טוען...

אינטליקנה עצרה מכירות אונליין והפלונטר המשפטי של טוגדר נפתר

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: הפלונטר המשפטי של טוגדר נפתר אבל עולה השאלה האם היא חשופה כעת לתביעה; IBI ממשיכה לתת אמון בשיח מדיקל ורוכשת עוד מניות; איי.אמ.סי מפרסמת תוצאות מקדמיות לרבעון Q4 ורושמת סימן מסחר על הזן “רומא”; עוד שינויים בסגל קנאשור; האם אינטליקנה הפסיקה למכור קנאביס אונליין בגלל ניגוד עניינים או בגלל שאין לה רישיון; קנבוטק עם תוצאות טובות בניסוי; למה רק השבוע פרופ’ רוטשטיין מונה רשמית כיו”ר פארמוקן.

הפלונטר המשפטי בטוגדר נפתר אך האם היא תהיה חשופה לתביעות?

בסקירה השבועית הקודמת דווח כאן אודות הפלונטר המשפטי בו הייתה שרויה חברת טוגדר (Together) לאחר שפסק דין חדש, מנובמבר 2021, מנע ממנה להאריך את תקופת המימוש של כתבי האופציה מסדרה 11 ולהוריד את מחיר המימוש שלהם – ומשכך פגע ביכולת של החברה “להכניס” מזומנים נוספים לקופתה.

השבוע דיווחה החברה כי בית המשפט הסכים בסופו של דבר להיעתר לבקשת החברה ולכנס אסיפת בעלי מניות ואופציות לאישור ההסדר. ניתן להעריך, ואף סביר להניח, שהאסיפות אכן יאשרו את ההסדר. במידה ואכן יאשרו, יוארך תאריך המימוש האחרון עד ל-04.04.2022 ומחיר המימוש ירד לכ-105 אגורות.

השופטת הלית סליש ציינה בין היתר כי “לא יהא במתן ההיתרים נושא בקשה זו, כדי לאיין זכות תביעה”. כלומר, חברת טוגדר עודנה חשופה לתביעות מצד בעלי אופציות שכבר מימשו במחיר גבוה בתקופה בה היה על טוגדר להעלות את הנושא להצבעה באסיפות, ורק כעת מתברר להם שהמחיר ירד.

איביאי ממשיך להביע אמון בשיח, רכש מניות בהיקף נוסף של כ-560,000 שקל

לאחר שבית ההשקעות המוביל איביאי (IBI) נהפך לבעל עניין בחברת שיח מדיקל (Seach Medical) וכעת מחכה לאישור רטרואקטיבי של היק”ר בנושא (במידה והדבר יקרה ישוחררו מניותיו של איביאי שכעת מורדמות), דווח השבוע בית ההשקעות רכש מניות נוספות במהלך המסחר בבורסה בהיקף כולל של כ-560,000 שקלים.

המניות הנרכשות מהוות כ-0.47% מהון המניות של החברה, ובהחלט מראות הבאת אמון מצד איביאי, שזה עבורו גם מעין “קאמבק” לענף הקנאביס, לאחר שמכר מניות של חברת יוניבו (Univo) וירד מתחת לרף בעל עניין בחברה זו.

איי.אמ.סי רשמה סימן מסחר על הזן רומא ומפרסמת תוצאות מקדמיות ל-Q4

חברת איי אמ סי (IMC) הישראלית, הנסחרת בבורסה האמריקאית והקנדית, דיווחה השבוע את העדכון החודשי שלה – דבר חשוב ויפה שהחברה מקפידה לעשות מדי חודש. ראשית דווח כי משרד הפטנטים הישראלי אישר את רישום סימן המסחר על הזן “רומא” של החברה, שנחשב לאחד הזנים הותיקים והפופולריים שלה. לא מדובר באירוע מהותי וחברות אחרות כבר רשמו סימני מסחר על זנים רבים שלהן בעבר.

שנית החברה דיווחה כי חתמה על הסכם לקבלת שירותי קשרי משקיעים מחברת MG Group, וזאת בתמורה חודשית של לא פחות מ-14,000 אלף דולר בחודש, כאשר IMC גם תנפיק ל-MG כ-35,000 מניות של החברה, לפי “מחיר המניה ב-1 לאוגוסט”, אבל “בהתאם להנחות שניתן לתת לפי הוראות הבורסה הקנדית”. כלומר, זה לא באמת יהיה לפי מחיר המניה ב-1 לאוגוסט.

יש לציין שמדובר במחיר גבוה משמעותית מהמחיר המקובל, בין בשוק הקנאביס או מחוצה לו, דבר שלא היה מצופה מחברה הפסדית כמו IMC לעשות.

עוד דיווחה IMC השבוע את התוצאות המקדמיות לרבעון הרביעי של 2021, בו היא מעריכה שתרשום הכנסות של כ-20 מיליון דולר קנדי (15.6 מיליון דולר ארה”ב), המסמלים גידול של כ-37% אל מול הכנסות של כ-14.6 מיליון דולר קנדי (11.4 מיליון דולר אמריקאי) ברבעון השלישי וגידול של כ-308% אל מול הכנסות של כ-4.9 מיליון דולר ברבעון המקביל אשתקד, שלא כלל אז כמובן רכישות כמו MYM וטרייכום פייננשל שביצעה מאז החברה, ושההכנסות מהן נכללות בדוחות של הרבעון הרביעי.

מבחינת הרווחיות, החברה מעריכה שתציג ברבעון הרביעי שיעור רווחיות גולמית של כ-18%, שהוא שיעור רווחיות גולמית נמוך יחסית למתחרותיה בישראל. יש לזכור שמדובר ברווחיות גולמית ולא ברווחיות “נטו”, כלומר לפני חישוב הוצאות הנהלה וכלליות, שיווק ומימון. בין היתר מציינת החברה בסיבות לרווחיות הנמוכה השקעות שביצעה בשוק הגרמני ומגבלות בנוגע לקורונה שהוטלו בקנדה. בסך הכל, החברה מעריכה שתרשום הכנסות של כ-54 מיליון דולר קנדי בשנת 2021, שהם 138 מיליון שקלים.

יש להדגיש גם שלא מדובר כאן בדוחות עצמם אלא בהערכה שהחברה נותנת לגביהם. רק בדוחות עצמם אפשר יהיה לגלות את הנתונים החשובים ביותר: כמה כסף נשאר בקופת החברה וכמה היא הרוויחה או הפסידה במהלך הרבעון.

אחרי עזיבת היו”ר והמנכ”ל, סמנכ”לית המו”פ של קנאשור התפוטרה

חברת קנאשור (Cannassure) דיווחה השבוע כי לאחר שיו”ר החברה לשעבר האלוף במילואים ומפקד חיל האוויר לשעבר עידו נחושתן עזב את תפקידו כיו”ר החברה, ולאחר שלפני כחודש עזב גם רן עמיר מנכ”ל החברה, גם סמנכ”לית המחקר ופיתוח, הדיל עונאללה סעד, מסיימת את תפקידה בחברה בעקבות “סיום העסקה בהסכמה”.

כלומר, בעוד שנחושתן ועמיר עזבו את החברה מסיבותיהם שלהם כנראה כשבסיבות העזיבה בטופס הדיווח לבורסה צוין סעיף “התפטרות”, עונאללה ככל הנראה פוטרה או אם תרצו “התפוטרה”.

בכל אופן, מלבד תפקיד היו”ר שאויש בידי אחד משני בעלי השליטה בחברה, ניר פלס, תפקיד המנכ”ל וסמנכ”לית המחקר ופיתוח כרגע לא מאוישים, והחברה מתנהלת ללא הראש שלה (המנכ”ל) כאשר עיני הציבור נשואות למועמד עתידי.

יש לציין שהשינויים המשמעותיים הללו החלו לאחר מינויה של עדה בר קמה לתפקיד “דירקטור חליף” בחברה. עדה היא אשתו של שמעון בר קמה המחזיק כ-50% בחברת סולבר שהינה בעלת השליטה (48.51%) בקנאשור, כשאת 50% הנותרים מחזיק פלס.

למה מניית אינטליקנה זינקה השבוע ולמה החברה הפסיקה למכור קנאביס אונליין?

במהלך יום רביעי השבוע זינקה המניה של חברת אינטליקנה (Intelicanna) בכ-16.9%, וסיימה את היום בעלייה של כ-5.58%, במחזור של כ-284 אלף שקל. בעת הזינוק של ה-16.9%, עמד מחזור המסחר על מעט מעל 100 אלף שקל. ברקע החברה לא דיווחה על הודעה משמעותית כל שהיא.

אזי מהי הסיבה לזינוק? מאחר ולא דווח דבר, קשה לדעת. ברוב המקרים, שלא בהכרח קשורים למקרה הזה, תופעה כזאת מתרחשת מאחת הסיבות שלהלן:

 • מידע פנים: אפשרות, אך בעלת סיכוי נמוך שכן זוהי אינה הפעם הראשונה שזינוק שכזה קורה וכן החברה לא דיווחה על אירוע משמעותי שעשוי להצדיק זאת בימים שלאחר מכן (אלא אם כן יגיע כזה בשבוע הבא).
 • גורם כלשהו שניסה לקנות מניות בסכום מסויים, אך מפאת ההיקף המועט של המוכרים הוא נאלץ להעלות משמעותית את מחיר המניה במהלך תהליך הרכישה.
 • מקורבים של בעל השליטה אורי וייס או לחלופין של היו”ר המודח יונה לוי שרוכשים מניות במטרה לחזק את אחד הצדדים, או לחילופין מקורבים שמנסים לרכוש מניות במטרה להעלות את מחיר המניה ובכך “להכין את החברה” לגיוס הוני, שסביר להניח שתצטרך בקרוב בהתחשב בעובדה שמדובר בחברה הפסדית ולא איתנה פיננסית.

במקביל, במסגרת פרשת ניגוד העניינים הנטענת של אינטליקנה במינוי אלעד גזית לדירקטור חיצוני – פרשה שעודנה מצויה בבית המשפט – נראה כי השבוע אינטליקנה הפסיקה את האפשרות לבצע הזמנות אונליין של מוצרי קנאביס באמצעות האתר שלה. עובדה זו, בשילוב העובדה שהזנים של החברה כן זמינים במלאי ונמכרים במחיר נמוך מאוד (כלומר, אין חוסר בהם) – מעלה את החשד הממשי שמא סגירת הפעילות בוצעה בעקבות ניגוד העניינים שחשפנו שיתכן שישנו בין הדירקטור החיצוני בחברה גזית – שאמור להגן על בעלי מניות המיעוט בחברה – לבין החברה. או במילים אחרות: יתכן שבשביל להגן על הנהלת החברה משפטית, היא “ירתה לעצמה ברגל”.

יש לציין גם שגם על פי הידוע וגם על פי הטענות בתביעה שהגיש בעניין זה יונה לוי, על מנת לבצע פעילות כמו זו שמבצע גזית ושביצעה אינטליקנה – כלומר מכירה או תיווך למכירה של קנאביס – יש צורך ברישיון מתאים שלאף אחד מהם אין ככל הידוע.

קנבוטק: תוצאות חיוביות בניסוי של מוצרי החברה על תאי סרטן

חברת המחקר ופיתוח קנבוטק (Cannabotech), שדיווחה בשבוע שעבר על תוצאות חיוביות בניסוי השפעת תרכובת החברה המבוססת על פטריות וקנאביס על כאב בעכברים, דיווחה השבוע על כך שניסוי שערכה החברה בתרכובת שונה, אך מבוססת גם היא על קנאביס ופטריות, הרגה כ-90% מתאי סרטן המעי הגס. 

הניסוי בוצע In Vitro – כלומר, לא בעכברים ממש אלא על תאי סרטן מבודדים. בכל אופן, מדובר בחלום המרכזי של החברה, שעל גביו היא נכנסה לבורסה. למשקיעים נותר לאחל לחברה בהצלחה בהמשך הפיתוח, בתקווה שהוא אכן יעבור את מסכת האישורים הנדרשת עד לכדי תרופה – תהליך שלוקח שנים ארוכות מאוד.

מדוע רוטשטיין מונה ליו”ר פארמוקן יותר מחודשיים אחרי שאושר באסיפה?

לעוקבים אחר הדיווחים של חברת פארמוקן (Pharmocann), ודאי נראה מוזר שרק השבוע דיווחה החברה על המינוי של פרופסור זאב רוטשטיין, בשכר של כ-36,000 שקל ואופציות לכ-2.69% ממניות החברה, וזאת כאשר אסיפת בעלי המניות של החברה אישרה את המינוי שלו לפני יותר מחודשיים.

התשובה לעניין, שנתקבלה מהחברה לאחר פניית מגזין קנאביס, היא שרק כעת ניתן האישור מהיק”ר למינוי שלו, אישור שנדרש אצל כל עובד בחברת קנאביס. 

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • אינטליקנה – 17.13%+
 • קנבוטק – 8.93%+
 • קנאשור – 0.23%+
 • שיח מדיקל – 0.20%+
 • פארמוקן – 0.00%
 • תיקון עולם קנביט – 0.38%-
 • וונטייז – 1.12%-
 • טוגדר – 1.46%-
 • יוניבו – 3.52%-
 • נקסטייג’ – 3.71%-
 • עמיר שיווק – 4.10%-
 • אינטרקיור – 5.00%-
 • קאנומד – 10.66%-
 • איי.אמ.סי – 16.53%-
 • פנאקסיה – 17.83%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר