מגלגל...
x

אובמה: “אלכוהול מסוכן יותר ממריחואנה – חשוב שהלגליזציה תתקדם”

הצהרה מעניינת של נשיא ארה”ב. בראיון מיוחד שהעניק למגזין ‘ניו יורקר’, אמר אובמה שקנאביס וקוקאין מסוכנים פחות מאלכוהול ודיבר על חשיבות הלגליזציה בקולורדו. התנגדותו העיקרית היתה החשש שמא הלגליזציה של הקנאביס תוביל ללגליזציה של סמים אחרים, קשים יותר.

במסגרת ראיון ארוך ומקיף במיוחד למגזין ‘ניו יורקר‘ התייחס נשיא ארה”ב ברק אובמה לנושא הקנאביס והלגליזציה, לאחר שמיד עם סיום השיחה על נושא התרת נישואין חד-מיניים, שאל אותו המראיין, דייויד רמניק, בנוגע ל”נושא נוסף שהדעה הציבורית לגביו משתנה: הלגליזציה.”

אובמה פתח את תשובתו בהודאה על נסיונו העשיר בצריכת קנאביס ואמר: “כפי שנהוזכר כבר רבות, עישנתי גראס כילד, ואני רואה בזה הרגל שלילי, לא בשונה מאוד מסיגריות אשר גם אותן עישנתי כבחור צעיר ועד לחלק נכבד מחיי הבוגרים.”

“אני לא חושב שזה מסוכן יותר מאלכוהול. זה מזיק פחות מבחינת ההשפעה על המשתמש העצמי,” אמר אובמה. “זה לא משהו שאני מעודד, וכך אמרתי גם לבנותיי – אני חושב שזה רעיון רע, בזבוז זמן, לא בריא במיוחד.”

ברק אובמה

לפני כחצי שנה פורסם דוח מיוחד של ארגון זכויות הפרט האמריקני ובו הוצג האופי הגזעני של המלחמה בסמים. במחקר נמצא כי שחורים בארה”ב נעצרים על עבירות קנאביס פי 4 יותר מלבנים – על אף שאין הבדל באחוזי הצריכה בין שתי האוכלוסיות.

אובמה התייחס לעניין ואמר: “ילדים בני מעמד הביניים לא נעצרים על שימוש בגראס, וילדים עניים כן. ילדים אפרו-אמריקנים ולטינים הם בעלי סבירות להיות עניים יותר וללא יכולת, משאבים ותמיכה להתמודדות והימנעות מהעונשים החמורים הקבועים בחוק.”

הוא אף התייחס לעניין הצביעות של הרשות המחוקקת: “אל לנו לכלוא ילדים או משתמשים עצמיים לתקופות מאסר ארוכות כל כך, בזמן שאלו שכותבים את החוקים עשו כנראה את אותו הדבר בעבר.”

על הלגליזציה בוושינגטון וקולורדו אמר אובמה כי “חשוב שזה יתקדם בגלל שחשוב שהחברה לא תהיה במצב בו חלק גדול מאנשיה עברו על החוק ורק חלק בודד ייענש.”

לגליזציה בקולורדו - 100 קופי שופס
לגליזציה בקולורדו

על אף כל זאת, אובמה לא קפץ עדיין על עגלת הלגליזציה, ואמר כי מדובר במדיניות בעייתית.

“אלו שטוענים שלגליזציה של מריחואנה היא מין תרופה שתרפא את כל הבעיות החברתיות מעריכים את העניין יתר על המידה,” הסביר. “יש הרבה בעיות עם המדיניות הזאת. הניסוי שנערך כעת בוושינגטון וקולורדו יהיה, אני חושב, אתגר אמיתי.”

טיעון נגד נוסף שהעלה אובמה הוא חששו מפני “מדרון חלקלק” שתביא איתה לגליזציה של קנאביס. “כשזה נוגע לסמים קשים יותר, הנזק שנגרם למשתמש הוא עצום והעלויות החברתיות עצומות גם הן, ויהיה קשה לקבוע היכן עובר הגבול האדום שאותו לא עוברים.”

“אם תהיה לגליזציה מלאה של מריחואנה יגידו אנשים, ובכן, אנחנו יכולים לצאת כעת בקריאה לדיון בנוגע ללגליזציה של קוקאין בכמויות קטנות – שאנחנו יכולים להראות שאינו מזיק יותר מוודקה – האם אנחנו מוכנים לזה?” שאל, “אם מישהו יגיד, הצלחנו סוף סוף למצוא את הכמות המדוייקת של מת’ שלא יהרוג אותך או ירקיב את שיניך, האם אנחנו בסדר עם זה?”

ראו גם: אובמה במקסיקו: “לגליזציה היא לא הפתרון”
ראו גם: ביל קלינטון: “אף פעם לא הכחשתי שעישנתי מריחואנה”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר