מגלגל...

40 חוות קנאביס בלבד: כך נראית ההצעה ליצוא – שנדחתה שוב

פרסומים בתקשורת הבטיחו אישור של יצוא קנאביס, אך כפי שצפינו עוד במהלך השבוע, הנושא לא יעלה לדיון בממשלה מחר (ראשון). כעת אנו חושפים את נוסח ההצעה המלא לפיו יאושרו רק 40 חוות קנאביס בשלב ראשון, ללא יצוא גנטיקה. תחילת פעילות: 2019.

הצעת המחליטים החדשה שקידם שר האוצר משה כחלון והיתה צפויה על פי דיווחים בתקשורת להיות מאושרת מחר (ראשון), נדחתה שוב למועד אחר, כפי ששיערנו עוד ביום ד’.

על פי ההצעה, שנוסחה המלא מצורף כאן, ניתן לראות שכוונת הממשלה היא לאשר בשלב ראשון את הקמתן של 40 חוות קנאביס בלבד לריבוי וגידול.

קביעה זו מעוררת חשש בקרב למעלה מ-300 חקלאים ויזמים שכבר קיבלו מהמדינה אישור ראשוני לפעילות בתחום, וטרם נודע איך ייבחרו מתוכם דווקא 40.

הבעיה העיקרית עם קביעה זו היא שהדבר עשוי להביא לצעדים משפטיים שיינקטו כנגד המדינה בשל האפליה של חקלאים שלא יצליחו להיכנס לרשימת ה-40, מה שעלול לעכב את אישור היצוא בבית המשפט גם אם יאושר בממשלה.

עוד קובעת ההצעה כי גם האישור הסופי, שאולי יגיע בשבוע הבא, הוא לא סוף הדרך ואף לא תחילתה. רק לאחר העברת המשאבים ממשרד האוצר ייקח עד 6 חודשים ליישום. לאחר השלמת שלב זה ימתינו 3 חודשים נוספים לפחות להכשרת עובדים בתחום – כלומר עד לאחר תחילת 2019.

בניגוד לפרסומים בתקשורת כן יתאפשר על פי ההצעה לייצא גם תפרחות קנאביס ולא רק שמנים וקפסולות, אך יאסר לחלוטין יצוא של גנטיקה של קנאביס – זרעים, ייחורים או תרביות רקמה.

יש לציין שבאף אחת מהמדינות שאישרו יצוא של קנאביס לחו”ל מלבד ישראל, אין הגבלה דומה על יצוא גנטיקה.

פרופ’ אבי שמחון, אשר מונה על ידי רה”מ בנימין נתניהו לבחון מחדש את נושא היצוא טרם הגיש דו”ח מסכם, מה שעשוי להיות סיבה נוספת לדחייה.

כפי שהדגשנו לא אחת בעבר, הממשלה דאגה להכניס לנוסח הרפורמה המקורי שתי מילים שמאפשרות לה לעצור את הנפקת הרשיונות בכל שלב, על בסיס חוסר ב”הצדקה כלכלית” – כלומר על אף שניתנו אישורים ראשוניים כבר ללמעלה מ-300 תוכל אולי הממשלה לקבוע כי יש הצדקה כזו רק ל-40 בלבד.

איך יבחרו את ה-40? לא ברור, אבל אם כדוגמה אחד הקיבוצים העשירים בישראל, שאחד ממנהליו הוא חבר אישי של בכיר ביחידה לקנאביס רפואי, יהיה ברשימה זו ואחרים לא, עשויים חקלאים אחרים לתבוע שוויון.

על פי דיווח בכלכליסט במשרד הבריאות וגם כמה גורמים באוצר סברו כי השיטה המועדפת היא של “כל הקודם זוכה”, אלא שבמשרד היועץ המשפטי של האוצר, בראשות אסי מסינג, התנגדו נחרצות לדבר, וטענו כי הדרך לחלק את הרישיונות היא באמצעות פרסום מכרז.

הנוסח המלא:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר