טוען...

מה זה CBN – הקנבינואיד שמשכיב אתכם לישון

יש לכם קנאביס ישן בבית? כנראה שהוא הרבה פחות ממסטל, הרבה יותר מרדים, ומכיל כמויות גדולות של קנאבינול (CBN) – הקנבינואיד שאחראי על השינה הטובה לאחר צריכת קנאביס ונוצר מ-THC כשהוא “לא טרי”. ה-CBN הוא בעל סגולות בריאותיות בפני עצמו ויעיל גם לטיפול בפסוריאזיס וכוויות.

רבים מצרכני הקנאביס מעדיפים להנות מהשפעות הצמח בעיקר בשעות הערב ולפני השינה (44% אחרי העבודה ו-22% לפני השינה – כך על פי סקר שנערך כאן במגזין). כל אותם צרכנים הבחינו שאפילו בהתנסות חד פעמית קנאביס הוא בעל פוטנציאל אדיר לשינה ערבה ומתוקה, וכך מצאו גם מחקרים שונים.

בין הדרכים העיקריות בהן עוזר קנאביס לשינה טובה ניתן למצוא הירדמות קלה יותר, שינה ארוכה יותר ונשימה רגועה יותר, ועם התפתחות יכולות המחקר בעולם הקנאביס, כיום כבר ידוע כי הגורם אחראי לכך הוא הקנבינואיד CBN, או בשמו המלא ‘קנאבינול’ (Cannabinol).

קנאבינול – כדור השינה של הטבע

CBN הוא קנבינואיד פסיכואקטיבי אמנם, אך הוא בעל השפעה נמוכה בהרבה מזו שמפיק ה-THC המוכר. התחושות הנפוצות העולות כתוצאה מצריכת קנאבינול נוטות לשכרות קלילה, סחרור ובלבול. בנוסף לתופעות הפסיכואקטיביות הקלות, טומן בחובו ה-CBN פרופיל יחודי של סגולות רפואיות ויתרונות בריאותיים כמובן.

אחד מיתרונות אלו, המהווה את הסיבה העיקרית לכך שהקנאביס נמצא בשימוש נרחב בקרב הסובלים מהפרעות שינה (אינסומניה), הוא השפעתו המרגיעה והחזקה. צריכה של 2.5-5 מ”ג של CBN תביא לאפקט של רוגע הדומה לאפקט שנקבל מצריכה של 5-10 מ”ג דיאזפאם (diazepam) שהיא תרופת מרשם המשמשת בעיקר להרגעת חרדה והרפיית שרירים.

מלבד האפקט המרגיע והמרדים, ה-CBN נחשב כאנטי-בקטריאלי. מחקר שנערך באיטליה בשנת 2008 הראה כי לקנאבינול יש אפקט רב על חיידקי MRSA (בעלי עמידות נרחבת כנגד אנטיביוטיקה) במקרים של טיפול מקומי, וכן כי הוא מהווה טיפול מבטיח לכוויות ופסוריאזיס.

פרחי קנאביס מזן - Black Widow
ה-CBN נוצר בפרחי קנאביס שנשמרו בתנאים לא אידיאליים

בין יתרונותיו הרפואיים הרבים ניתן למצוא גם סיוע באיזון והסדרה של המערכת החיסונית, שיכוך כאבים, הפחתת לחץ תוך-עיני (מה שמועיל מאוד לסובלים מגלאוקומה), והרגעת עוויתות שעוזרת מאוד לסובלים מהתקפים חמורים, טורט ואפילפסיה. קיים עדיין מחסור רב במחקרים אודות קנאבינול, אך ממחקרים מוקדמים שנערכו נראה כי ניתן לייחס לו גם הגברה ועידוד של איחוי שברים וצמיחת עצם.

איך נוצר CBN

הקנאבינול הוא תוצר של התדרדרות כימית (degradation) של THC. כלומר כאשר THC מתחמצן (נחשף למגע עם האוויר), מתיישן או נפגע בצורה אחרת, הוא מומר ל-CBN, כלומר – שככל שה-THC נעלם ומתפוגג, כך כמויות ה-CBN עולות ובהתאם השפעתו.

בפרחי קנאביס טריים נמצא אחוז גבוה של החומצה הקנבינואידית THCA, שהופכת ל-THC בתהליך הנקרא דיקרבוקסילציה. חשיפת הפרחים הטריים לקרני UV או לאוויר פתוח תגרום לאובדן מולקולות מימן ולהתחמצנות שתהפוך ה-THCA ל-CBNA, ולאחר מכן ל-CBN.

קנבינואידים
תהליך התיישנות הקנאביס – מרכיבי הצמח הטרי לרכיבים בקנאביס “מיושן”

עקב כך, קנאביס “ישן” שמאוחסן זמן רב בתנאים שאינם אופטימליים, יאבד בהדרגה מהשפעותיו הפסיכואקטיביות ויהפוך לעשיר ב-CBN במקום THC. מסיבה זו מקפידים רבים מצרכני הקנאביס לשמור את התרופה שלהם בצנצנות כהות ואטומות המונעות חדירת קרני UV וחמצן.

כיוון ש-CBN הוא תוצר התדרדרות של THC, לרוב לא ניתן למצוא אותו בכמויות גדולות בפרחי קנאביס. גם אם שוכנעתם שה-CBN הוא בדיוק מה שאתם צריכים ואתם מעוניינים להוסיף אותו לשגרת החיים, אין זה אומר שאתם צריכים לאחסן את פרחי הקנאביס שלכם באוויר הפתוח ו”לקלקל” אותם. כיום מספר חברות כבר עובדות על פיתוחים של מוצרים מבוססי קנאבינול ובעתיד נוכל למצוא שמנים, קפסולות, מוצרים לאכילה ומדבקות המכילים קנאבינול ומאפשרים ליהנות מכל יתרונותיו.

ראו עוד:
CBG – האבא של כל הקנבינואידים
מחקרים בדקו: כמה קנאביס ניתן לצרוך בחודש?
מהו “אפקט הפמליה” – ולמה הוא חשוב

Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר