מגלגל...

איך לבחור בין גידול חוץ לגידול פנים: 6 הבדלים חשובים

אחת השאלות הראשונות העומדות בפני מי ששוקל להתחיל לגדל עציץ קנאביס היא האם לגדל אותו בבית (אינדור) או בחוץ (אאוטדור). אז רגע לפני שמחליטים, הנה כמה דברים חשובים שצריך לקחת בחשבון.

לא מעט צרכני קנאביס שמאסו במחירי הקנאביס בשוק וקיבלו החלטה להתחיל לגדל בעצמם, מוצאים עצמם עומדים בפני השאלה: האם עדיף לבצע את הגידול בתוך הבית או מחוצה לו?

האמת היא שאין באמת תשובה חד משמעית לשאלה זו, מאחר ולכל מגדל השיקולים האישיים שלו הנובעים משטח פנוי, זמן פנוי, תקציבים, סיכון ועוד.

עבור אלו שמתלבטים, ורגע לפני שמחליטים, הנה כמה הבדלים משמעותיים בין גידול קנאביס בבית המכונה “אינדור” לגידול קנאביס בחוץ המכונה “אאוטדור” – אותם רצוי מאוד לקחת בחשבון.

1. מקור אנרגיה

גידול פנים נגד גידול חוץ: מקור אנרגיה

גידול פנים בבית מצריך שימוש במספר מכשירים התלויים בחיבור לרשת החשמל (המרכזי שבהם הוא כמובן נורת הגידול), זאת לעומת גידול חוץ שבו השמש הטבעית זורחת בקביעות (ברוב חלקי הגלובוס) ומספקת את כל אנרגיית האור הנדרשת.

למרות שבשנים האחרונות ישנם שינויים חיוביים בתחום צריכת החשמל של נורות הגידול – כמו מהפכת נורות הלד שמוזילה את עלויות צריכת החשמל, ניתן לומר בבטחה כי גידול חוץ מצמצם משמעותית את הוצאות האנרגיה ובנוסף גם ממזער את הנזקים הסביבתיים הכרוכים בהפקת אנרגיה מלאכותית.

2. עלות ראשונית

עלות גידול של קנאביס

בהמשך ישיר לסעיף הקודם, עבור גידול קנאביס בבית נדרשת רכישה ראשונית יקרה יחסית עבור “מוצרי הבסיס” (נורת גידול ייעודית, מפוח, מאורר, פילטר פחם וכו’) שיבטיחו את תנאי הגידול האידאליים.

מנגד בגידול בחוץ ההוצאות הראשוניות מצטמצמות באופן ניכר מאחר וכל הנדרש לצמיחה ופריחה בריאה של הקנאביס מגיע מהטבע.

3. תזמון

גידול פנים נגד גידול חוץ: תזמון

תמרון שעות האור והחושך במהלך גידול פנים מקנה למגדל את האופציה לבצע לפחות 3-4 מחזורי גידול שונים במהלך שנה אחת, בזמן שבגידול חוץ תחת כיפת השמיים ייאלץ אותו מגדל להמתין בסבלנות עד שעונות השנה יחלפו בכדי שהצמחים יחלו לפרוח.

באופן תאורטי ניתן לכפות פריחה על צמחים בגידול חוץ, אך העניין דורש הקפדה על החשכת החלל באופן קבוע ויומיומי, פרוצדורה שעלולה להיות בעייתית למדי עבור חלק מהמגדלים. כמו כן ניתן להשתמש בזני קנאביס אוטומטיים אשר פריחתם איננה תלויה בזמני האור והחושך, אולם אין ספק כי זו מגבלה רצינית.

4. שליטה בתנאי הגידול

גידול פנים נגד גידול חוץ: שליטה בתנאי הגידול

צמח קנאביס הגדל בתוך הבית נהנה מסביבה מבוקרת: המזגן בחדר ידאג לטמפרטורת הגידול האידאלית, מאוורר פועל יבטיח תנועת אוויר בחלל, ונורת הגידול תספק את אנרגיית האור הנדרשת לצמיחה חיונית.

מנגד בגידול חוץ המגדל מוצא עצמו תלוי באמא אדמה ובכוחות הטבע, ולמרות שבאופן כללי הקנאביס מסוגל לצמוח יפה מאוד תחת תנאי האקלים של רוב האזורים בכדור הארץ (כולל כאן בארץ ישראל), לעתים ייתכנו מצבים מסוימים שעלולים לפגוע בקצב הצמיחה וההתפתחות שלו: רוחות חזקות במיוחד, שמש קופחת באופן קיצוני, ממטר כבד של גשם, ברד או שלג הם רק חלק מהדוגמאות.

5. טיפול ותחזוקה

גידול פנים נגד גידול חוץ: טיפול ותחזוקה

קנאביס הוא צמח שאוהב הרבה שמש, ועל כן אחד הגורמים החשובים ביותר בגידול קנאביס הוא כמובן אנרגיית האור. בזמן שבגידול חוץ זוכה הצמח לקבל (ברוב המקרים) כמות נדיבה של אור המגיע ישירות מהחמה, בגידול פנים מסתמכים על תאורה מלאכותית, וכתוצאה מכך יש צורך בשימוש בטכניקות שונות (כמו קשירות, צביטות, SCROG, SOG, ועוד…) על מנת לתמרן את אופן הצמיחה ולהבטיח ניצול מרבי של פיזור התאורה בחלל.

יחד עם זאת, גידול חוץ עשוי להיות כרוך בהתמודדות עם “התקלות” שונות שנחשבות לפחות נפוצות בגידול פנים (כמו סוגים מסוימים של מזיקים או בעלי חיים), אולם בכל זאת ניתן לומר כי לרוב גידול קנאביס בחוץ מצריך פחות התעסקות.

6. פרטיות וחשאיות

צעד אחד קדימה: כך תרחיקו שוטרים (וגנבים) מהגינה שלכם

כל עוד משטרת ישראל תמשיך לעצור אזרחים שמגדלים צמחים בבית, חובבי הגידול במדינה יאלצו מצידם להמשיך לשמור על חשאיות מקסימלית.

גידול קנאביס בבית מאפשר למגדל לשלוט כמעט באופן מלא על מידת החשיפה של הפרוייקט: הוא יכול להשתמש במוצרים שיצמצמו את מפגע הריח (כמו התקנת פילטר פחם או שימוש במנטרל ריחות ייעודי), לטפל בבעיות כמו בריחת אור ובאופן כללי להימנע מלהזמין חברים לבית במהלך תקופת טרום הקציר.

בגידול קנאביס בחוץ לעומת זאת ניתן למזער את סכנת החשיפה על ידי מיקום הגידול באזור מרוחק ומבודד מבני אדם. אך מאחר ומדובר בשטח פתוח (שברוב המקרים יהיה גם שטח ציבורי) עדיין ישנה סכנה של חשיפת הגידול על ידי עוברי אורח מזדמנים, או אפילו הלשנה של רחפן משטרתי שידחוף את האף שלו לגינה הפרטית.

לסיכום קשה לקבוע באופן נחרץ איזו שיטת גידול עדיפה מאחר וכפי שכבר ציינו לכל מגדל יש את השיקולים האישיים שלו, אולם אם בכל זאת נתעקש להגיע למסקנה סביר להניח שהגורם הפלילי וסכנת החשיפה יהיו אלו שיכריעו את הכף – ועל כן המסקנה המתבקשת היא שהיום בישראל, בה אין שטחים נרחבים מדי המנותקים לחלוטין מהגעה של זרים (ומאחר ומזג האוויר גם לא תמיד אופטימלי), עדיף ככל הנראה לגדל את הקנאביס בבית – מה שיוביל בדרך כלל גם לתוצרת איכותית יותר ולעתים אף לכמות גדולה יותר.

למרות החיסרון המשמעותי הבולט של גידול בבית לעומת גידול בחוץ בכל מה שקשור לעלות רכישת הציוד הראשוני ותפעולו, שיכולה להגיע עד ל-800 ש”ח לכל הפחות, ובממוצע ללמעלה מ-1,500 ש”ח ויותר, עדיין עושה רושם כי החיסכון שבתשלום עבור הפרחים משמעותי הרבה יותר ועל כן משתלם.

ראו עוד:
5 שיטות להעלמת ריח מריחואנה מהחדר
10 טיפים להגברת כמות הטרפינים בקנאביס
האנטומיה של הקנאביס: חלקי הצמח


ערוץ הגידול

מדריכי גידול קנאביס


המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר