אהוד ברק עצר את אספקת הקנאביס למטופלים

חברת הקנאביס של אהוד ברק עצרה את האספקה למטופלים באסדרה הישנה, במחירים נמוכים, ומנחה אותם לעבור לשלם עד פי 4 ויותר בבתי המרקחת, זאת למרות החלטת בג"ץ להאריך את האסדרה הישנה עד סוף מרץ 2020 ולאחר הוראת יק"ר להעביר סחורה אל בתי המרקחת. החברה מכחישה אך יש הקלטה.

חברת "קנדוק" עצרה את אספקת הקנאביס הרפואי לרוב מוחלט של המטופלים באסדרה הישנה ומספקת את מוצריה אך ורק בבתי המרקחת. בכך הופכת "קנדוק" לחברה החמישית מתוך שמונה שעושה זאת – אחרי "בטר", "שיח", "IMC" שעשו זאת לפני כחודשיים וחברת "טבע אדיר" שעשתה זאת בשבוע שעבר.

"קנדוק", הנסחרת בבורסה במניית "אינטרקיור" בשווי של כמעט חצי מיליארד שקל (446 מיליון) ובראשה עומד ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק, מחייבת בכך למעשה את כלל המטופלים שקיבלו ממנה קנאביס במשך עד כעשור תמורת 370 ש"ח בחודש, לעבור לרכוש קנאביס בבתי מרקחת במחירים גבוהים עד פי 3 ויותר.

אהוד ברק (צילום: יונתן סינדל)
עצר את אספקת הקנאביס הרפואי למטופלים – אהוד ברק (צילום: יונתן סינדל)

מאיר, מטופל של החברה עמו שוחחנו, מעיד כי הוא נאלץ לרכוש רק רבע מכמות הקנאביס אותה רשם לו הרופא מאחר ואינו יכול לעמוד בעלויות הגבוהות. כששאל מאיר את נציגת השירות של החברה האם יש אפשרות לסייע למעוטי יכולת הוא סורב. "יוצא לי קבלות של 3,000- 4,000 שקל בבתי מרקחת, אני פשוט לא עומד בזה," הוא אומר.

בתשובה לפניית מגזין קנאביס טוענת "קנדוק" כי אין באפשרותה להגיב בגלל ההליך שמתנהל בבג"ץ, אך גורמים המעורים בפרטים טוענים כי החברה אכן עצרה את האספקה באסדרה הישנה למבוגרים וממשיכה לספק באסדרה הישנה לילדים בלבד. לדברי אותו גורם הם מתחמקים מלתת תשובה כי לא רוצים שתהיה הוכחה לכאורה להפרת צו בג"ץ. לדברי גורם אחר גם האספקה לילדים חלקית בלבד.

בהקלטה שהגיעה לידי מגזין קנאביס נשמעת נציגת "קנדוק" מסבירה בבירור כי הדבר לא אפשרי, האזינו:

כך נשמעת הנציגה אומרת: "לא. כמו שנאמר גם לפני כן, על פי הנחיות של הרגולציה, כל הזנים של האסדרה הישנה נגמרו, אין לנו מה למכור באסדרה הישנה, אין לנו מה לספק באסדרה הישנה". כשנשאלה האם ניתן לקבל בכל זאת בגלל מצב סוציואקונומי קשה השיבה: "לא אצלנו. אין לנו מה לספק. אפילו לאונקולוגים אין לנו מה לתת".

בשיחה עם מגזין קנאביס אומר מאיר כי "בפועל מחר אני הולך ועם הכסף שהיה מיועד לשכר דירה אני ארכוש קנאביס רפואי. גם ככה אני לא אקנה את כל המינון שלי ואשאיר חלק ממנו על המדפים בבית המרקחת". לדבריו "זה לא רק אני, זה מה שקורה עם רוב המטופלים שאני רואה בתור. בממוצע הם רוכשים 2-3 מוצרים וסוגרים עניין".

כזכור שופטי בג"ץ החליטו ב-6.10 כי יש להאריך את האסדרה הישנה עד סוף חודש מרץ 2020 והדגישו כי עיקר הבעיות הן המחסור והמחירים הגבוהים. למרות החלטה זו ועל אף שידע שזה יוביל לעלייה במחיר הודיע מנהל היק"ר יובל לנדשפט לחברות להמשיך להעביר את האספקה אל בתי המרקחת כרגיל.

רק בחלוף שלושה שבועות ובעקבות בקשה לביזיון בית המשפט שהגישה עו"ד מרים בריינין, ביקש משרד הבריאות מהשופטים הבהרה – האם בהחלטתם על הארכת האסדרה הישנה התכוונו גם להקפדה על אותו מחיר נמוך של 370 ש"ח לאורך התקופה, או רק להארכת תוקף הרשיונות של המטופלים.

השופטים טרם מסרו החלטתם הסופית ובינתיים הודיע משרד הבריאות לחברות כי הן רשאיות להמשיך למכור קנאביס במחירי האסדרה הישנה גם אם מדובר בסחורה שיוצרה בתקני האסדרה החדשה. אך אותן 5 החברות, כולל "קנדוק", טוענות כי מוצרי האסדרה הישנה נגמרו וכי אין בכוונתן למכור מוצרי אסדרה חדשה, יקרים יותר לייצור, במחירי האסדרה הישנה.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט