אובמה: "הלגליזציה תמשיך להתפשט בארה"ב"

נשיא ארה"ב ברק אובמה ממשיך להתבטא כנגד המלחמה בסמים, ומספר כי להערכתו הלגליזציה של הקנאביס תמשיך להתפשט ברחבי ארה"ב.

הנשיא אמר את הדברים אתמול (יום חמישי), במסגרת ראיון אינטרנטי שבו בלוגרים מוכרים ביוטיוב הוזמנו לראיין את הנשיא בשידור חי בערוץ היוטיוב של הבית הלבן. לא מעט מהשאלות שהפנו הבלוגרים לאובמה עסקו בעמדתו כלפי לגליזציה של קנאביס, והמלחמה בסמים בכללי.

כשנשאל לגבי המעמד החוקי של הקנאביס, ענה אובמה:
"כרגע אתם יכולים לראות שמדינות כמו קולורדו ווושינגטון, דרך חקיקה מדינתית מקומית, מתנסות עם מריחואנה חוקית. העמדה של הממשל שלי היא שעדיין יש לנו חוקים פדראליים שמסווגים את המריחואנה כחומר לא חוקי, אך אנו לא עומדים לבזבז משאבים על להילחם בהחלטות שהתקבלו ברמה המדינתית בנושא זה. התחושה שלי היא שאתם הולכים לראות עוד הרבה מדינות שיתחילו לנסות את זה", הוא אמר.

הנשיא התייחס גם למלחמה בסמים באופן יותר כללי, ולשאלה האם יש לכלוא עברייני סמים לא אלימים. כזכור, ארה"ב היא המדינה עם מספר האסירים הגבוה ביותר בעולם – יש בה רק 5% מאוכלוסיית העולם אך יותר מ25% מאוכלוסיית האסירים של העולם. חוסר הפרופורציה הזה נגרם כמעט בלעדית על ידי המלחמה בסמים – בסוף 2013, רוב האסירים (51%) בבתי הכלא הפדראליים בארה"ב היו עברייני סמים לא אלימים. אלו נכלאים ללא היסוס ביחד עם רוצחים, אנסים, וכו', כך שמן הסתם הם אינם עוברים תהליך "שיקום" אלא להפך. כמעט כל המחקרים שנעשו בנושא מדיניות סמים, וגם כל המודלים המצליחים ביותר של מדיניות סמים במדינות אחרות – כולם מדגישים את החשיבות של השקעת משאבים בטיפול, שיקום וגמילה ולא בענישה פלילית וכליאה.

שיעור הכליאה בארה"ב מול מדינות אחרות. ארה"ב עוברת אפילו את רוסיה.
שיעור הכליאה בארה"ב מול מדינות אחרות. ארה"ב עוברת אפילו את רוסיה.

לזכותו של אובמה ייאמר כי בכהונתו הנוכחית הוא הוביל מהלך לביטול עונשי המינימום הפדראליים על סחר בסמים שהיו נהוגים בארה"ב מ-1984 ועד לא מזמן – עונשים שמחייבים את השופט הפדראלי, לא משנה מה לדעתו גזר הדין ההולם, לגזור מאסר עולם על מי שנתפס סוחר בסמים בפעם השלישית. כבר בעקבות השלב הראשוני של שינוי החקיקה שביצע אובמה אמורים להשתחרר כ-46,000 עברייני סמים לא אלימים שנשפטו תחת החוק הישן.

הגידול באוכלוסיית הכלא בארה"ב. ניתן לראות כי הוא החל לאחר תחילת המלחמה בסמים ב-1971, והזינוק המשמעותי ביותר החל עם חקיקת "עונשי המינימום" על סחר בסמים ב-1984.
הגידול באוכלוסיית הכלא בארה"ב. ניתן לראות כי הוא החל לאחר תחילת המלחמה בסמים ב-1971, והזינוק המשמעותי ביותר החל עם חקיקת "עונשי המינימום" על סחר בסמים ב-1984.

כשנשאל על הנושא, אובמה הצהיר על מחוייבותו להמשיך לפעול להפחתת מספר עברייני הסמים הלא אלימים מאחורי הסורגים:
"מה שאני עושה ברמה הפדראלית זה לבקש ממשרד המשפטים שלי לבחון לעומק כיצד אנחנו מטפלים בעברייני סמים לא אלימים. אני חושב שמה שעשינו לא נכון עד כה, זה שבמקום להתמקד בטיפול, כפי שאנו עושים עם טבק ואלכוהול ובעיות אחרות שאנחנו מתייחסים אליהן כבעיות של בריאות הציבור, התייחסנו לנושא הסמים אך ורק כאל בעיה פלילית. אני חושב שזאת הייתה אסטרטגיה שגרמה ליותר נזק מתועלת, בייחוד כשמסתכלים על הקהילות של המיעוטים בארה"ב, שהמלחמה הזאת ממש ריסקה אותן."

"אך החדשות הטובות," ממשיך אובמה, "הן שעכשיו אנחנו מתחילים לראות עניין גם מצד הרפובליקנים וגם מצד הדמוקרטיים לעשות רפורמה במערכת הפלילית. הצלחנו כבר להעביר כמה שינויים ברמה האדמיניסטרטיבית, ובשנה שעברה, בפעם הראשונה מזה 40 שנה – שיעור הפשע בארה"ב ירד מבלי שתתלווה לכך עלייה בשיעור האסירים בו-זמנית. אני מקווה שנוכל להמשיך עם המגמה הזאת משום שזאת פשוט דרך חכמה יותר להתמודד עם הנושא הזה של סמים".

ניתן לצפות בראיון היוטיוב המלא עם הנשיא אובמה כאן. החלק הרלבנטי מתחיל ב-45:37.

לסיכום, אובמה מתקרב לשנה האחרונה של הכהונה האחרונה שלו – ולנו נותר רק לקוות ולראות האם הוא יהפוך את המילים שלו למעשים, ויותיר אחריו מורשת של מדיניות סמים שפויה ומוצלחת.

ראו עוד:
הקלה בעונשי הסמים בארה"ב: 46,000 אסירים צפויים להשתחרר
הנשיא אובמה תומך בלגליזציה בבירת ארה"ב
אובמה מתעקש: בעד הקלת העונשים על שימוש במריחואנה
אובמה: "אלכוהול מסוכן יותר ממריחואנה – חשוב שהלגליזציה תתקדם"

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט