אגדת דשא: ארבעה מובילי דעה בתעשיית גידול הקנאביס

עד לפני כמה שנים הם נחשבו לעבריינים בעיני החוק – היום הם יזמים לגיטימיים בתעשייה חוקית שמגלגלת מיליונים. ארבעה סיפורי הצלחה של אנשים שהלכו עם האמת שלהם עד הסוף

כולנו מודעים למהפכת הלגליזציה אשר תופסת תאוצה ברחבי העולם בכלל וארה"ב בפרט, אולם עד לפני שנים ספורות החוק האמריקאי התנגד בתוקף לכל מה שקשור לגידול קנאביס – וזה כולל כמובן גם הפצה של ספרים ומדריכים בנושא השנוי במחלוקת דאז.

ערכנו שיחה עם ארבעה מהשמות הנחשבים ביותר בתעשיית הקנאביס האמריקאית כדי להבין ממקור ראשון מהיכן הם שאבו השראה וכח גם בימים הפחות זוהרים של העשב הירוק.

אד רוזנטל

אד רוזנטל נולד בברונקס של ניו יורק בשנת 1944, הוא לקח חלק בהקמה של מגזין "High Times" האגדי בשנת 1974 ובמהלך השנים הוא תפס לעצמו שם של מגדל קנאביס ומחנך בתחום כאשר הוא מוציא ספרים רבים העוסקים בנושא – כולל ספרו המפורסם ביותר: Ed Rosenthal's Cannabis Growing Handbook.

אד, במבט לאחור על הקריירה שלך – מה לדעתך תרם להצלחתה?

אני מניח שזה שילוב של מספר דברים: ראשית כל אני מאוד אוהבים להדריך אנשים כיצד לנהוג ולפעול. אני מאוד עקשן. אני גם הייתי יותר מידי טיפש בשביל להבחין לאילו סיטוצאיות מסוכנות אני הכנסתי את עצמי במהלך החיים, ייתכן ואנשים אחרים היו חושבים על הסיכון מול הרווח במבט אחר, אבל אני לא מפחד בכזו קלות.

Ed Rosenthal's Cannabis Growing Handbook
Ed Rosenthal's Cannabis Growing Handbook
בנוסף, אני חושב שאני נותן עצות טובות מכיוון שאנשים ממשיכים לרכוש את הספרים שלי, חוץ מזה שאני לא חושב שהייתה כזו תחרות בתחום – כל שאר הכותבים של "High Times" התקדמו לפתח קריירת כתיבה מכובדת, אני מניח שאני הייתי היחיד שטיפש מספיק בשביל להישאר במקום הנוכחי.

באותם זמנים זה היה ממש אקט מהפכני להוציא ספרים בנושא גידול מריחואנה

בהחלט. אפשר לומר שהייתי חלק מחבורת היפים ופשוט עברנו באופן טבעי מהלחימה בוויאטנם לחוקי הסמים האמריקאיים.

מתי בפעם הראשונה גידלת קנאביס?

בשנת 66' כמדומני. גרתי בדירה גדולה וישנה בניו יורק שהייתה מוגבלת ל-320 וואט, אנחנו למעשה עישנו באותה התקופה רק עלים.

איך ההרגשה לדעת שכל השנים הללו אתה היית צודק במאבק שלך?

זה לא רק אני וזה לא רק הסוגיה הזו – אני חושב שכמעט כל מה שההיפים מיצגים – סוגיות של מלחמה ושלום, איכות הסביבה, זכויות בעלי החיים וזכויות אדם, כל אלו תופסים יותר מקום בתודעה הציבורית של היום.

חורחה סרבנטז

ג'ורג' ואן פאטן או "חורחה סרבנטז" נולד באונטריו, אורוגון בשנת 1953. אהבתו העזה לצמחים הובילה אותו לקריירה של מגדל קנאביס וכותב, במהלכה הוא סיקר את סצנת הגידול עבור מגזין "High Times" במשך למעלה מעשור. ספרו המוכר ביותר תורגם לשש שפות ונקרא: Marijuana Horticulture: The Indoor/Outdoor Medical Grower's Bible.

חורחה, אתה היית מחלק עיתונים, צלם ומפעיל מכונות במערכות תקשורת שונות – כיצד החשיפה שלך לעולם המדיה השפיעה על החיים שלך?

אין ספק שזה עזר מאוד לקריירה שלי מכיוון שאני הבנתי כיצד הדברים פועלים. התחלתי להוציא לאור טקסטים שלי ברגע שהחלה מהפכת הדפוס המודרנית.

Marijuana Horticulture: The Indoor/Outdoor Medical Grower's Bible.
Marijuana Horticulture: The Indoor/Outdoor Medical Grower's Bible.
מתי נחשפת בפעם הראשונה לקנאביס?

כנראה בזמן שצפיתי בסרט "אדם בעקבות גורלו" ("Easy Rider"). אני ועוד חבר נוסף קנינו חומר מקסיקני באיכות ירודה ועישנו אותו במקטרת הטבק של אבא שלי.

מתי הייתה הפעם הראשונה ששתלת צמח קנאביס?

במקסיקו בשנת 1976, גידלתי גינה קטנה בחוץ, באותם ימים זה לא היה סיפור גדול – לאנשים לא ממש היה אכפת.

איך התחושה לדעת שצדקת לגבי נושא הלגליזציה?

מרגיש שהצדק נעשה ב-100%. היו לי חברי משפחה שריחמו עלי בעקבות הדרך שבחרתי ואפילו קראו לי "עבריין", זה נתן לי תחושה קשה. היום המצב שונה לגמרי ואני מכיר הרבה אנשים ששינו את עמדם לנושא – חלקם אפילו תוך הכחשה גמורה לתפיסת העולם הקודמת שלהם.

אילו עצות אתה יכול לתת לקוראים שלדעתך תרמו להצלחת הקריירה שלך?

תמיד תהיה אמיתי עם עצמך. תמיד. תהיה בטוח בעצמך. אל תוותר, לא משנה מה אנשים אחרים אומרים כי ברוב המקרים הם לא מדברים עליך – הם מדברים על עצמם. דבר חשוב נוסף זה לעבוד קשה, אין מה לעשות – בחיים מקבלים מעט מאוד בעזרת מזל…

DJ SHORT

Dj Short הוא אחד המגדלים המוכרים ביותר בתעשיית הקנאביס העולמית, בין היתר בזכות הזן הפופולארי Blueberry שנעשה בו שימוש לאינספור הכלאות נוספות, כולל הזן המפורסם Blue Dream.

זן ה-Blueberry
מה היה צמח הקנאביס הראשון שגידלת?

קנאביס מהוואי. לקחתי פרח שלם עם לפחות 10-15 זרעים בפנים והכנסתי אותו לתוך ערכת הנבטה שקיבלתי בחינם באריזת דגני בוקר. באותה התקופה לא ממש ידעתי שום דבר על גידול מריחואנה.

אתה אמרת ש"וויתרת" על הסוד המסחרי שלך כשהפצת את הBlueberry?

כן, הפכתי את זה לזמין לכולם…ב-1982, ידעתי אז את הערך של אוסף הזרעים שלי. אני זוכר שאמרתי לאמא באמצע שנות השמונים: "אמא, יום אחד אני אהיה אדם מפורסם בזכות זה".

דני דאנקו

דני הוא יליד רוסיה שכתב במשך שנים עבור מגזין "High Times" ובאמתחתו מספר ספרים רבי מכר בתחום גידול הקנאביס.

ספר הזנים של דני דאנקו
ספר הזנים של דני דאנקו
דני, ספר לנו על גידולי הגאנג'ה שלך בניו יורק במהלך העשרים שנים האחרונות

לגדל מריחואנה בניו יורק זה לא דבר פשוט, אתה לא רוצה שאנשים ידעו מה אתה עושה מכיוון שאז אתה הופך לטרף קל עבור שודדים. אתה יכול להשתמש בכל המכשירים מנטרלי ריח בעולם אבל ברגע שאתה קוצר 2 וחצי קילו של קנאביס אנשים יריחו. אז זה בהחלט היה קשה אבל לא בלתי אפשרי.

מגדלים רבים חוששים ממה שהלגליזציה עלולה לגרום למחירי הקנאביס

לדעתי הימים של האיסור על מריחואנה כבר אוטוטו מאחורינו ואני חושב שאין מנוס מכך שמחירי הקנאביס יצנחו מטה. אנחנו כבר רואים את זה בימים אלו בקולרדו וייתכן מאוד שבקרוב אונקיה של קנאביס תעלה בין 50$ ל-100$.

ראו עוד:
הגאנג'ה גורו מסביר: "איך לגדל גראס קטלני"
מדריך: איך לבחור זן קנאביס מתאים לגידול?

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט