ארה"ב: האי-הפללה הופכת לרטרואקטיבית

כאשר מדינה מסויימת עושה אי-הפללה של קנאביס – מה זה אומר עבור אלו שכבר הופללו? בית המשפט העליון בקונטיקט קבע אתמול (יום שני) פסיקה תקדימית לפיה מי שהואשם בעבר בעבירות קנאביס במדינות בארה"ב ששינו מאז את החקיקה שלהן בנושא – יכול לבקש למחוק את הרישום הפלילי שלו.

עשרות אלפי אנשים שנעצרו בעבר במדינת קונטיקט על אחזקת מריחואנה יכולים כעת לבקש שהרישום הפלילי שלהם יימחק, לאחר שביום שני פסיקה תקדימית של בית המשפט העליון במדינה קבעה כי חוקי הדה-קרימינליזציה שעברו במדינה בשנת 2011 חלים רטרואקטיבית גם על עבירות שבוצעו לפני כן. הפסיקה הזאת מהווה תקדים חוקי רשמי בקונטיקט – אבל גם תקדים משפטי עבור אזרחים שהורשעו בעבר בשאר 18 המדינות בארה"ב שבהן קיימת מדיניות אי הפללה, ומבקשים למחוק את הרישום הפלילי שלהם – לא משנה ממתי הוא.

מדובר בתיקון עוול היסטורי – אין הרי שום סיבה לוגית שבמדינות שבהן אחזקת קנאביס כבר אינה עבירה פלילית יחיו אלפי אזרחים שלא מצליחים למצוא עבודה בגלל תיק פלילי על אחזקת קנאביס, אותו הם קיבלו לפני שינוי החוק.

הפסיקה הזאת של בית המשפט העליון לא רק התקבלה על ידי רוב השופטים – היא למעשה עברה בפה אחד וזכתה לתמיכה המוחלטת של כל הרכב השופטים (7 בעד לעומת 0 נגד). הפסיקה ניתנה במסגרת משפטו של ניקולס מנדיטו, שביקש למחוק את הרשעות המריחואנה הישנות שלו לאחר שחוקי האי-הפללה נחקקו במדינת קונטיקט ב-2011.

"זה נושא שמדינות רבות ייאלצו להתמודד איתו," אמר אהרון רומנו, עורך דינו של מנדיטו. "משום שיותר ויותר מדינות עושות דה-קרימינליזציה של מריחואנה, הסוגיה הזו (של האם החקיקה החדשה תקפה רטרואקטיבית) חייבת לקבל התייחסות".

קולורדו, מדינת וושינגטון, וושינגטון DC, ואלסקה כבר עשו לגליזציה של שימוש בקנאביס למטרות פנאי. חוקי הלגליזציה של אורגון צפויים להיכנס לתוקף ביולי השנה. בקונטיקט ועוד 22 מדינות בארה"ב יש חקיקת קנאביס רפואי מוסדרת, ובעוד 18 מדינות נהוגה מדיניות אי-הפללה של אחזקת קנאביס בכמויות שונות (צפו במפה בראשית הכתבה).

בשנה שעברה, בית המשפט המחוזי בקולורדו פסק כי אנשים שהורשעו באחזקת כמויות קטנות של קנאביס יכולים כעת לבקש למחוק את הרישום הפלילי שלהם, כעת כשהמדינה עשתה לגליזציה. המחוקקים בשאר המדינות שבהן נעשתה הקלה בחוקי הקנאביס עדיין מתלבטים האם להחיל את ההקלה הזו גם על עבירות ישנות – ולכן הפסיקה הזו של בית המשפט העליון בקונטיקט הינה חשובה במיוחד.

מפת המדינות בארה"ב בהן יש אי-הפללה או לגליזציה (לחצו להגדלה). מקור: NORML.
מפת המדינות בארה"ב בהן יש אי-הפללה או לגליזציה (לחצו להגדלה). מקור: NORML.

ב-2011, מושל קונטיקט דנאל פ. מאלוי והמחוקקים שלו שינו את חומרת העבירה של אחזקה של עד חצי אאונס (כ-14 גרם) קנאביס מעבירה פלילית עם עונש מאסר פוטנציאלי לעבירה ששקולה בחומרתה לדו"ח חניה, עם קנס של 150$ בתור העונש המקסימלי.

בהתאם לשינוי הזה בחקיקה, מנדיטו בן ה-31 ביקש למחוק שתי הרשעות על אחזקת קנאביס שהיו לו מ-2009 ולבטל עוד הליך פלילי שמתנהל כנגדו על אחזקה עוד מלפני כניסת החוק החדש לתוקף. בתחילה, הרכב של שלושה שופטים בבית המשפט המחוזי של קונטיקט פסק ב-2013 לטובת התביעה, שטענה כי הרשעות קנאביס שבוצעו לפני כניסת חוקי האי-הפללה ב-2011 צריכות להישמר.

לאחר הכישלון בבית המשפט המחוזי מנדיטו ועורך הדין שלו עתרו לבית המשפט העליון – ושם כאמור, בית המשפט פסק לטובתם ברוב מוחלט של 7 מתוך 7 שופטים. שופטת ביהמ"ש העליון קרמן אספינוזה כתבה בפסק הדין: "המחוקק קבע כי עבירות מסוג זה (אחזקת קנאביס לשימוש עצמי) צריכות לקבל את אותו יחס כמו עבירות חניה. המדינה לא הצליחה לתת הסבר מספק מדוע מחיקת הרישום הפלילי לא צריכה להתבצע במקרים כאלו".

סגנו של היועץ המשפטי לממשלת קונטיקט, הארי וולר, אמר בתגובה כי "המדינה מאמינה כי הטיעון שהציגה בפני בית המשפט היה צודק, אך מכבדת את סמכותו של בית המשפט העליון לקבוע בעניין".

פסק הדין הזה אמנם ניתן על ידי בית המשפט העליון של קונטיקט – אך הוא מהווה תקדים משפטי עבור כל שאר 18 המדינות שבהן יש חוקי אי-הפללה בארה"ב. בעקבות הפסיקה הזו בקונטיקט ביום שני, המדינות האלו צפויות לקבל אלפי עתירות של אזרחים שמבקשים למחוק את העבר הפלילי שלהם עם קנאביס בהתאם לחוקים החדשים. נשאר רק לחכות ולראות כיצד הפסיקה הזו תשפיע על המדינות האלו.

ראו עוד:
קולורדו: תיקי מריחואנה יבוטלו רטרואקטיבית
כוכבים ירוקים בדגל – מדינות ארה"ב עוברות לירוק
האקונומיסט מסביר: ההבדל בין לגליזציה לדה-קרימינליזציה
ראש עיריית וושינגטון אישר: דה-קרימינליזציה בבירת ארה"ב

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט