שופטת זיכתה מטופל שנהג בהשפעת קנאביס – ונזפה במדינה

'כל עוד המדינה לא הכריזה שהנהיגה אסורה למטופלי קנאביס רפואי, אין מנוס מביטול האישום'. כך קבעה שופטת בית משפט השלום בעכו וזיכתה מטופל שנתפס נוהג בהשפעת קנאביס רפואי. 'אני ערה כי החלטתי משפיעה על כלל משתמשי הקנאביס הרפואי' הוסיפה.

בפסק דין נוקב זיכתה שופטת בית משפט השלום בעכו, אסתר טפטה-גרדי, את א', מטופל קנאביס רפואי שנתפס נוהג בהשפעת קנאביס, כפי שפורסם לראשונה הערב (ב') ב'הצנרת'.

השופטת אסתר טפטה-גרדי (צילום: יוסי זמיר, פלאש90)
השופטת אסתר טפטה-גרדי (צילום: יוסי זמיר, פלאש90)

א', המחזיק ברישיון לשימוש בקנאביס עקב מחלה, נעצר בעת שנהג ברכבו ברחובות נהריה תוך שהוא משתמש בטלפון נייד. לאחר בדיקת הרכב טענו השוטרים כי הריחו ריח של קנאביס ושלחו אותו לבדיקת שתן בה נמצאו שרידי רכיבי קנאביס בגופו.

בבית המשפט השופטת טפטה-גרדי התחשבה בעובדה שהמדינה טרם תיקננה נהלים מסודרים שיאפשרו למטופלי קנאביס רפואי לנהוג והחליטה לבטל את כתב האישום.

השופטת אף נזפה במדינה וקבעה – תוך שהיא מבינה שמדובר בפסיקה שעשויה להשפיע על כלל המטופלים – כי על פי המצב המשפטי הנהוג כיום יש לבטל את האישום.

פסק דין נהיגה בהשפעת קנאביס רפואי
מתוך פסק הדין

"אני ערה כי החלטתי משפיעה למעשה על כלל משתמשי הקנאביס הרפואי," כתבה. "אולם אם סבורה המדינה אחרת, כל שצריכה הוא לשנות את החקיקה. לחילופין יכולים שרי המשפטים והמשטרה האמונים על אכיפת החוק להכריז ברבים כי נהיגה אסורה באופן גורף לנוטלי קנאביס רפואי. כל עוד לא עשו זאת, הרי מסקנתי תעמוד בעינה".

לטענתה אם המדינה רוצה שלא לאפשר למטופלי קנאביס רפואי לנהוג ברכב, עליה לקבוע זאת בחקיקה או באופן ברור אחר. עוד לטענתה אם המדינה נותנת רישיון קנאביס רפואי מצד אחד ולא מבטלת את רישיון הנהיגה, נראה הדבר כניסיון להחזיק בחבל משני קצותיו.

בפסק הדין מראה השופטת התמצאות בפרטים כשקובעת כי "נהג הצורך קנאביס בהיתר והשימוש עבורו הוא יומיומי, תוצרי הסם ימצאו אצלו בשתן באופן קבוע והוא יחשב 'שיכור' גם אם נטל את הסם פרק זמן ממושך טרם הנהיגה והוא כלל אינו נתון תחת השפעת הסם בעת הנהיגה".

ואכן על פי החוק בישראל, בניגוד לאלכוהול בו נקבע רף מקסימום מותר בנהיגה, כל כמות של רכיבי קנאביס בגוף נחשבת לנהיגה בשכרות. עובדה זו הופכת את כל מטופלי הקנאביס ברפואי לעבריינים בעל כורחם מרגע שמתחילים בנהיגה מאחר ורכיבי קנאביס נשארים בגוף גם ימים ארוכים לאחר השימוש.

השופטת מתחה בפסק הדין ביקורת גם על השר גלעד ארדן, שהביא לכאורה להקלה במדיניות האכיפה נגד צרכני פנאי, אך הרחיב במקביל את הגדרת השכרות גם כלפי אנשים שאינם תחת השפעה. "אין אלא לתמוה על כך," פסקה.

להגנתו טען א' בדיון כי חשב שמותר לו לנהוג שעתיים לאחר השימוש בקנאביס לאור הנחיה כזו שקיבל מאחת האחיות המטפלות בתחום הקנאביס הרפואי.

השופטת ציינה מקרה קודם דומה בו זוכה מכל אשמה מטופל קנאביס רפואי שנתפס נוהג בהשפעת קנאביס בשנת 2016, לאחר שבית המשפט השתכנע כי ההסבר שניתן למטופל לגבי סוגיית הנהיגה לא היה ברור וחד-משמעי מספיק.

"מצאתי כי מתקיים בעניינו של הנאשם סייג הטעות במצב המשפט וכי הנאשם הוטעה לחשוב כי הנהיגה מותרת לו בחלוף שעתיים מעת השימוש בסם," ציינה השופטת טפטה-גרטי.

לצד הפסיקה גם נזפה השופטת במדינה כשקבעה כי "הכדור הוא בידי המדינה. ביכולתה לשנות החקיקה בדרך הרצויה לה. כל עוד הדבר לא נעשה, אין מנוס מביטול האישום".

יש לציין כי נושא הנהיגה בהשפעת קנאביס נמצא בימים אלו במחלוקת, זאת לאור תקנה שפורסמה על ידי משרד הבריאות בחודש מרץ 2018, אך ככל הנראה לא נכנס כלל לתוקפה. למרות ההטעיה החמורה משרד הבריאות טרם הבהיר את הנושא.

ממשרד המשפטים לא נמסרה תגובה. פנחס וולף דובר שרת המשפטים סירב אף הוא למסור תגובה.


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט