ברק אובמה: “אין בכוונתנו לקדם לגליזציה של מריחואנה בזמן הנראה לעין”

ברק אובמה, אשר הבטיח במהלך מרוצו לנשיאות ארה”ב, כי יפעל להביא לשינוי בחוקים הנוקשים ויקדם את נושא הפסקת ההפללה של צרכני מריחואנה, מתייחס לראשונה מאז היבחרו לנושא הלגליזציה של קנאביס ואומר: “אינני יכול פשוט לבטל סתם כך חוק של הקונגרס”.
איך יקבלו את זה האמריקאים? מה תהיה תגובתם של מנהיגי המדינות השכנות?

תאוריית סם השער
תאוריית סם השער

האינטרנט לוחץ על אובמה

במהלך קמפיין הבחירות, התייחס אובמה לעניין הפסקת ההפללה של צרכני קנאביס בארה”ב, עובדה שהקנתה לו תמיכה רבה בקרב שכבות שונות באוכלוסיה. אך נראה שבדומה לישראל – בחירות לחוד ומציאות לחוד.

אובמה מתייחס לנושא הפסקת ההפללה (דה-קרימינליזציה):

אך אזרחי ארה”ב לא שכחו את דבריו של הנשיא ולאחר שבהצבעה שערך הממשל, שאלת הלגליזציה של מריחואנה טיפסה בקלות למקום הראשון ברשימת השאלות. צוותו של הנשיא החדש בחר פשוט להתעלם מהנושא.
בחודש מרץ 2009 שוב איפשר הממשל להצביע על שאלות לנשיא ושוב שאלת הקנאביס עלתה והופיעה במקום הראשון.
בחודש ינואר 2011, בשיתוף פעולה בין הממשל האמריקני לאתר האינטרנט Youtube נפתחו קווי הצבעה לשאלת שאלות פתוחות לנשיא. כל 10 השאלות שהגיעו למקום הראשון בהצבעה היו בנוגע לקנאביס.

הביקורות הקשות הגיעו לשיא לאחר שהחליט אובמה, בדומה ליאיר לפיד אצלנו, שלא מספיק סתם להתעלם מהשאלות הקשות ובחר למחוק את השאלה הפופולרית ביותר שנשאלה בפורום.

הביקורות שוב התעוררו אחרי שסקר של חברת “גאלופ” קבע כי מעל 50 אחוז מאזרחי ארה”ב תומכים בלגליזציה.

בחירות לחוד ומציאות לחוד

אובמה עונה לאמריקאים

בראיון שפורסם במגזין המוכר “רולינג סטון”, התייחס אובמה לראשונה לעניין הפסקת ההפללה של צרכני הקנאביס בארה”ב באומרו: “אינני יכול פשוט לבטל סתם כך חוק של הקונגרס”.

“מה שכבר אמרתי מפורשות זה שאיננו מתכוונים לשים את צרכני המריחואנה הרפואית בראש סדר העדיפויות של גורמי האכיפה. מעולם לא הבטחתי שאנו מתכוונים באופן כלשהו לתת דרור להפצת מריחואנה בכמויות עצומות, מאחר וזהו חוק פדרלי. אינני יכול פשוט לבטל סתם כך חוק של הקונגרס”, אמר אובמה.

“אינני יכול פשוט לומר למשרד המשפטים: ‘התעלמו מהחוק הפדרלי’. מה שאני כן יכול להגיד זה: ‘השתמשו בסמכותכם בכדי להתמקד בדברים שבאמת עושים נזק למי שצורך אותם’. כתוצאה מההנחייה הזו שלי, לא הוגשו תביעות ולא היו מעצרים של צרכני מריחואנה לצרכים רפואיים” הוסיף.

בראיון בתכנית אירוח לילית בטלוויזיה אמש אמר אובמה שהוא איננו מצפה שהקונגרס ישנה את החוק בעניין זה: “אין בכוונתנו לקדם לגליזציה של מריחואנה בזמן הנראה לעין”.

אמירות אלו אולי מסבירות את הפשיטה של ה-DEA על אוניברסיטת הקנאביס אוקסטרדם.

אובמה מתארח אצל ג’ימי פלון בתכנית הלילה:

מה יגידו השכנים?

כל זאת בא על אף שמנהיגי המדינות השכנות לארה”ב (מקסיקו, קולומביה, קוסטה-ריקה ועוד) כבר נפגשו באופן רשמי בכדי לדון בנושא הלגליזציה של סמים.
בפגישה, שנערכה בהשתתפותו של סגן נשיא ארה”ב ג’ו ביידן, אמר האחרון: “אני חושב שבהחלט יש כאן נושא שצריך להיות פתוח לדיון אך אחרי שמעלים אותו לדיון מוצאים שהנזק שייגרם בעקבות לגליזציה הוא פשוט גדול מדי”.

בחודש יוני מתוכננת להתקיים פגישה נוספת בין מנהיגי אמריקה הדרומית בכדי לקבוע תכנית פעולה להמשך.

אנו נמתין לשמוע מה תהיה תגובתו של הרחוב האמריקאי לדברי מנהיגיהם וכן לתגובת מנהיגי המדינות השכנות.

המלחמה בסמים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר