3 שיטות ליצירת ייחורים – לגידול קנאביס ללא זרעים

ייחורים (Clones) היא שיטה מצוינת לגידול צמחים ללא צורך בהנבטת זרעים, ותוך שימור הגנטיקה המוצלחת של הצמח. הנה 3 שיטות ליצירת/לקיחת ייחורים שיעזרו לכם להנות מהמשכיות של הזנים האהובים: “שיטת הקוביות”, “שיטת הבמבוק” ו-“שיטת הבקבוק”.

גידול קנאביס המבוסס על ייחורים – ענפים חיים הנלקחים מ”צמח אם” (Mother Plant) ומתפתחים כצמח בפני עצמם במקום על הנבטת זרעים, הוא בעל יתרונות רבים שהעיקרי בהם הוא שמירה על גנטיקה מוצלחת.

עם זאת, יצירת ייחור באופן הנכון היא משימה שדורשת תשומת לב, וישנן 3 שיטות עיקריות לעשות זאת:

שיטת הקוביות – צמר סלעים

צמר סלעים הוא חומר בידוד אקוסטי ותרמי המורכב מסיבים מינרליים מלאכותיים, ומשמש בין היתר גם כמצע אידיאלי לגידול שורשים, במיוחד עבור ייחורים צעירים. בשל השימוש בחומר בענף הבנייה, ניתן לרכוש אותו בקלות בארץ ללא צורך במשלוח מיוחד מחו”ל.

טכניקות בסיסיות ללקיחת ייחורים - 'שיטת הקוביות'
שיטת הקוביות – הזנה ושמירה מיטבית על הייחורים הצעירים

בשלב הראשון יש להכין מראש קוביות צמר סלעים קטנות בגודל של 5X5X5 ס”מ, ולהשרות אותן במים עם רמת חומציות של pH 5.5 למשך 16 שעות לפני התחלת העבודה. לאחר ההשרייה מוציאיפ את הקוביות ומניחים להן להתייבש עד שיגיעו למצב של לחות אחידה.

הספיגו את מרכזן של הקוביות במעט ג’ל הורמון השרשה, אותו ניתן למצוא בכל חנות הידרו בארץ, או לחילופין טבלו את תחתית הייחור שלקחתם באבקת הורמון השרשה, ו’שתלו’ את הייחור בקוביית הצמר.

גם זה בטח יעניין אותך

ייחורים - שימור הגנטיקה של צמחי הקנאביס שלנו

כעת, את הייחורים המוכנים יש לשמור בטמפרטורה של 23-24 מעלות צלסיוס תחת תאורת פלורסנט רגילה. אין מניעה להשתמש בתאורת גידול מיוחדת כגון נורות לחץ גבוה (HPS) או מנורת לד (LED) איכותית, אך אין צורך ממשי לעשות כן כבר בשלב הצמיחה הראשוני של הייחורים.

לאחר כ-10-12 ימים יתחילו להופיע מתוך הענף השורשים הנחוצים להתפתחותו של הצמח החדש, ובשלב זה יש להעביר את הייחורים לעציץ גדול יותר עם אדמה. את הקוביה כולה עם השורשים יש לקבור באדמה כך ששום חלק מהגזע לא יכוסה.

שיטת הבמבוק – ייחור ללא עלים

אחת ההמלצות הכלליות בתהליך לקיחת הייחורים היא להסיר כמה שיותר עלים מהענף שנחתך, בכדי למנוע ממנו “לבזבז משאבים” על טיפוח העלים בזמן שעליו להתרכז בהשרשה. עם זאת, בדרך כלל מומלץ שלא להסיר את העלים העליונים ביותר בענף, בכדי לא לפגוע במנגנון הצמיחה הטבעי של הצמח.

חשוב לזכור כי מדובר בהמלצה כללית בלבד וישנם מקרים רבים בהם ייחורים מצליחים להשריש בצורה מהירה וחזקה יותר דווקא ללא העלים העליונים. נסו שיטה זו על כמה מהייחורים שלכם בכדי לבדוק את איכות התוצאות בהשוואה לשיטות האחרות.

טכניקות בסיסיות ללקיחת ייחורים - 'שיטת הבמבוק"
“שיטת הבמבוק” – הסרת העלים מסייעת לצמח להתמקד רק בהשרשה

הסירו את כלל העלים מהענף, טבלו את כולו במים עם רמת חומציות pH 5.5, טבלו את תחתיתו באבקת השרשה ושיתלו אותו בעציץ קטן. את העציץ יש לשמור בתנאים דומים לקוביות הצמר, ולהעביר את הצמח החדש לעציץ גדול יותר לאחר כ-12 ימים.

שיטת הבקבוק – הידרופוניקה למתחילים

שיטה נוספת המקובלת מאד בעיקר בקרב מגדלי קנאביס בארה”ב, היא גידול הייחור החדש בתוך בקבוק מים, במעין מערכת גידול הידרופוני בזעיר ענפין.

הכינו בקבוק מים של ליטר וחצי, ומלאו אותו בנוזל דישון לפי הוראות היצרן (1 מ”ל דשן ל-1 מ”ל מים). לאחר מכן הכניסו את הייחור לפיית הבקבוק כך שעליו העליונים ימנעו ממנו ליפול פנימה, ושימו לב שתחתיתו נמצאת מתחת לפני המים.

טכניקות בסיסיות ללקיחת ייחורים - 'שיטת הבקבוק"
“שיטת הבקבוק” – הניחו את הייחור הקטן כך ששורשיו יהיו מתחת למים

נערו את הבקבוק בעדינות מדי יום, בכדי לוודא שכל חומרי ההזנה יגיעו לייחור החדש. את הבקבוק יש לשמור בחלל מוצל וקריר אך אין בעיה לחשוף אותו מעט לשמש.

תוך 8-10 ימים יתחילו לגדול שורשים ועלים חדשים, וברגע שתראו פקעת של שורשים מתחילה להיווצר, זה הזמן להעביר את הייחור לעציץ גדול יותר.

ראו עוד:
האנטומיה של הקנאביס: חלקי הצמח
גידול קנאביס בבית – המדריך השלם
זני הקנאביס המהירים בעולם

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר