5 מערכות מומלצות לגידול קנאביס בבית

הידרו? אירופוניקה? או אולי גידול פשוט באדמה? בשוק יש שפע של מערכות גידול מוכנות להרכבה עצמית, המהוות פתרון נוח ופשוט למדי לגידול מקצועי של קנאביס בבית. הנה כמה מהמובילות והיעילות שבהן.

אחד הדברים היפים בתחביב גידול קנאביס הוא שישנן אינספור שיטות ואמצעים לביצוע התהליך, כך שאף פעם לא משעמם. אפשר לגדל את הצמח בשיטה המסורתית, באדמה; אחרים יעדיפו גידול הידרופוני על מצע מנותק; ויהיו כאלה שבכלל ינסו את מזלם בטכניקות מתקדמות יותר כגון אירופוניקה או פוגפוניקה.

בעבר הלא רחוק נאלצו המגדלים להרכיב את אותן מערכות גידול בעצמם, באמצעות ציוד כללי ואביזרים מתחום הגינון. כתוצאה מכך מגדלים מתחילים הלוקים בחוש הטכני שלהם נאלצו לוותר על שיטות גידול מסוימות שהיו דווקא יכולות להתאים להם מאוד, מחשש שההרכבה לא תצלח או שהמערכת לא תתפקד כראוי.

אך בשנים האחרונות חלו תמורות אדירות בשוק הגידול האורבני. חברות ויזמים שמו לעצמם מטרה להנגיש את תחום הגידול הביתי ולדאוג שכל מי שחפצה נפשו בגידול הידרופוני איכותי יוכל לעשות זאת בקלות ובפשטות.

אז ליקטנו עבורכם חמש מערכות גידול יעילות ופשוטות שמגיעות מוכנות וניתן בקלות להרכיבן ולפרקן לפי הצורך:

1. ‘חוות המים’ (Aqua Farm)

מערכת הידרופונית Aquafarm
מערכת Aquafarm

“חוות המים” היא מערכת מים עמוקים ואחת המערכות ההידרופוניות הותיקות בתחום הגידול הביתי. היא משווקת על-ידי חברת GHE ומנגנון הפעולה שלה פשוט ביותר:

בבסיס המערכת נמצא מיכל הניקוז (בנפח 15-45 ליטר) ועליו יושב העציץ (בנפח 12-25 ליטר). העציץ מלא בהידרוטון (חרסית תפוחה המשמשת כמצע גידול הידרופוני) בו מתפתח הצמח. בתחתית העציץ מצויה ‘אבן אוויר’ המחוברת למשאבת אוויר ותפקידה לספק זרימת חמצן קבועה לשורשי הצמח כדי שיהנו מסביבה ‘אירובית’.

דפוס הפעולה הבסיסי יחד עם מחירה הזול יחסית הופך את ה”אקווה פארם” למערכת הידרופונית אידיאלית עבור מגדלים מתחילים המבקשים לערוך היכרות ראשונית עם העולם ההידרופוני.

מחיר: 380 – 450 ש”ח ויותר (תלוי בגודל המערכת ובאביזרים הנלווים)
סוג הגידול: הידרופוני
מצע מומלץ: הידרוטון
דרגת קושי להרכבה ותחזוקה (1 הכי קל, 5 הכי קשה): 1
נקודת איסוף: “הידרו-גרו”

2. מערכת טפטפות – ‘ווילמה’ (Wilma)

מערכת הידרופונית WILMA
מערכת WILMA

מערכת “ווילמה” היא מערכת גידול הידרופונית סגורה מבית חברת Nutriculture הבריטית. המערכת מבוססת על השקיה עילית באמצעות טפטפות וממחזרת את תמיסת ההשקיה שוב ושוב. מוצר זה מזכיר מאוד את ה-Aquafarm מהסעיף הקודם אלא שכאן ניתן לגדל מספר צמחים בעציצים נפרדים.

בבסיס מערכת Wilma ישנו מיכל ניקוז (בנפח 50 ליטרים) שבו תימצא תמיסת ההשקיה. ישירות מעל המיכל ממוקמים העציצים (בנפח 6 או 11 ליטרים) יחד עם מצע הגידול האינרטי והצמחים. משאבת המים יושבת בתוך מאגר הניקוז ופועלת על-פי תזמון ובכל עציץ יש טפטפת אישית המזינה אותו בנוזלים.

מחיר: 900 -1100 ש”ח (תלוי בגודל המערכת)
סוג הגידול: הידרופוני
מצע מומלץ: הידרוטון
דרגת קושי להרכבה ותחזוקה (1 הכי קל, 5 הכי קשה): 2
נקודת איסוף: “הידרו-גארדן”

3. השקיה תחתית – ‘אוטופוט’ (Autopot)

מערכת אוטופוט
מערכת Autopot

מערכת ‘אוטופוט’ היא מערכת גידול נוספת מבית הממלכה הבריטית שכבר הספיקה לעשות לעצמה שם גם כאן בישראל: רוב חנויות ההידרופוניקה בארץ משווקות אותה באופן נמרץ וגם אצלנו בפינת “פרח השכונות” זכינו לראות מספר גידולי קנאביס מקומיים ומוצלחים בשיטה זו, בחיפה ובראשל”צ.

המנגנון באמצעותו עובדת ההשקיה במערכת אוטופוט היא ללא צורך בחיבור חשמלי ומתבססת על גרוויטציה (כח הכבידה): מיכל המים ממוקם לפחות 30-40 ס”מ מעל גובה העציצים, כך שבכל זמן נתון המים שואפים לכיוון מטה אל עבר בסיס הצמח.

מתוך מאגר ההשקיה יוצא צינור המתחבר אל אביזר המכונה “אקווה-ואלב” (AquaValve) אשר ממוקם בבסיסו של כל עציץ אוטופוט. ה”אקווה-ואלב” מנתב את זרימת המים ומאפשר לכמות מדודה של נוזלים להגיע אל תחתית העציץ בטרם הוא נסגר וחוסם את הזרימה.

שיטה זו יוצרת הזנה בפעימות, המאפשרת למצע הגידול לשמור על מידות נכונות של לחות ויובש. לצד זאת החברה משווקת מוצר המכונה “כיפת אוויר” (Airdome) המאפשר הזנה ישירה של חמצן למצע הגידול.

מחיר: 150 – 400 ש”ח ויותר (תלוי בגודל המערכת ובאביזרים הנלווים)
סוג הגידול: אדמה/הידרופוני
מצע מומלץ: אדמה ופרלייט (ביחס זהה 1:1) כאשר מדובר בגידול באדמה, או מצע סיבי קוקוס במידה ומדובר בגידול הידרופוני
דרגת קושי להרכבה ותחזוקה (1 הכי קל, 5 הכי קשה): 2
נקודת איסוף: “גרושופ”, “הידרו-גרו”

4. מערכת משולבת – ‘סוויפט’ (Swift System)

מערכת הידרופונית "סויפט"
מערכת “סויפט”

מערכת הגידול “סוויפט” מפותחת ומיוצרת כאן בארץ חמדת אבות והיא פועלת באמצעות מנגנון המשלב בתוכו את טכניקת “זרימה וניקוז” (Flood & Drain) יחד עם השיטה ההידרופונית הבסיסית יותר של “מים עמוקים” (DWC).

המערכת מורכבת ממאגר השקיה בנפח 45 ליטר שבו יושבת משאבת מים המעבירה בתזמון קבוע נוזלים לעציצים הייעודיים (Swift Bucket). אל כל עציץ או “דלי” שכזה מחוברים שלושה צינורות: צינור אחד לכניסה של מים, צינור שני ליציאה של מים, וצינור שלישי להזנת אוויר.

בכל עציץ מותקן גם “פעמון סיפון” או “מאיץ לחצים” המאפשר פריקה וריקון של המים תוך כדי ההזרמה פנימה, כך שבכל רגע נתון ישנה זרימה קבועה כמעט ללא מים עומדים. המינוס של הערכה הוא שהיא מעט יותר מסובכת להרכבה מהאחרות.

מחיר: 150 – 400 ש”ח ויותר (תלוי בגודל המערכת ובאביזרים הנלווים)
סוג הגידול: הידרופוני
מצע מומלץ: קוקוס, צמר סלעים (לצמיחה ראשונית בלבד)
דרגת קושי להרכבה ותחזוקה (1 הכי קל, 5 הכי קשה): 4
נקודת איסוף: “הידרו-גארדן”

5. אירופוניקה – ‘אירופלו’ (Aeroflo)

מערכת אירופונית AeroFlo
מערכת AeroFlo

אחת מטכניקות הגידול הנחשבות למתקדמות ביותר כיום היא שיטת הגידול ה”אירופונית” בה השורשים מתפתחים באוויר בתוך חלל אטום וחשוך ללא מים. הם מקבלים את הנוזלים באמצעות מתזים המרססים חלקיקים קטנים של תמיסת ההשקיה בחלל הריק.

למרות שמערכת גידול שכזו נשמעת מעט מסובכת ו’הייטקית’, ישנם לא מעט מגדלים חובבים שהצליחו להרכיב ולתפעל אותה בהצלחה. כמו המגדל הישראלי הזה שגידל Super Silver Haze במערכת אירופונית שהרכיב בעצמו.

אלו שיותר בעניין של מוצר ייעודי עם חלקים ספציפיים והרכבה פשוטה יעדיפו כנראה את מערכת ה-Aeroflo, גם הוא של חברת GHE. המערכת מגיעה עם כל הציוד והאביזרים הנדרשים עבור הרכבה של מערכת אירופונית ראויה: מאגר ניקוז, צינורות בגדלים שונים, מוטות תמיכה, מתזים ועוד.

מחיר: 1200 – 2900 ש”ח ויותר (תלוי בגודל המערכת ובאביזרים הנלווים)
סוג הגידול: אירופוני
מצע מומלץ: קוקוס, צמר סלעים (עבור צמיחה ראשונית בלבד).
דרגת קושי להרכבה ותחזוקה (1 הכי קל, 5 הכי קשה): 4
ניתן לרכוש ב: amazon.com

חשוב לציין שמגדלים בעלי חוש טכני בסיסי המבקשים לחסוך בהוצאות יכולים להרכיב בקלות יחסית את רוב מערכות הגידול שהוצעו כאן בעזרת ציוד אלמנטרי שניתן לרכוש בכל משתלה, טמבוריה או חנות הידרופוניקה. מהלך שכזה עשוי לחתוך בכמחצית (לפחות) את העלות הכספית הכרוכה ברכישת מערכת ממותגת.

ראו גם:
איך ואיפה קונים ציוד לגידול?
ציוד חשוב לגידול קנאביס בבית
גידול בשיטת “מסך של ירוק” (SCROG)

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר