פרסום ראשון: אברום בורג פועל להקמת איגוד קנאביס רפואי בישראל

“ישראל יכולה וצריכה להפוך למעצמת קנאביס רפואי. הקנאביס צריך להינתן בחינם לסובלים ממכאובים שונים” – כך טוען אברום בורג, מי שהיה יו”ר הכנסת וכעת מתכנן לעמוד בראש איגוד הקנאביס הרפואי החדש של ישראל.

האם בקרוב נזכה סוף סוף לראות איגוד קנאביס ישראלי מסודר ורציני? אברום בורג, פוליטיקאי ישראלי שכיהן כיושב ראש הכנסת ה-15 ויושב ראש הסוכנות היהודית, פועל בימים אלו להקמת איגוד הקנאביס הרפואי בישראל – ארגון שיאגד תחתיו את כל נושא הקנאביס הרפואי מהזווית האזרחית, יהווה מוקד תמיכה למעוניינים בטיפול וישמש גורם שיתמודד אל מול הממשלה ומשרד הבריאות בכל נושא הגדרות אופן הטיפול והרחבת השימוש.

אברום בורג
אברום בורג

בורג מתכוון כעת לפעול לקידום נושא הקנאביס הרפואי וההקלה על המטופלים, אך מבין גם שהאיסור הפלילי על צרכני הקנאביס גורם לנזק גם לחולים. “צריך להיפתח דיון בנושא לגליזציה של קנאביס,” הוא אומר. “אלכוהול יותר מזיק מקנאביס ואין כל סיבה שהקנאביס לא יהיה חוקי. זו צביעות מערכתית מדרגה ראשונה.”

מה ההבדל בין קנאביס לאדוויל?

“עם כל הכבוד ללגליזציה, העניין המרכזי כעת הוא נושא הטיפול הרפואי בקנאביס והזכות של כל אדם לקבל את המוצר שמקל על חייו” אומר בורג. “אין כל סיבה שהקנאביס לא יינתן כטיפול בדומה לתרופות מרשם אחרות המסוכנות לשימוש הרבה יותר. גם לצריכת אדוויל ואספירין יש נזקים ידועים ומוכרים. מי שכואב לו או סובל מפוסט טראומה או צריך הקלה על חייו, צריך להיות מסוגל לקבל את הקנאביס כטיפול אם בכך חפצה נפשו.”

בורג גם מתייחס לטענת משרד הבריאות ל’זליגה’ של הקנאביס הרפואי לשוק החופשי. “יש כדורים של חברת טבע, כדורים בצבע כחול, בצבע סגול… למה משרד הבריאות לא דואג כל כך לזליגה של חומרים אלו לשוק החופשי? משרד הבריאות טוען שהרופאים לא יודעים כיצד לטפל בקנאביס ולכן הם לא מרחיבים את השימוש – הם צודקים בטענתם, אבל הפתרון הוא לא לנטרל את התחום בגלל זה, אלא דווקא לפתח אותו. צריך לפתח מערך הכשרה רחב ככל הניתן וללמד את הרופאים כיצד לספק טיפול נכון.”

קנאביס רפואי בחינם?

“במשרד הבריאות מאוד גאים לספר על ההרחבה כביכול של ענף הקנאביס הרפואי והעלאת מספר הרופאים המאשרים ל-30, אבל זו בכלל לא הנקודה הבעייתית בסיפור הזה,” מסביר בורג. “ישנן בעיות חמורות הרבה יותר גם עבור אלו שכבר קיבלו את האישור. אוסרים עליהם להשתמש בתרופה שלהם מחוץ לבית למשל. מה יעשה מטופל שרוצה לנסוע לבקר את הוריו בשבת? יוותר על התרופה או יוותר על הביקור? הרי בדיוק בשביל דברים כמו הביקור הוא צריך את הקנאביס. יכול להיות שזה מה שעוזר לו להתמודד עם חרדות הנוגעות לקשר עם הוריו, ייתכן וזה מה שעוזר לו להיפתח ולהיות מסוגל לפתח קשרים. במשרד הבריאות פשוט לא מבינים את זה.”

“ישראל יכולה וצריכה להפוך להיות מעצמת קנאביס עולמית,” הוא אומר. “מדוע לאסור על ייצוא של תוצרת ישראלית כחול-לבן? מדוע לא לפתח תעשייה ששווה מיליארדים וצפויה להתפתח למימדים עצומים בשנים הקרובות? אם נאפשר ייצוא נוכל מהרווחים לספק את הקנאביס הרפואי לחולים בחינם במקום שישלמו אלפי שקלים כל שנה. למה לא בעצם?”

לגליזציה זו לא מילה גסה

בורג כאמור אינו מתכוון לעסוק בענייני לגליזציה בעת זו, אך מבין שיש כאן נושא חשוב שדורש התייחסות ודיון רציני. “אני לא בטוח שקנאביס בכלל מזיק לבריאות אבל גם אם הוא כן – רדיפת המשתמשים ורישום תיקים פליליים זהו בוודאי לא הפתרון. הרשויות מרדדות את הדיון והופכות את כל המגדלים לעבריינים ואת כל המשתמשים לסטלנים. איזה מן דיון שטוח זה?”

בורג מציין את ריצ’רד פלורידה שפיתח את תאוריית ה-Creative Class וטוען כי חלק נכבד מהתפתחות התעשייה, הטכנולוגיה והתרבות, מקורו בשימוש בחומרים משכרים. “איך נראה האמן? איך נראה איש ההייטק? האם בקטרים הגדולים של הכלכלה הישראלית מבינים שחלק נכבד מההתמודדות עם הלחץ הקיים היום במערכות נעשה באמצעות שימוש בקנאביס? האם ברשות המיסים יודעים כמה הם מרוויחים בזכות השימוש בצמח שמקל על רבים ומאפשר להם להתפתח ולפתח את עצמם בעזרתו? אלו טיעונים שלא באים לידי ביטוי וחבל שכך.”

“משטרת ישראל שולחת שוטרים משועממים שיעמדו בצמתים ויחכו לסטודנטים צעירים שחוזרים מחופשת השבת כדי לבצע חיפושים פולשניים בגופם ללא סיבה מוצדקת. אחר כך ממשיכים להטריד אותם במשך שלוש שנות לימודים. אני זוכר שפעם הרשות למלחמה בסמים יצאה במבצע הסברה בכל המדינה בנוגע לנזקים העצומים כביכול של השימוש בנרגילות. אבל אחרי שירדנו לסיני, נסענו לתורכיה, וקיבלנו נרגילה בטעם תפוח, זה התפשט גם בארץ. היום כבר אף אחד לא מדבר על זה.”

“הממסד כאן חי בשנות ה-70 ומנותק לחלוטין ממה שקורה בשטח,” הוא ממשיך. “בדיוק כמו שגולדה אסרה על כניסתם של חברי להקת הביטלס, כך מנסים לעצור את הקנאביס. באורוגוואי זה מותר, בקולורדו זה מותר, בפורטוגל זה מותר ובעוד מדינות רבות אחרות זה מותר, גם אם בהעלמת עין. למה מדינת ישראל צריכה להיות כמו מדינות מזרח אירופה בעניין הזה? הסיפור הזה חייב להשתנות!”

איגוד הקנאביס הרפואי בישראל

על אף ההבנה כי נושא הלגליזציה דורש דיון, בורג מתכוון להתמקד בנושא הקנאביס הרפואי ופועל כאמור להקמת איגוד הקנאביס הרפואי הראשון בישראל – ארגון שיאגד תחתיו את המטופלים, המגדלים והתומכים בקנאביס רפואי.

“אני לא מתכוון כעת לעסוק בלגליזציה,” מדגיש בורג, “אבל בימים אלו אני מנהל שיחות עם חולים, מגדלים ותומכים בקנאביס רפואי במטרה להקים את האיגוד הישראלי לקנאביס רפואי.”

“אני מקווה שנוכל להוביל פעולה משותפת שתקדם את הנושא ותקל על אזרחי ישראל. יש לדחוף פעולה ציבורית בנושא ואני מחוייב לנושא הזה בכל נפשי. קבוצות וארגונים רבים קמים כל העת ורק המטופלים והמטפלים בקנאביס רפואי הוזנחו לבד. אני מקווה שנוכל יחדיו לאגד את התומכים תחת קורת גג אחת.”

עם זאת, מציין בורג, “מדובר כאן בקידום הידברות, לא בהתנגשות והתנגדות. הקנאביס הרפואי יכול לעזור לעשרות אם לא מאות אלפים בישראל ומחובתינו לעשות הכל כדי להקל על הסובלים.”

“ברגע שהשימוש בקנאביס כטיפול רפואי יורחב כראוי, גם סוגיית השימוש למטרות פנאי תקבל מקום טבעי יותר,” הוא מסכם. “אנחנו חלק מתהליך גלובאלי עולמי וכולי תקווה שנוכל – בעזרת הנוער המצויין שלנו והיכולות הטכנולוגיות – להפוך את ישראל למעצמה בתחום.”

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר