מאה שקל לגרם: מתי ולמה הפך הקנאביס בישראל ליקר כל כך?

צליל אברהם ודנה פרנק, מגישות ‘חיות כיס’, הפודקאסט הכלכלי הפופולרי של תאגיד השידור ‘כאן’, בדקו כמה, למה ואיך הגיעו מחירי הקנאביס בישראל לשווי של זהב, מה עשוי לחולל את השינוי, מה זה ‘מס פחד’ והאם מסתמנת ירידה במחירים? משתתפים: אורן ליבוביץ’, עמוס סילבר, ד”ר דן דבוסקין וח”כ תמר זנדברג. האזינו:

החל משנת 2010, במהלכה חווה עם ישראל את אחת מתקופות היובש החמורות ביותר בשוק המריחואנה והחשיש, מחירי הקנאביס הכפילו את עצמם והגיעו מכ-50 ש”ח לגרם בשנת 2009 עד ל-100 שקל לגרם בארבע השנים האחרונות.

סכום נכבד זה, ששווה ערך למחירו של זהב, שם למעשה את מדינת ישראל במקום החמישי בעולם (!) במחירי הקנאביס – אחרי מדינות כמו איחוד האמירויות, יפן וקפריסין.

“בניגוד לכל מוצר שאנחנו מקטרים על המחיר שלו, כאן אין אשמים מיידיים,” אומרות צליל ודנה. “אין מיסים גבוהים על ייבוא מחו”ל כי זה לא חוקי, אין שוק ריכוזי, אין דרישות רגולטוריות, לא היתה חברה ממשלתית שהופרטה והפכה למונופול ואין פיקוח מחירים – אז למה זה כל כך יקר? השאלה היא היצע וביקוש.”

“אם הביקוש למוצר מסוים גדל אבל ההיצע שלו נשאר אותו דבר, אז המחיר שלו יעלה. כך גם אם הביקוש נשאר וההיצע יורד. הביקוש לוויד בישראל הוא ממש הרבה,” הן מתארות ומספרות על הסקר האחרון שפרסמה הרשות למלחמה בסמים ושם את ישראל במקום הראשון בעולם באחוז צרכני הקנאביס.

“המספר קפץ ל-27% מהאוכלוסיה הישראל בני ובנות 18-65. אצל צעירים בני ובנות 18-35 זה כ-40%,” תיארו והעידו כי המספרים נשמעים מופרכים. “הסקר אמנם נערך בקרב אלפי נסקרים אבל למרות שביקשנו לא קיבלנו את הדו”ח המלא לעיוננו, אבל אם ניקח את המספרים האלה זה דווקא מסביר את הקפיצה במחירים. אם הדרישה עלתה בשנים האחרונות, אז הגיוני שהמחיר הוכפל.”

“בשווקים שבהם סוחרים במוצרים לא חוקיים, אין תנאים של כלכלה חופשית, של היצע וביקוש כמו שלומדים באוניברסיטה,” אומר ד”ר דן דבוסקין, כלכלן חקלאי.”

“כשמדובר בגידול לא חוקי רק מעט מאוד אנשים יעשו דבר כזה ולכן מעט אנשים יעשו דדבר כזה – זה נקרא ‘מס פחד‘,” מסבירות צליל ודנה.

“הסכנה הפלילית היא זו שמביאה לעלייה במחירים. על פי החוק החזקה לשימוש עצמי שווה עד 3 שנות מאסר,” אומר אורן ליבוביץ’. “העונש על גידול על פי חוק הוא עד 20 שנות מאסר – יותר מאונס.”

אך איך ולמה עלו מחירי הקנאביס בשנים האחרונות? בשנים האחרונות מה שקרה הוא לא רק שהביקוש עלה, אלא שההיצע ירד. עד אמצע העשור הקודם למריחואנה ולחשיש היו שני מקורות – סיני ודרום לבנון.

“כשאני התחלתי לעשן זה היה נמכר בקופסאות גפרורים, 50 שקל, ושקית אוכל, 200 שקל,” מסביר עמוס סילבר. “זה רבע מהמחיר של היום אבל גם האיכות היתה בהתאם.”

ב-12 ביולי 2006 יצאה ישראל מגזרת דרום לבנון וסגרה את שערי גבול הצפון. ב-2009 נבנתה הגדר בגבול עם מצרים. אלו הובילו ליובש קשה בשוק הקנאביס הישראלי. ממאי עד אוקטובר 2010 הישראלים חיכו.

בטוויטר שהיתה אז פלטפורמה חדשה יחסית, אחד ההאשטאגים הכי חזקים שתפסו היו #יובש2010:

החשיש לא חזר וגם הגראס מלבנון לא, אז הישראלים התחילו לגדל את הוויד שלהם בעצמם. באותה שנה היתה הפגנה ראשונה בכיכר רבין וההפגנה הזאת הפכה לקהילה.

“אני יכול להעיד על עצמי שאני ניסיתי לגדל בעקבות המצב הזה,” מעיד ליבוביץ’. “פרסמנו לראשונה באינטרנט מדריך גידול איך לעשות את זה נכון.”

אנשים התחילו לגדל בבית ונוצר שוק מאוד מבוזר. מוערך כי מדובר בחצי-חצי. שוק שמוחזק חלקית על ידי מגדלים קטנים ובינוניים וחלקית על ידי מגדלים גדולים.

“עלות של גידול עציץ או שניים בבית יעלו באזור, אם קונים ציוד ייעודי עם נורות כמו שצריך, יכול להגיע ל-1000 עד 2000 ש”ח הוצאות,” אומר אורן. “אם יוצא מעציץ 100 גרם אז אפשר להרוויח עד 10,000 ש”ח.”

אבל, בחודשים האחרונים, קם פרויקט ‘טלגראס‘ – קבוצות של צ’אטים סודיים באפליקציית ‘טלגרם’ שם ניתן למצוא תמונות של קנאביס לפי אזורי חלוקה גיאוגרפיים “עוברים בטלגראס בקבוצת הסוחרים עוברים 25 ק”ג קנאביס ביום, יש 60 מנהלים, צוותים שונים לפיקוח ועוד,” אומר עמוס.

בקבוצה זו מסתמנת לראשונה מזה כ-7 שנים ירידה ראשונה במחירי הקנאביס בישראל. “הפחד שנשבר זה השחרור של השוק וזה מה שמוריד את המחיר,” הוא מסביר. “ברגע שהפחד ייעלם ויותר אנשים יגדלו, אוטומטית המחיר ירד.”

בשוק הקנאביס הרפואי הדברים נראים אחרת. משרד הבריאות קובע למי מותר לקבל קנאביס רפואי ולמי לא, יש 8 חברות עם רשיון לגדל ולמכור. המחיר הוא מחיר קבוע והוא עבור שירות – לא משנה אם המרשם ל-10 גרם או ל-80, המחיר אחיד ועומד על 370 ש”ח לחודש.

“המחירים של הקנאביס הרפואי הם מהזולים בישראל, רק כ-10 ש”ח לגרם לעומת מדינות ארה”ב וקנדה שם זה עולה פי 2 ופי 3 יותר,” מציין ד”ר דבוסקין. “כשיעשו את זה חוקי המחיר לא יהיה דומה למחיר של היום [100 ש”ח לגרם], זה יביא לצלילה של המחירים. אם השוק יהיה פתוח המחיר יהיה משהו כמו דולר לשניים לגרם בלבד.

מנגד אומרות המגישות שאין סיכוי שהמחיר יהיה כל כך נמוך, מאחר והמדינה תגבה מס כבד על השוק הזה, מה שיעלה את מחירי הרכישה משמעותית.

“אם תהיה לגליזציה המדינה תרוויח לפחות 1.6 מיליארד שקל בשנה, כך לפי מחקר שערך מכון ירושלים לחקר שווקים. מחצית מזה מחסכון עלויות האכיפה ומחצית ממיסוי השוק.”

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

חדשות
שינוי גודל פונט