איגודי הרופאים: “לא לתת קנאביס לחולי פיברומיאלגיה”

אחרי שנה של ויכוחים ודיונים החליטו ראשי איגודי הרופאים לבטל את המלצתם לאספקת קנאביס רפואי לסובלים מפיברומיאלגיה. הסיבה: “בניגוד לרוב הההתוויות האחרות המצויינות בנוהל, אין דרכים אובייקטיביות לאבחן את המחלה”

אחד הכאבים הגדולים הנלווים לפיברומיאלגיה (דאבת השרירים) – תסמונת שגורמת לכאבים כרוניים ברקמות השריר – הוא הכאב הפסיכולוגי איתו נאלצים להתמודד הסובלים מהתסמונת כאשר ניגשים לקבל טיפול אצל רופאים. המונח “פיברומיאלגיה” הוטמע לראשונה בשנת 1976 ומאז מתייחס הממסד הרפואי לסובלים מהתסמונת כאילו מקורה הוא פסיכולוגי ולא פיזיולוגי.

רבים מהסובלים מהתסמונת יכולים להעיד על עוגמת הנפש הנגרמת כאשר הם ניגשים לבקש מרפא למכאובם ומקבלים שוב ושוב תשובה כי לא מדובר בכאב אמיתי אלא “מדומיין”. בגלל אותה נקודת מוצא שגרסה כי הכאב הוא פסיכולוגי, רבים מהמטופלים קיבלו במשך שנים תרופות מרשם שאינן רלוונטיות כלל לטיפול במחלה – נוגדי דכאון, תרופות אנטי-אפילפטיות ועוד.

“לא יכולים לתמוך”

כעת, על אף מחקר שמצא דווקא בסיס ביולוגי לכאבי הפיברומיאלגיה, ולמרות שבתחילת השנה כבר אישר משרד הבריאות את הוספת המחלה לרשימת ההתוויות המזכות בקנאביס רפואי על בסיס המלצת איגוד רופאי הראומטולוגיה, דורשים כעת איגודי הרופאים המקצועיים להסיר את המחלה מהרשימה.

יש לציין כי על אף שמשרד הבריאות אישר כאמור את הוספת המחלה לרשימת ההתוויות כבר בחודש פברואר 2014, בפועל לא נוספה המחלה לרשימה הרשמית (נוהל 106). עם זאת, בעקבות הדיווח, עשרות אלפי חולי פיברומיאלגיה החלו לפנות לרופאיהם בדרישה לטיפול בקנאביס רפואי.

סילביו בריל
ד”ר סילביו בריל – יו”ר איגוד רופאי הכאב

“שני האיגודים החליטו פה אחד כי אין אנו יכולים לתמוך בהכללת פיברומיאלגיה כהתוויה נפרדת למתן קנאביס רפואי,” כתבו יו”ר איגוד רופאי הכאב ד”ר סילביו בריל ויו”ר איגוד רופאי הראומטולוגיה פרופ’ אורי אלקיים.

“לא ניתן לאבחן המחלה”

במסמך רשמי ששלחו שני היו”רים אל יובל לנדשפט, מנהל יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות (יק”ר), נכתב כי הסיבה להתנגדותם טמונה בכך שכלל לא ניתן לדבריהם לאבחן את המחלה ומאחר והקנאביס עלול לפגוע בחולים: “אמנם קיימת הגדרה לתסמונת, אך מדובר בתסמונת המבוססת על תסמינים סוביקטיבים בלבד,” כתבו. “בחלק לא מבוטל ממקרי פיברומיאלגיה קיים מרכיב נפשי דכאוני משמעותי ועל כן מתן קנאביס עלול לסכן את החולים.”

עוד הסבירו כי מאחר ו”רוב חולי פיברומיאלגיה הינם צעירים עם תוחלת חיים תקינה, מחלתם כרונית ואינה צפויה להתרפא”. מעובדה זו לדבריהם, “ניתן להסיק שהם יזדקקו לטיפול בקנאביס לאורך שנים ארוכות ועל כן קיימת דאגה אמיתית לגבי תופעות לוואי בטווח הארוך.”

“לאור כל הכתוב לעיל,” סיכמו, “אנו מבקשים כי פיברומיאלגיה לא תכלל כהתוויה רשמית למתן קנאביס. היו”רים ממליצים עם זאת כי יש לאפשר לכל רופא לשקול על בסיס פרטני האם להמליץ על שימוש בקנאביס תחת התווית “כאב” במקום תחת הגדרת פיברומיאלגיה.

אורי אלקיים
פרופ’ אורי אלקיים – יו”ר איגוד הראומטולוגיה

משרד הבריאות צפוי כמובן לקבל את המלצת האיגודים המקצועיים, כפי שנוהג לעשות באופן קבוע.

אינטרסים כלכליים?

נראה שאיגוד הראומטולוגיה בוחר להתעלם מממצאים חד-משמעיים וממחקרים הקובעים כי קנאביס הוא ככל הנראה הטיפול היעיל ביותר עבור פיברומיאלגיה וכן מסקרים שמצאו כי הסובלים מן המחלה מעדיפים באופן משמעותי את הטיפול הטבעי בצמח על פני הטיפול בתרופות המקובלות למחלה זו – ליריקה, סימבלטה וכיוצ”ב.

בבדיקה באתר הבית של האיגוד ניתן להבחין כי החברות הנותנות חסות לאיגוד הישראלי לראומטולוגיה הן חברות התרופות הגדולות בעולם: ‘בריסטול מאיירס סקוויב’, ‘אבווי’, ‘ינסן סילג’, ‘MSD’ ו-‘גלקסו-סמית-קליין’ – מה שעשוי להיות אחד הגורמים להתנגדות האיגוד לטיפול בקנאביס, שהוכח ככזה שמפחית באופן משמעותי את השימוש בתרופות מרשם (ראו כאן, כאן וכאן).

בנוסף לכך, את התרופה ‘ליריקה’ המשמשת לטיפול בחולי פיברומיאלגיה מייצרת חברת התרופות ‘פייזר’ (Pfizer), וכפי שניתן לראות בערוץ היוטיוב של האיגוד, חברת פייזר נותנת אף היא חסות לאיגוד, כשבכל קטעי הוידאו בהם מופיעים כל ראשי האיגוד ניתן להבחין בפרסומת גלויה וברורה של החברה.

על אף נסיונות חוזרים ונשנים לשוחח עם פרופ’ אלקיים או עם גורם אחר באיגוד הראומטולוגיה, טרם נתקבלה כל התייחסות לפנייתנו.

המסמך המלא:

http://www.xn--4dbcyzi5a.com/wp-content/Documents/igud-fibro.pdf

ראו עוד:
סובל מפוסט טראומה? כך תקבל קנאביס רפואי
חולי כאב בחרו: מריחואנה עדיפה על תרופות

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר