלסקה ואורגון, שכבר אישרו שימוש ומכירת קנאביס חוקיים.

*** עדכון: גורם רשמי ב-DEA התייחס לדיווח אך סירב להכחיש או לאשרו. עם זאת הוא ציין כי הארגון אינו מחוייב ללוח זמנים כלשהו כפי שנטען.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר