טוען...

אחרי יותר מעשור: חברת IMC מפסיקה לגדל קנאביס בישראל

חברת הקנאביס הישראלית הותיקה IMC תסגור את החווה היחידה שלה בישראל המשמשת אותה מזה כ-12 שנים ותפטר עד עשרות עובדים. לטענתה מדובר ב"החלטה אסטרטגית" אך ככל הנראה יש קשר לכתב אישום שהוגש נגדה בגין הקמת החווה ללא היתרים נדרשים. כזכור, החברה הפסידה בשנת 2021 יותר מ-94 מיליון שקל

תוצאה עגומה בדוחות השנתיים, כתב אישום חמור או “התמקדות בייבוא מוצרי פרימיום מהשוק הקנדי”? את השאלה הזו שואלים את עצמם בימים האחרונים רבים בענף הקנאביס הרפואי, לאחר שבשבוע שעבר הודיעה החברה הוותיקה IMC כי היא סוגרת את חוות הגידול היחידה שבבעלותה בארץ, הנמצאת במושב שדי אברהם שבעוטף עזה.

החברה, שנראה שניסתה “להסוות” את הדיווח הלא-חיובי במעטפת כאילו-חיובית, תיארה בהודעה לבורסה את ההחלטה לסגור את פעילות הגידול בישראל, כ-12 שנים לאחר שהחלה בה, כ”ציוויים אסטרטגיים חדשים, שנועדו לשפר את היעילות הארגונית ולהפחית את עלויות התפעול, תוך מענה נוסף לביקוש המוגבר לקנאביס קנדי שגדל בשיטת אינדור”.

על פי ההודעה, החווה תיסגר סופית במהלך הרבעון השני של 2022, קרי בתוך פחות מחודשיים מהיום, ולאחר מכן החברה תמשיך מצד אחד ביבוא ממתקני הגידול שקנתה לאחרונה בקנדה ומצד שני בשיווק תוצרת ישראלית שגדלה בחוות מקומיות במודל ווייט לייבל (White Label). כלומר, החוות יגדלו את הקנאביס, IMC תקנה את הסחורה ותשווק אותה תחת מותג שלה.

הנהלת IMC, מימין לשמאל: יעל הרוש יועצת משפטית, רועי קיט מנהל אסטרטגיה ופיתוח עסקי, אורן שוסטר מנכ״ל ובעלים, רבקי שטרן מנהלת פיתוח עסקי, שי שמש סמנכ״ל כספים (צילום: אהרון גדליה)
הנהלת IMC, מימין לשמאל: יעל הרוש יועצת משפטית, רועי קיט מנהל אסטרטגיה ופיתוח עסקי, אורן שוסטר מנכ״ל ובעלים, רבקי שטרן מנהלת פיתוח עסקי, שי שמש סמנכ״ל כספים (צילום: אהרון גדליה)

אך כאמור, עולה השאלה האם מדובר באמת במעין “מהלך אסטרטגי” כפי שהחברה מתארת, או שמא מאחורי ההחלטה לסגור את החווה בשדי אברהם, שהיא כאמור החווה היחידה בישראל שהינה בבעלות IMC, נמצא כתב אישום שהוגש בשנה שעברה נגד החברה, בעליה ומנהליה אורן שוסטר, רפאל גבאי וטל טרגרמן, וכן נגד בעלי החלקה עליה שוכנת החממה.

על פי כתב האישום, שהגיע לפתחו של בית המשפט ועדיין נידון בימים אלה (הדיון הבא יתקיים בעוד כחודשיים), חוות הקנאביס של החברה, הנפרשת על פני שלושה משקים במושב החקלאי הקטן השוכן כ-6 ק”מ מגבול רצועת עזה, הוקמה ללא היתרי בנייה נדרשים ותוך ביצוע עבודות ושימושים חורגים לכאורה האסורים בחוק.

בביקורת שנערכה במקום נמצא כי בניית חממות הקנאביס בשטח של כמעט 6 דונם, כולל הקמת מבני התפעול, המשרדים, הסככה, חדר האוכל לעובדים, המבנה למיון, ייבוש ואריזה, הממ”ד, סככות נוספות ומכולות, כמו גם הגדר ההיקפית – נעשתה ללא היתר בנייה כדין וזאת תוך שימוש ב-3 משקים, בניגוד לתכנית האב של המושב לכאורה.

חוות הקנאביס של IMC בעוטף עזה (צילום: טוני טוויטו)
חוות הקנאביס של IMC בישוב שדי אברהם בעוטף עזה (צילום: טוני טוויטו)

מחברת IMC נמסר אז כי “החברה נאלצה לבצע התאמות במבנה החווה בשל התמורות שהתרחשו בתחום הקנאביס הרפואי בישראל. בתקופת מגפת הקורונה פעלה החברה ככל יכולתה במטרה להסדיר את ההליך אך נתקלה בעיכובים חיצוניים בהגשת ההיתרים הנדרשים.”

כעת, כאמור, החליטה החברה לסגור את החווה בשדי אברהם, ובימים האחרונים העבירה תגובה חדשה, לפיה “ההחלטה לסגור את חוות שדי אברהם נבעה מהחלטה עסקית אסטרטגית”. לא ידוע בשלב זה כמה עובדים יפוטרו בעקבות סגירת הפעילות אך סביר להניח שבסדר גודל המקובל מדובר על כמה עשרות לפחות.

כזכור לקוראי מגזין קנאביס, אלה לא הצרות היחידות של IMC. רק לפני כשבועיים פרסמה החברה את דוחותיה השנתיים לשנת 2021, שבישרו על שיא ישראלי שלילי חדש: הפסד מייצג של לא פחות מ-94 מיליון שקל בשנה.

כחלק מהמעבר של IMC להתמקדות ביבוא מחו”ל היא החלה לאחרונה לשווק בישראל זנים מהמותג הקנדי ווגנרס (Wagners) השייך לה, במחירים ממוצעים בשוק של 269 ש”ח ל-10 גרם. עם זאת, במקביל ספגה החברה ביקורת על שיווק זנים אחרים, מבית חברת אוונט (AVANT) הקנדית שלא שייכת לה, ב-349 ש”ח ל-10 גרם – מחיר שיא בשוק המקומי.

מעבר נוסף עושה החברה אל עבר פעילות קמעונאית כשבמהלך שנת 2021 החלה ברכישת בתי מרקחת הפועלים בתחום הקנאביס. החברה רכשה את השליטה או הבעלות בבית המרקחת אורנים פארם בירושלים, בית המרקחת פארם ירוק בנתניה, פעילות “פנאקסיה עד הבית” ובית המרקחת ורונה פארם בטירה.

IMC נסחרת בימים אלה בבורסה בקנדה (CSE) ובנאסד”ק בארה”ב (Nasdaq), לפי שווי של כ-150 מיליון דולר בלבד, שמסמלים צניחה חדה ביחס לשווי של כחצי מיליארד דולר לפני פחות משנה באמצע שנת 2021.

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר