מגלגל...

אושר: קנאביס רפואי – גם לחולי פוסט טראומה

פרסום ראשון: הסובלים מפוסט טראומה יוכלו לקבל רשיונות שימוש בקנאביס רפואי – כך החליטה אתמול (ה’) וועדת ההתוויות של משרד הבריאות. בנוסף הוחלט על המשך מחקר שנעצר בשנת 2010.

בדיוק חצי שנה עברה מאז הבטיח סמנכ”ל משרד הבריאות כי הסובלים מפוסט טראומה (PTSD) יוכלו לקבל קנאביס רפואי, ואתמול (ה’) אישרה וועדת ההתוויות של משרד הבריאות את צירופה של התסמונת לרשימת המחלות המזכות ברשיון קנאביס רפואי.

קביעה זו, אם אכן תיושם בפועל ותיכנס גם למסמך ההתוויות עצמו – ולא כפי שקרה עם הפיברומיאלגיה והאפילפסיה שאושרו אך לא נכנסו, ועם הפרקינסון והטורט שאושרו, בוטלו ואז אושרו בשנית – תפתח פתח למאות אלפי ישראלים הסובלים מפוסט טראומה וצפויים להגיש כעת בקשה לרשיון.

משה קוטלר
פרופ’ משה קוטלר, יו”ר איגוד הפסיכיאטריה

כזכור, כבר לפני למעלה מחצי שנה התכנסה הוועדה בכדי לדון בנושא צירוף ה-PTSD לרשימת ההתוויות, אך לבסוף הוחלט לבטלה ולהמתין לגיבוש עמדת איגוד הפסיכיאטריה. פרופ’ משה קוטלר, יו”ר האיגוד – שהביע בעבר תמיכה בקנאביס רפואי כשאמר כי “אין להתנות מתן קנאביס רפואי בטיפול בתרופות אופיאטיות” והצהיר כי הוא ממליץ “על הסדרה של קנאביס רפואי עבור חולים הסובלים מכאב כרוני ומטופלים אחרים” – חזר על דבריו גם במהלך הוועדה.

כעת, על פי החלטת הוועדה אתמול כאמור, יאושר השימוש בקנאביס רפואי לסובלים מפוסט טראומה, אך ב-6 תנאים קבועים שיפורסמו בהמשך. “יש המלצה לאשר בששה תנאים,” נמסר הבוקר (ו’) ממשרד הבריאות. “ניסוח התנאים הוכן והועבר לאישור מנכ”ל המשרד ויפורסמו לאחר אישורו.”

עוד הוחלט בוועדה לאשר את המשך המחקר במסגרתו בחנו החוקרים, בראשם ד”ר יהודה ברוך, את השפעתו של הקנאביס על לוחמי צה”ל לשעבר הסובלים מ-PTSD. המחקר נעצר בשנת 2010 מסיבה לא ידועה ויחזור כעת להמשך שלב 2.

מדיווחים שהגיעו לכתב המגזין נמסר כי בוועדה נרשמה הסכמה מלאה על יעילות הקנאביס כטיפול בפוסט טראומה וכי אפילו יובל לנדשפט, מנהל יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי) וסגנו מיכאל דור, הביעו תמיכתם בהתרת השימוש בקנאביס עבור הסובלים מהתסמונת.

במקביל דווח כי משרד הבריאות יחדול מלהכריח מטופלים להשתמש בשמן קנאביס מהול כפי שעשה עד כה ויתיר לכל חולה לבחור את הטיפול המועדף עליו. בנוסף מתירים במשרד הבריאות את הרסן מחידושי הרשיונות וחוזרים לאשר רשיונות בתוקף של שנה לפחות, ולא של חצי שנה מקסימום כפי שהיה נהוג בשנים האחרונות.

יש לציין כי כאמור המחלה טרם צורפה פיזית ל’נוהל 106′ (רשימת ההתוויות) ולכן צפויים במשרד הבריאות להמשיך ולהחזיק באפשרות להיצמד לנוהל המקובל ולאשר רשיונות רק לאחר שנה במהלכה ימוצה הטיפול הקונבנציונאלי בתרופות.

בתחילת החודש פורסם מחקר ישראלי חדש שנערך על ידי ד”ר אירית עקירב ומצא כי קנאביס מונע ומרפא פוסט טראומה. בחודש שעבר פורסם מחקר אמריקני שמצא ירידה של 75% בתופעות הלוואי של PTSD לאחר צריכת מריחואנה.

צפו: לוחם צה”ל סובל מפוסט טראומה לא מקבל קנאביס רפואי
ראו גם: קנאביס רפואי ופוסט-טראומה: איך עוזרת המריחואנה לסובלים מ-PTSD

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר