איי.אמ.סי מפרסמת דוחות, המסע של יוניבו בעולם הקנאביס בדרך להיגמר

סיכום השבוע בסקטור הקנאביס בבורסה: נראה שסוף המסע של יוניבו בתחום הקנאביס מגיע, איי.אמ.סי מציגה עוד ירידה בהכנסות, למה בדיוק עלתה מניית תיקון עולם קנביט השבוע, אינטרקיור עם שיא חדש והארכת הסכם עם אורגניגרם, קאנומד השלימה את עסקת המכירה לפעילות נדל”ן וקאנוניק מחליפה את המנכ”ל.

Game Over? זומנה אסיפה להעמדת האג”ח של יוניבו לפירעון מיידי

דיווח משמעותי מאוד פורסם השבוע בהקשר לחברת הקנאביס יוניבו (Univo), זאת כמובן מלבד פרשת ניסיון ההשתלטות של מנכ”ל החברה על בית המרקחת מדי פארם בחולון אשר סוקרה כאן וזכתה להתעניינות רבה. על פי הפרטים שצוינו בדיווח ששוגר למשקיעי החברה דרך אתר הבורסה, הנאמן של בעלי האג”ח של החברה זימן את כלל מחזיקי האג”ח להצביע באסיפה מיוחדת שתתקיים ב-7 לדצמבר, כלומר בעוד פחות מחודש, בשאלת העמדה לפירעון מיידי של חוב החברה לבעלי האג”ח.

מה זה פירעון מיידי? משמעות הדבר היא שככל שיימצא בהצבעה רוב של בעלי אג”ח בעד, תצטרך החברה לפרוע באופן מיידי את אגרות החוב שלה מסדרה א’ של החברה, בהיקף כולל של לא פחות מ-24 מיליון שקלים – דבר שהיא ככל הנראה לא תוכל לעמוד בו, כלומר תצטרך להיכנס להליך של פשיטת רגל. זה דבר שכאן במגזין קנאביס התרענו לא פעם שעשוי לקרות על רקע הנתונים שהציגה החברה לאורך השנתיים האחרונות כולל הפסד של כ-10 מיליון שקל ברבעון Q2 השנה.

ואם זה לא מספיק, לבנק מזרחי, שהחברה חייבת לו סך מוערך של כ-11 מיליון שקלים לפחות נכון להיום, ישנה הזכות במקרה שכזה להעמיד גם את החוב הזה לפירעון מיידי, זאת במידה והחברה לא תוכל לשלם לאג”ח את החוב – דבר שכאמור היא כנראה אכן לא תוכל.

אל מול החובות הנ”ל של כ-35 מיליון שקלים ביחד במצטבר, ולאחר שנאלצה לעצור את פעילות המפעל שלה שאיבד אולי כמעט לגמרי מערכו, ליוניבו נותרו כיום רק האחזקה של 51% בחוות קנאביס במושב רנן (“חוות עמית”), של השלד הבורסאי של החברה שיש לו ערך של כמה מיליוני שקלים בפני עצמו כי הוא יכול לשמש לפעילות ציבורית עסקית אחרת כלשהי של גורמים אחרים אם יימכר, וכן שליטה (51%) בבית המרקחת מדי פארם בחולון – אותו בית מרקחת שבפסקה הראשונה הזכרנו שהוא נמצא במחלוקת בימים אלה ויוניבו עשויה לאבד בקרוב גם אותו.

הסיבה המשפטית להעמדת הפירעון אגב, זו שנותנת לבעלי האג”ח את הלגיטימציה לעשות כן, היא הכתוב בסעיף 12.1.18 לפיו “אם חלה הרעה מהותית בעסקי החברה לעומת המצב במועד ההנפקה, וקיים חשש ממשי שהחברה לא תוכל לפרוע את אגרות החוב במועדן (תוכל החברה להעמיד את החוב לפירעון מיידי מ.ק)”. ובכן, הפסדי החברה, הערת “עסק חי” שנרשמה לה על ידי רואה החשבון המבקר בדוחות הרבעון הקודמים, לצד זינוק התשואה באג”ח החברה לשיא של כ-330% וכנראה שגם האירוע מהשבוע בבית המרקחת מדי פארם – גרמו לכך ש”באו מים עד נפש” לנאמני האג”ח והם בוחנים העמדה של החוב לפירעון מיידי. יש לציין גם שבשבועיים הקרובים צפויה החברה לפרסם את דוחות רבעון Q3 שלה יחד עם שאר החברות בסקטור וסביר להניח שגם בו תופיע “הערת עסק חי”. על פי החוק שתי הערות עסק חי רצופות הן עילה גם כן להעמדה לפירעון מיידי.

אין זה כמובן ודאי ב-100% שאכן החוב יועמד לפירעון מיידי בתום ההצבעה שתתקיים בעוד כשלושה שבועות, אך כל בר דעת היה מנחש שזה מה שעתיד לקרות, ובנוסף, מגישוש שביצע מגזין קנאביס, עולה כי אכן ישנן הערכות בשוק כי סביר למדי שהחוב יועמד לפירעון מיידי.

חברת IMC מציגה ירידה בהכנסות מהרבעון הקודם, ומדוע המנייה צונחת ב-23%

חברת איי.אמ.סי (IMC או IM Cannabis), פרסמה השבוע את דוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של השנה (Q3/22), בהם היא מציגה הכנסות של כ-14.2 מיליון דולר קנדי (שהם 36.9 מיליון שקלים) – נתון שהוא אומנם גידול יפה מאוד של כ-77.5% מול הכנסות של כ-8 מיליון דולר קנדי (20.8 מיליון שקלים) בלבד ברבעון המקביל אשתקד (Q3/21), אך מנגד, אם משווים לרבעון הקודם (Q2/22) בו הציגה החברות הכנסות של כ-23.8 מיליון דולר קנדי (61.9 מיליון שקלים), הרי שמדובר בירידה של כ-40.3%. הירידה הזו בהכנסות משוייכת בעיקרה לסגירת הפעילות של החברה בישראל עליה דווח באמצע השנה.

בשורה התחתונה הציגה IMC במהלך רבעון Q3 הפסד מייצג (כלומר הפסד שמחושב בנטרול הוצאות והכנסות שאינן מייצגות ותגמול מבוסס מניות ובחשוב שיעור מס מייצג) של כ-4.3 מיליון דולר קנדי (11.2 מיליון שקלים). מדובר אומנם בקיטון בהפסד ביחס להפסד עתק של כ-11.6 מיליון דולר קנדי (30.2 מיליון שקלים) ברבעון הקודם (Q2), שזה דבר טוב, אך כשההכנסות של החברה יורדות, והפעילות נחשבת כהפסדית מטבעה, זה הגיוני שההפסד מצטמצם, כך שזו לא בשורה שלמשקיעים יש מה להתלהב ממנה יותר מדי.

קופת המזומנים של IMC הצמטצמה גם היא, לסך של כ-3.2 מיליון דולר קנדי (8.3 מיליון שקלים) בלבד, כאשר מולה יש לחברה חובות לבנקים בסך של כ-5.5 מיליון דולר קנדי (14.3 מיליון שקלים). לצורך כיסוי החובות הללו, שנותרו ל-IMC כחברת אם לאחר הסגירה של פעילות הקנאביס שלה בקנדה לאחרונה לצד החובות הרובצים עליה שם, ביצעה לאחרונה החברה גיוס הון בסך 3 מיליון דולרים (10.4 מיליון שקלים).

החברה תצטרך לעמול כעת לאל מעט על ייעול הפעילות שנותרה לה בגרמניה ולהמשיך עם הייבוא לישראל שבחלקו כן מצליח מעט, לצורך התאזנות בשורה התחתונה. אחרת, החובות צפויים להכריע אותה והיא עלולה ללכת בדרך כל בשר.

כדי לזרות עוד קצת מלח על הפצעים, הגורל זימן ל-IMC ירידה של לא פחות מ-23% בשווי המניה שלה במהלך יום חמישי השבוע. הסיבה לירידה נעוצה ככל הנראה באיחוד הון שהחברה ביצעה ביחס של 10 ל-1, כלומר שכל מי שהיו לו 10 מניות הן נהפכו למניה אחת והמחיר הוכפל ב-10. מדובר בצעד “סמנטי” בלבד אם תרצו ושאינו באמת פוגע בערך, והוא נדרש כמובן מכיוון שמתחת למחיר מסויים של המניה הבורסות בחו”ל מטילות מגבלות על המסחר. לאחר האיחוד הזה, ככל הנראה היו משקיעים שהתבלבלו ושיוו לחברה שווי שוק יותר גבוה בגלל מחיר המניה לאחר האיחוד, ומיהרו למכור את מניותיהם כדי לנסות לצאת ברווח.

אבינועם ספיר עוזב את חברת תיקון עולם קנביט, והמניה מזנקת 17%

כפי שכבר דווח כאן במהלך השבוע, חברת תיקון עולם קנביט (Tikun Olam Cannbit) דיווחה השבוע לבורסה על כך שמנכ”ל החברה מזה כשנתיים וחצי, אבינועם ספיר, הודיע לחברה על התפטרותו מתפקיד המנכ”ל, וזאת החל מ-14 למאי שנת 2023, כלומר לאחר שיסגור 3 שנים בתפקיד בחברה. 

ההתפטרות הזו, שמקורבים לחברה טוענים כי היא בוצעה בהחלטה משותפת ולא רק על דעתו של ספיר, באה על רקע הפסדים מתמשכים שמציגה תיקון עולם קנביט בדוחותיה, שבאחרונים שבהם שפורסמו לפני כחודשיים היא הציגה הפסד מייצג של כ-14.1 מיליון שקלים במחצית הראשונה של 2022, זאת לצד קופת מזומנים ש”התרוקנה” כבר כמה פעמים במהלך כהונתו של ספיר, שבכל פעם נאלץ לבצע הנפקה נוספת לבעלי השליטה בחברה: משפחת רוזן המחזיקה 18.05% מהמניות הרשומות נכון להיום על בן רוזן וקודם לכן היו רשומות על ורד רוזן אמו מכיוון שהרגולטור לא מתיר לרשום אותם על שם האב ברק רוזן, כמו גם לקרן ספרה (5.68% ממניות החברה) ולגופים אחרים.

בעוד כשבועיים גם תיקון עולם קנביט תפרסם את דוחות הרבעון שלה ל-Q3 וייתכן שניצני הנתונים שיפורסמו שם סייעו בקבלת ההחלטה המשותפת של הנהלת החברה וספיר להיפרד. כעת החברה מחפשת כמובן מחליף לספיר ולמגזין קנאביס נודע כי הכיוון הוא איש בעל משקל וניסיון בתחום שוק ההון כמו גם בתחום הקנאביס ולא בהכרח מהארץ.

האתגר שיעמוד בפני המנכ”ל החדש הוא העלאת הניצול של קיבולת הייצור במפעל של החברה, וכן העלאת היקף המכירות מחוות הגידול של החברה שהוקמה בהשקעה מוערכת של עשרות מיליוני שקלים ולא הצליחה להעביר את תיקון עולם לרווחיות.

מניית תיקון עולם קנביט זינקה בכ-17% לאחר הדיווח על עזיבתו של ספיר, דבר שכביכול מבשר על שמחה מצד המשקיעים ותמיכה של השוק בהחלטה להיפרד ממנו. עם זאת, יום לאחר מכן נודע כי עדי זבולון (המחזיק 5.21% מהמניות), שהינו איש עסקים הנחשב מקורב לברק רוזן, ביצע רכישת מניות של החברה באותו יום של הדיווח בהיקף של כ-270 אלף שקלים. אי אפשר להתעלם מהשמועות והספקולציות שצפו בקרב חלק מפעילי שוק ההון על כך שמקורבי רוזן ביצעו לכאורה את הרכישות הללו לאחר הדיווח במטרה להפוך את הדיווח על העזיבה לכזה שייראה כדיווח חיובי ובכך לסמן לשוק ההון שהחברה יוצאת לדרך חדשה עם תקווה לדרך רווחית. מדובר כאמור בספקולציה שאי-אפשר לאשר בוודאות אך היו לא מעט שדיברו עליה בקול רם.

אינטרקיור מציגה דוח כספי טוב ובהמשך השבוע מדווחת על הסכם אסטרטגי נוסף עם חברת אורגניגרם

חברת אינטרקיור (Intercure) פרסמה השבוע את דוחותיה הכספיים לרבעון השלישי של השנה (Q3/22), בהם היא מציגה הכנסות של כ-100.6 מיליון שקלים שהם גידול של כ-63% ביחס להכנסות של כ-61.7 מיליון שקלים ברבעון המקביל אשתקד (Q3/21), וגידול של כ-5.6% מול הכנסות של כ-95.3 מיליון שקלים ברבעון הקודם (Q2/22).

בשורה התחתונה, הציגה אינטרקיור ברבעון Q3 רווח מייצג של כ-12.3 מיליון שקלים (רווח מייצג הוא רווח בנטרול הוצאות והכנסות שאינן מייצגות, תגמול מבוסס מניות ולפי שיעור מס מייצג. כפי שצוין כאן בניתוח הדוח שפרסמנו, מדובר בנתון שהוא מרשים מאוד. הרווח המייצג מהווה גידול של כ-55% אל מול רווח מייצג של כ-7.94 מיליון שקלים ברבעון המקביל אשתקד, וגידול של כ-9.8% מול רווח מייצג של כ-11.2 מיליון שקלים ברבעון הקודם.

את התוצאות הטובות, שמציבות אותה על קצב הכנסות של יותר מ-400 מיליון שקלים בשנה, הציגה אינטרקיור בין היתר באמצעות חיזוק דריסת הרגל הקמעונאית שלה שבאה לידי ביטוי בהמשך הגדלת מספר בתי המרקחת הייעודיים לקנאביס שלה העומד כיום על כ-19 פעילים כאשר שישה נוספים נמצאים בתהליכי הקמה או פתיחה.

כמו כן, אינטרקיור דיווחה השבוע גם על כך שחתמה עם חברת הקנאביס הקנדית אורגניגרם (Organigram) על הסכם אסטרטגי חדש. ההבדל בין ההסכם החדש לבין ההסכם הקיים שמתנהל כבר מזה יותר משנתיים ונחשב לאחד משני השת”פים המובילים של אינטרקיור (השני הוא קוקיז), הוא שבעוד שבהסכם המקורי התחייבה אינטרקיור לרכוש כמות מינימאלית של כ-3 טון למשך תקופה שלא צוינה (ולדברי אינטרקיור כבר סופקו), בהסכם הנוכחי מוגדלת ההתחייבות לכ-10 טון ועוד כ-10 טון נוספים לשיקולה של אינטרקיור.

מדובר בהצהרת כוונות רצינית של שני הצדדים שכנראה מרוצים מהתוצאות, אולי בעיקר עקב הצלחת הזן מיריקל אליין קוקיז שהפך תוך זמן קצר לזן מוביל בישראל והוביל לכך שגם יבואנים אחרים מיהרו להביא אותו מחברות ייצור אחרות. נתון מעניין שעלה בדיווח היחסית-יבש שפורסם לבורסה על ידי אינטרקיור הוא שמאז יולי 2022, כלומר בתוך פחות מחצי שנה, ביצעה אינטרקיור הזמנות לסחורה בהיקף של לא פחות מ-2.8 טון מאורגניגרם. ככל הנראה הסחורה הזו לא הגיעה עדיין לארץ בפועל, אך מדובר באחד המשלוחים הגדולים שהגיעו אי פעם “בבת אחת” לישראל ובסחורה בהיקף מוערך של כ-50 מיליון שקלים במונחי מכירה לבתי המרקחת – מה שמסמן שבשנת 2023 צפויים מוצרי אורגניגרם לשטוף ביתר שאת את השוק המקומי.

קאנומד: עסקת המכירה הושלמה, צחי אבו כעת בעל השליטה

השבוע דווח לבורסה כי הושלמה עסקת מכירת השליטה בחברת קאנומד (Cannomed), כך שכעת בעל השליטה הינו איש העסקים מתחום הנדל”ן צחי אבו, המחזיק כ-25.1% ממניות החברה, שאותן הוא רכש בתמורה לכ-7.4 מיליון שקלים מהאחים גינדי. עם מכירת השליטה עזב כפיר גינדי, מנכ”ל החברה עד כה, את תפקידו.

קאנומד, שסביר מאוד להניח שתשנה בקרוב את שמה ותתעסק כעת בתחום ההתחדשות העירונית, עדיין מחזיקה כזכור את פעילות הקנאביס של החברה הכוללת בעיקרה חוות גידול קנאביס במושב משואה בבקעת הירדן. העיסקה למכירת החווה הזו לחברת בן ישראל השקעות בע”מ עלתה כזכור על שרטון והסכסוך אף הגיע עד לכותלי בית המשפט, אך מקורבים לצדדים מספרים למגזין קנאביס כי יש סיכוי שהעיסקה כן תושלם לבסוף לאחר משא ומתן מחודש על גובה התשלום עבור החווה. את זה עוד נצטרך לראות כמובן.

מנכ”ל קאנוניק יוחלף בידי סגן הנשיא של החברה

השבוע דיווחה חברת המחקר והפיתוח הציבורית אבוג’ן (Evogene) בעלת חברת הקנאביס הפרטית קאנוניק, על כך שמנכ”ל החברה, ד”ר ארנון הימן, יעזוב את תפקידו החל מסוף השנה (31 לדצמבר 2022). אייל רונן, סגן הנשיא לפיתוח עסקי של החברה, יחליף אותו בתפקיד.

ד”ר היימן ימשיך להיות חבר בדירקטוריון של קאנוניק, אך בעצם הוא יועזב מהתפקיד החשוב ביותר בחברה.

סיכום העליות והירידות של השבוע

 • וונטייז – 20.58%+
 • תיקון עולם קנביט – 9.70%+
 • אינטליקנה – 3.99%+
 • יוניבו – 1.88%+
 • פארמוקן – 0.81%+
 • שיח מדיקל – 0.75%+
 • פנאקסיה – 0.31%+
 • נקסטייג’ – 1.86%-
 • קנאשור – 1.95%-
 • עמיר שיווק – 3.38%-
 • אינטרקיור – 4.00%-
 • טוגדר – 5.94%-
 • קנבוטק – 12.19%-
 • קאנומד – 13.09%-
 • איי.אמ.סי – 25.82%-

*** אין בנאמר המלצה לביצוע פעולות בניירות ערך, הנכתב הינו דעה בלבד. כל המבצע פעולות כלשהן על בסיס הכתוב עושה זאת על אחריותו בלבד ואין צוות המגזין אחראי לנזקים כלשהם שיגרמו כתוצאה מפעילות בניירות ערך בעקבות הכתבה ***

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר