ציוד הכרחי לגידול קנאביס: 14 מוצרים להרמת סט-אפ איכותי

איזה ציוד צריך כדי לגדל עציץ קנאביס בבית? מגוון הציוד לגידול ביתי הוא אדיר, אבל לצורך גידול ביתי בסיסי לא תמיד צריך להגזים. אז אילו מוצרים באמת צריך, כמה הם אמורים לעלות ועל מה אפשר לוותר - המדריך השלם.

כל מי שנכנס לאחת מחנויות הגידול יכול להבחין מיד בשפע המוצרים המצויים על המדפים, כאשר חלק גדול מהם מעוצבים באופן המושך את העין ומעוטרים בסלוגנים וכיתוב מזמין שמבטיח לעשות פלאים בחדר הגידול.

אך האמת היא שהקנאביס הוא צמח כמו כל צמח ולכן אין צורך חיוני לשבור קופת חסכון ולחזור הביתה עמוסים בציוד מיותר רק בגלל שהחלטנו לגדל קצת גאנג’ה בבית.

בכדי לענות על אחת השאלות הנפוצות ביותר בתחום – איזה ציוד צריך כדי לגדל קנאביס בבית – ערכנו עבורכם רשימה קצרה ומתומצתת של מוצרי ייסוד חיוניים עבור גידול קנאביס תחת נורות:

1. חלל הגידול

סט אפ: חלל גידול

משכנו של הצמח בו הוא יעביר כמעט את כל מחזור החיים שלו, חשוב בהחלט. באופן עקרוני כל מה שנדרש הוא כל צורה הנדסית שתהיה מסוגלת לתחום את שטח הגידול. מהסיבה הזו מגדלים רבים בוחרים לאמץ ארון בגדים ישן ולעשות לו הסבה לארון גידול.

מצד שני אם יש באמתחתם מספיק כסף להשקיע בתחביב החדש שלכם, ייתכן מאוד שתעדיפו פשוט לרכוש אוהל גידול ייעודי.

מחיר: 0 ש”ח (ארון בגדים ישן שעבר הסבה) עד +1,000 ש”ח (אוהל גידול ייעודי).

2. נורת גידול

סט אפ: ערכת תאורה

נורת גידול היא ללא ספק השחקן המרכזי בהרכב. גידול קנאביס תחת נורות זולות או לא מתאימות יגרור בהתאם גם קצב צמיחה איטי ויבול מאכזב.

בשוק ניתן למצוא מגוון רחב של נורות גידול ייעודיות כאשר ההבדלים המשמעותיים הקיימים ביניהן מתבטאים באופן התפעול (הטכנולוגיה באמצעותה הנורה פועלת – נל”ג או LED), רמת צריכת החשמל (נורות נל”ג נחשבות ליעילות מאוד אך במקביל גם “זוללות” חשמל לעומת נורות לד) וכמובן העלות הראשונית שלהן.

מחיר: 570 ש”ח (ערכת תאורה נל”ג 250 וואט) עד +1,500 ש”ח (נורות לד ייעודיות לגידול).

3. עציץ

סט אפ: עציץ

עבור מחזור חיים שלם של קנאביס (בגידול פנים מדובר בטווח זמן של בין 12 ל-16 שבועות בערך) מומלץ להשתמש בכלי בעל נפח של לא פחות מ-12 ליטר, שכן השימוש בעציץ קטן יותר עלול לגרום לנעילת שורשים ולבעיות נוספות שיפגעו בגדילת הצמח.

כמו כן חשוב לשים לב שהעציץ אטום לאור, בעל חורי ניקוז מספקים (גידול בעציץ ללא חורי ניקוז יביא לחניקת השורשים ומות הצמח), וכמובן שהוא יהיה נקי לגמרי משאריות של גזם, אדמה, צבע או כל דבר אחר שהיה בו קודם לכן.

מחיר: 0 ש”ח (דלי צבע ישן) עד 18 ש”ח (עציץ ייעודי 12 ליטר).

4. תערובת גידול

סט אפ: מצע גידול

פרמטר נוסף בעל משמעות בחדר הגידול יהיה המצע עליו הקנאביס יצמח: באופן עקרוני את המשבצת הזו יכולה למלא שקית אדמה רגילה שניתן לרכוש בכל משתלה, אך מאחר ושורשי הקנאביס אוהבים סביבה מעט אוורירית יותר, רצוי להקפיד על כך שיהיו משולבים בה גם חומרים כגון ‘פרלייט’ או ‘ורמקוליט’ שידאגו לכך שמצע הגידול יהיה מעט יותר “נושם”.

מחיר: 30 ש”ח (50 ליטר אדמה רגילה ממשתלה) עד 55 ש”ח (תערובת מוכנה בחנויות ההידרופוניקה).

5. מאוורר

סט אפ: מאורר

כאשר מגדלים בארון גידול סגור, חשוב להקפיד על כך שתהיה תמיד תנועת אוויר בחלל. משב רוח קבוע יתרום לחיזוק השורשים (מאחר ואלו יאלצו “להתמודד” מגיל צעיר עם התנגדות מתונה ותזוזות של הצמח), כמו גם לכך שהאוויר המצוי בסביבת העלים יתחלף כל הזמן, מה שיעזור בין היתר בחידוש אספקת הפחמן הדו-חמצני לקנאביס.

בנוסף סירקולציה קבועה בחלל יכולה לעזור גם בצמצום כמות המזיקים ולהקשות על מחייתם והתרבותם.

מחיר: 80 ש”ח (מאוורר קליפס 6 אינצ’) עד 230 ש”ח (מאוורר תעשייתי 20 אינצ’).

6. ונטה

סט אפ: ונטה

בהמשך ישיר לסעיף הקודם, ומאחר ומדובר בחלל סגור, ישנה חשיבות יתרה בתחלופת האוויר בסביבה. מאוורר דולק אמנם יבטיח סירקולציה פנימית – אך כל זמן שהארון (או האוהל) יהיו סגורים, סביר להניח שתחלופת האוויר תהיה מינימלית אם בכלל.

הציוד האידיאלי למשימה זו יהיה כמובן מפוח המותאם לנפח החלל, אולם אם מדובר במקום קטן יחסית הרי שניתן בהחלט להסתפק ב”ונטה” קטנה. שימו לב שאמנם רצוי להתקין שני מפוחים/ונטות בחדר – אחד לכניסת אוויר ואחד ליציאה – אך רבים מוותרים על התקנת מפוח/ונטה לכניסת אוויר ומקפידים רק על גורם שיוציא את האוויר החוצה – זאת מאחר ומעצם השאיבה נוצרת יניקה פסיבית של אוויר לפנים החדר.

מחיר: 80 ש”ח (ונטה 4 אינצ’ 95 מק”ש) עד 400 ש”ח (מפוח 4 אינצ’ 160 מק”ש).

7. פילטר פחם לסינון ריחות

סט אפ: פילטר פחם

אמנם אין למוצר הזה כל השפעה ישירה על קצב הצמיחה ועל תהליך הגידול עצמו, אך לצערנו במדינת ישראל גורמי האכיפה עדיין מבצעים מעצרים כנגד אזרחים שמגדלים צמחים, ועל כן ישנה חשיבות עליונה לצמצום עקבות וטשטוש כל סימן שמתבצע גידול של קנאביס בסביבה.

בשוק מסתובבים על מיני מוצרים ייעודיים לנטרול ריחות, חלקם אף עושים זאת די טוב, אולם אין ספק כי פילטר פחם נחשב לציוד האלמנטרי ביותר בתחום.

מחיר: 70 ש”ח (בהרכבה עצמית מפחם פעיל) – 420 ש”ח (פילטר פחם מקצועי, 5 צול, 300 מק”ש).

8. דשן

סט אפ: דשן

בכל תערובת גידול מבוססת אדמה סביר להניח שיהיו מספיק מזינים אשר יתנו מענה עבור מחזור גידול שלם של צמח הקנאביס. יחד עם זאת אין ספק שהוספת דשן בהזנה מיידית יכולה לשפר באופן משמעותי את קצב הצמיחה ותפוקת היבול הסופי.

נכון להיות חברות הדשנים השונות מציעות מגוון רחב של דשנים עבור שימושים שונים, כאשר ברשימה זו התמקדנו בחבילת דישון מצומצמת שאינה בהכרח מכילה את כל התוספים השונים.

מחיר: 160 ש”ח (ערכת “מיני” של חברת “ביוביז”) עד 350 ש”ח (ערכה מלאה יותר של “ביו-נובה”).

עזרים נלווים – לא חובה, אבל שווה

עד עתה ציינו ברשימה מתומצתת את כל הציוד ההכרחי עבור גידול יעיל של קנאביס בבית. יחד עם זאת ישנם עוד מספר קטן של מוצרי עזר אשר אינם נחשבים כ-“חובה” אך הם בהחלט ישפיעו על חווית הגידול ועל רמת הבקרה עליו.

9. מד טמפרטורה ולחות

סט אפ: מד טמפרטורה ולחות

מדובר בשני גורמים משמעותיים ובעלי השפעה על תהליך הגידול ועל כן רצוי מאוד לשים עליהם יד. ניתן להשיג אותם בנפרד אולם כיום ברוב המקרים הם נמכרים בצוותא על אותו המכשיר.

מחיר: 55 ש”ח (מד אנלוגי) עד 120 ש”ח (מד דיגיטלי עם 2 נקודות).

10. טיימר

סט אפ: טיימר אנאלוגי

אמנם מוצר זה לא הצליח להשתחל לרשימה ה”חובה” שלנו – אך אין ספק כי החזקה של טיימר (או “שעון שבת”) בחדר הגידול הוא הכרחי ביותר עבור כל מגדל שמעוניין לתזמן את שעות הפעילות של נורת הגידול או כל מכשיר חשמלי אחר.

מחיר: 35 ש”ח (טיימר אנלוגי) עד 150 ש”ח (טיימר דיגיטלי).

11. אמצעי מדידה

סט אפ: אמצעי מדידה

פרוצדורת הדישון הינה פשוטה למדי אבל במקביל היא דורשת מעט דיוק. הוספת דשן לתמיסת ההשקיה ללא אמצעי מדידה יעיל עלול להוביל לטעויות קשות שיעלו ביוקר.

מחיר: 1 ש”ח (“פיפטה” 3 סמ”ק) – 10 ש”ח (מיכל מדידה 100 סמ”ק).

מה עם הידרופוניקה?

רבים ממגדלי הקנאביס בוחרים לעשות זאת באמצעות שיטת הגידול ההידרופונית. מטבע הדברים גם הגידול באדמה וגם הגידול ההידרופוני מתבססים על אותם עקרונות ולכן כמעט כל הציוד הנ”ל יהיה רלוונטי גם עבור אלו הבוחרים לגדל מצע מנותק.

אולם מאחר והשימוש במערכות הידרופונית דורש מעט יותר תשומת לב ודיוק במספר פרטים קטנים – יש צורך בהצטיידות נוספת של עוד כמה פריטים:

12. מערכת אוסמוזה הפוכה

סט אפ: אוסמוזה-הפוכה

איכות מי הברז בישראל משתנה מאזור לאזור, אבל בכל מקרה סביר להניח שהמים שזורמים בצנרת הביתית שלכם מכילים מספר רב של מלחים אשר אין לקנאביס כל שימוש בהם. מערכת אוסמוזה הפוכה דואגת לסנן את אותם מינרלים ולמעשה “לאפס” את המים כך שהם ׁ(כמעט) ולא יכילו דבר מלבד H2O.

מחיר: 800 ש”ח (מערכת אוסמוזה הפוכה עם שלושה פילטרים וממברנה).

13. מד מוליכות חשמלית

סט אפ: מודד-מוליכות

רמת המוליכות החשמלית יכולה להצביע על כמות המלחים (הדשנים) המצויים במים. השימוש במד זה הכרחי בשביל לוודא שמערכת האוסמוזה ההפוכה אכן מתפקדת כראוי ומפחיתה את רמת המלחים במים, כמו גם עבור בדיקה של תמיסת ההשקיה (לאחר הוספת הדשנים) בכדי להבטיח שרמות הדישון לא עברו את הרף הנדרש.

מחיר: 120 ש”ח (מד מוליכות של חברת H&M) עד 320 ש”ח (מד מוליכות של חברת Hanna).

14. מד חומציות

סט אפ: מד חומציות

רמת החומציות של תמיסת ההשקיה איננה משמעותית כל כך כאשר מדובר בגידול על בסיס אדמה, אבל כאשר מדובר בגידול הידרופוני הסוגיה הזו הופכת לקריטית: הקנאביס מסוגל לספוח את המזינים הדרושים לו רק כאשר תמיסת ההשקיה (כמו גם מצע הגידול עצמו) מצויה ברמת חומציות מסוימת (בערך בין 5.2 ל-6.2).

ישנן מספר דרכים שונות לבצע בדיקת חומציות: טסטר עם טיפות, נייר לקמוס או מד דיגיטלי.

מחיר: 30 ש”ח (נייר לקמוס) – 249 ש”ח (מד חומציות של חברת H&M).

ראו עוד:
10 דברים שאסור לשכוח בגידול קנאביס ראשון
10 טיפים חשובים לזני קנאביס אוטומטיים
פוגפוניקה: כך תגדלו קנאביס על ערפל

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר