אינטרסנטים: מי מממן את המלחמה בקנאביס?

חברות התרופות וארגוני שיטור ואכיפה הם הגופים העומדים מאחורי המאבק כנגד לגליזציה של קנאביס והם אלו המממנים את ההתנגדות להקלה בחוקי האיסור על הצמח – הן למטרות פנאי והן למטרות רפואיות.

כשיותר ויותר מדינות בארה”ב מתקדמות לכיוון לגליזציה של קנאביס, קבוצות אינטרסים שונות לוקחות חלק בהתנגדות לתהליך ואף מממנות אותה במסווה של מלחמה בשימוש בסמים. כך על פי ‘The Nation’, המגזין השבועי הוותיק ביותר בארה”ב (הוקם ב-1865).

בתחילת החודש פירסם המגזין כתבה מקיפה ביותר העוסקת ברקע להתנגדות ללגליזציה של מריחואנה ובודקת מי הגופים העומדים מאחוריה. על פי הכתבה, חברות התרופות המרוויחות מיליארדים מייצור ושיווק משככי כאבים, יחד עם ארגוני משטרה ואכיפה שונים, הם שני הגורמים הבולטים ביותר במאבק כנגד לגליזציה של מריחואנה. שני הגופים משקיעים הון תועפות בתמיכה בקבוצות המתנגדות לקנאביס – הן לשימוש פנאי והן לשימוש רפואי – ומפעילות לובי חזק במטרה לקדם את אותה התנגדות.

“זה יותר ממוזר שאותן קבוצות משתפות פעולה עם ארגונים שונים המובילים את המאבק להתנגדות להקלה על חוקי הקנאביס,” נכתב. “חלק ארי מהמימון של אותם ארגונים המתנגדים ללגליזציה מגיע מחברות תרופות שונות ומספקים המייצרים תרופות אופיואידיות ומשככי כאבים. לדברי המבקרים, מימון זה מעצב את מטרות הארגונים אשר מתמקדים פחות בשימוש לקוי בתרופות מרשם ויותר בהקשחת העמדה כנגד שימוש במריחואנה, תוך התנגדות אפילו לשינויים קלים ביותר בחוקים הנוקשים וחיזוק רשויות האכיפה.”

תרופות כדורי שינה

בכתבה שפורסמה בעניין זה ב’ביזנס אינסיידר‘ טוענת הכותבת, פאמלה אנגל, כי אין זה הגיוני שקבוצות המתנגדות לשימוש בסמים נוקטות עמדה כל כך רכה כאשר זה נוגע לשימוש בתרופות מרשם, במיוחד כשהנתונים מראים עלייה משמעותית בכמות האנשים העושים שימוש לקוי במשככי כאבים שונים.

“תרופות מרשם הורגות יותר אנשים מהרואין וקוקאין גם יחד,” היא כותבת. “משככי כאבים קשורים גם לעלייה בשימוש בהרואין ומריחואנה, על אף שנפוצה ביותר, היא איננה ממכרת ואיננה מובילה למקרי מוות. לגליזציה של קנאביס תפגע באופן ברור בחברות התרופות המרוויחות הון תועפות מסמים כמו ויקודין ואוקסיקונטין. קנאביס רפואי הוא פחות ממכר ויכול לעזור בהתמודדות עם כאבים במקום אותן תרופות מרשם.”

גם גופי משטרה וארגוני שוטרים פועלים כנגד לגליזציה של מריחואנה וכפי שנכתב ב-‘The Nation’, גופי משטרה מקומיים תלויים למעשה במימון פדרלי שניתן להם במסגרת אותה ‘מלחמה בסמים’. אותם גורמי אכיפה מפעילים לובי כדי לקדם עונשים נוקשים יותר על עבירות הקשורות למריחואנה.

שלדון אדלסון
שלדון אדלסון

ואכן, כפי שפורסם בחודש שעבר, אחד התורמים הגדולים ביותר למאבק כנגד הקנאביס הרפואי, הוא המיליארדר היהודי שלדון אדלסון, שתרם 2.5 מיליון דולר למאבק נגד הצעת החוק לקנאביס במרשם רופא. אדלסון עצמו הוא ראש ארגון Adelson Clinic שמטרתו, כך על פי הכתוב באתר האינטרנט של החברה, היא “טיפול בהתמכרויות להרואין ומשככי כאבים”. עם זאת תורם כאמור אדלסון דווקא כנגד השימוש בקנאביס רפואי – שיכול לצמצם משמעותית את השימוש באותן תרופות.

בחודש שעבר הוגשה תביעת ענק כנגד חברת “טבע” בגין הונאה לאחר שעודדה על פי החשד שימוש בתרופות בניגוד לחוק. נציגים רשמיים משני מחוזות בקליפורניה, ארה”ב, הודיעו כי תבעו את 5 מחברות התרופות הגדולות בעולם באשמה כי גרמו למגפה של שימוש במשככי כאבים וזאת על ידי “קמפיין הונאה” שמטרתו היתה להגביר את קצב המכירות של משככי כאבים חזקים כגון אוקסיקונטין.

מחקר שנערך בישראל בשנת 2013 מצא כי חולים שהחלו לצרוך קנאביס רפואי הפחיתו את השימוש בתרופות מרשם ומשככי כאבים בלמעלה מ-30%. על הנזק הכלכלי שגורם נתון כזה לחברות המייצרות את אותן תרופות אין צורך להכביר במילים.

יאיר גלר
יאיר גלר, מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים

בישראל אינה זקוקה ‘הרשות למלחמה בסמים‘ לתרומות חיצוניות שכן הציבור משלם מיליוני שקלים בכל שנה למימון פעילותה. רק בשנה שעברה גדל התקציב פי 3 וזאת לצד משכורות עתק שניתנות למנהלי הרשות ועולות בחדות משנה לשנה (ראו: כמה מרוויח מנכ”ל הרשות למלחמה בסמים?).

ארגון ‘אל סם‘ עם זאת, מקבל תרומות בסך של למעלה מחצי מיליון ש”ח בשנה מארגונים וחברות כמו “טבע”, “בנק הפועלים”, “בנק לאומי”, “בנק דיסקונט”, “הבנק הבינלאומי”, “ישראכארט” ועוד.

צפו: הונאת הענק של חברות התרופות
צפו: “איך משווקים מחלות” – סרט דוקומנטרי
האזינו: רופא מספק כדורים במקום קנאביס – בגלל לחץ מחברת תרופות
ראו: חיים כץ: “חברות התרופות מונעות טיפול בקנאביס משיקולים כלכליים”
ראו: למי שייך הקנאביס? חברות התרופות במרדף אחר רישום פטנטים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר