מגלגל...
x

אוטיזם נוספה כהתוויה רשמית לקנאביס רפואי

התוויה מס' 12, אוטיזם, נוספה לנוהל 106 - רשימת המחלות והבעיות הבריאותיות המאפשרת קבלת רשיון קנאביס רפואי. עם זאת תנאי קבלת רשיון קנאביס לאוטיסטים נוקשים יחסית ומאפשרים שימוש בשמני CBD בלבד. עד כה הטיפול ניתן לאוטיסטים במסווה של "מחקר". כעת זה רשמי.

משרד הבריאות עידכן לאחרונה את נוהל 106 – רשימת ההתוויות (מחלות, בעיות בריאותיות) המאפשרות טיפול בעזרת קנאביס רפואי – והוסיף לה לראשונה גם סעיף הנוגע להפרעות הקשורות בספקטרום האוטיסטי.

עד כה כללה הרשימה 11 התוויות בלבד: סרטן, קרוהן, קוליטיס, כאב, איידס, פרקינסון, טוראט, טרשת נפוצה (MS), אפילפסיה, חולים סופניים, פוסט טראומה (PTSD). כעת נוספה התוויה מס’ 12, אוטיזם, לרשימה הרשמית.

יש לציין שמדובר בצעד שהוא בעיקר בעל משמעות רישומית והצהרתית, שכן גם עד כה יכלו הסובלים מאוטיזם קשה – בעיקר ילדים – לקבל את הטיפול בשמן קנאביס רפואי ללא קושי ואף תוך הקלות בעלויות הרכישה, במסגרת מה שהוגדר כ’מחקר’.

“עד עכשיו הטיפול ניתן במסגרת של ‘מחקר’, כעת זה אושר בהתוויה רשמית,” מסביר למגזין קנאביס בכיר במשרד הבריאות הבוקר (ד’). “היו כאלה שנתקלו בקשיים, בעיקר מצד רופאים שהתקשו לרשום להם קנאביס רפואי. כעת יש לזה יותר גיבוי מדעי”.

עם זאת, משרד הבריאות הציב תנאים נוקשים לקבלת הרישיון, כולל תנאי לגילאי 5 עד 21 בלבד, ותוך הטלת מגבלת שימוש בשמני קנאביס בלבד ובקטגוריות T1/C28 או T0/C24 או T1/C20 בלבד – כלומר שמנים נטולי THC או עם מעט מאוד מהרכיב הפסיכואקטיבי. כמו כן הטיפול בקנאביס לא יינתן כקו ראשון אלא לאחר כישלון של טיפול תרופתי בשתי תרופות לפחות.

הטיפול יתאפשר למטופלים במצב קשה בלבד, כאלה הסובלים מהפרעות התנהגות בדרגה 5 לפחות שנמשכת מעל שישה חודשים ואשר “כוללת באופן יומי ורגיל: אי שקט קשה מאוד, אירועי בכי או צרחות יומיים לפרקי זמן ארוכים, שאלות חוזרות מלוות בחרדה קשה וכדומה או מטופלים שלפחות פעם בשבוע פוגעים בעצמם או באחרים או שוברים חפצים, באופן הדורש ריסון פיזי וההתפרצויות נמשכות יותר מעשר דקות, או
מטופלים שלפחות אחת לחודש פוגעים פיזית בעצמם ו/ או באחרים באופן שגורם נזק ממשי עד כדי צורך בקבלת טיפול רפואי ו/או מסכן חיים באופן ברור”.

על פי דיווח באתר Ynet ההחלטה להוסיף אוטיזם לרשימת ההתוויות התקבלה על בסיס על מחקר שערך ד”ר עדי ארן, מנהל היחידה לנוירולוגיה של הילד במרכז הרפואי שערי צדק.

“המחקר הראה את הפוטנציאל שיש לקנאביס רפואי לסייע לבעיות התנהגות ובהן בעיות התנהלות מאוד קשות של הילדים כלפי עצמם ואחרים,” אמר ד”ר ארן לווינט. “בחלק מהמקרים הייתה השפעה מובהקת לקנאביס. התנהגותם ואפילו תסמיני הליבה של האוטיזם השתנו. מצאנו שבקרב כמחצית מהילדים היה שיפור משמעותי בהתנהגות לעומת 20% שקיבלו פלצבו”.

עם זאת ציין: “לא מדובר בטיפול קסם. יש ילדים שזה עוזר להם, ולאחרים לא. צריך לזכור שמדובר במחקר ראשוני, שיש לחזור עליו”.

עו”ד מיכאל זץ, מנהל אגף קידום זכויות וקשרי ממשל באלו”ט, מסר לווינט כי “מדובר בצעד חשוב מאין כמוהו שמכיר לראשונה באפקטיביות וביעילות הטיפול באוכלוסייה זו אך היה מצופה ממשרד הבריאות שיאפשר את קבלת הטיפול בשמן קנאביס כבר כקו טיפולי ראשון, ולא לאחר כישלון של טיפולים נוגדי פסיכוזה, שכלל לא נועדו לילדים עם אוטיזם והשפעתם עליהם פחותה ולא תמיד יעילה”.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר