קל יותר למות משתיית מים מאשר מעישון מריחואנה

בכדי למות ממנת יתר של מריחואנה, צריך אדם לעשן פי 500 יותר מהכמות הגורמת ל’היי’. עובדה זו שמה את הקנאביס ברמת מסוכנות נמוכה יותר מחומרים רבים אחרים – חוקיים לחלוטין – ביניהם אפילו מים.

מאת: רוס פומרוי, Real Clear Science

בחודש פברואר דווח בגרמניה על שני אנשים שמתו מאי סדירות קצב לב כתוצאה מצריכת קנאביס. במבט מהיר בכותרת נראה שהמוות הטראגי הכתים את המוניטין הנקי של קנאביס, שכן עד אותה הנקודה מעולם בהיסטוריה האנושית לא נרשמו מקרים של מוות ממנת יתר של קנאביס.

פול קניון
פול קניון, מת כתוצאה משימוש בקנאביס?

חשוב להדגיש שבשני המקרים, ההרוגים לא מתו ממנת יתר. חוקרים שקראו את הכתבה דיווחו כי “לאדם הצעיר הייתה בעיית לב מסובכת שהוא לא ידע ממנה ולמבוגר יותר הייתה היסטוריה של שימוש באלכוהול, מתאמפטמינים וקוקאין.” מכיוון שנשללו כל הסיבות האפשריות למותם, החוקרים סברו כי עישון המריחואנה הגביר את קצב הלב שלהם וכתוצאה מכך את לחץ הדם שלהם, מה שגרם לליבם לצאת מתפקוד תקני.

בהיעדר מצבים רפואיים נסתרים, מוות מעישון מריחואנה הוא למעשה בלתי אפשרי. ה-LD50 (מינון סמי-לתלי – המדד לקטלניותו של חומר) של THC, החומר הפעיל בקנאביס, הוא משהו בין 15 ל-70 גרם לאדם הממוצע. וכמו שסברה מחלקת Mind the Science Gap של אוניברסיטת מישיגן, זה “גבוה באופן אבסורדי”:

“כדי להכניס את זה לפרספקטיבה, המשתמש הארעי (פעם בחודש בערך) צריך רק 2-3 מ”ג של THC כדי להיות תחת ההשפעה, בזמן שמשתמשים יותר מנוסים יצטרכו בין פי 5 לפי 10 מאותה הכמות. ומכיוון ש-3 מ”ג זה 0.003 גרם, משתמש ארעי יצטרך לעשן פי 500 מהכמות הנורמלית כדי להתקרב לעבר מנת-יתר פוטנציאלית.”

אילו כימיקלים יותר מסוכנים מ-THC? האמת שדי הרבה. ציאניד, ארסן וסטריכנין כמובן שנמצאים מעל ה-THC, אבל כמוהם גם ניקוטין, קפאין, אתנול, ואפילו מלח שולחן. מקרה משכנע יכול לעלות מהעובדה שקל יותר למות ממנת-יתר מהמהות הבסיסית ביותר על כדור הארץ – מים.

למרות שלמים יש LD50 (מנת רעילות) גבוהה בהרבה בהשוואה לכל כימיקל אחר, בערך 90 גרם לכל קילוגרם של מסת גוף, בני אדם יכולים באופן מפתיע לשתות הרבה יותר, במיוחד בזמן תחרויות, לחץ חברתי, אימונים או במצב של שכרות חושים כתוצאה מסמים כדוגמת אקסטזי.

מים - לא מה שחשבת
מים – מסוכן יותר מקנאביס?

בשנת 2007 אישה מקליפורניה מתה מהרעלת מים לאחר ששתתה ששה ליטרים של מים, בערך 25 כוסות, תוך שלוש שעות. כתב Scientific American קוקו בלנטיין פירט על מקרים אחרים שנבעו מצריכת מים מוגזמת:

בשנת 2005 ‘זובור’ שנערך במכללת קליפורניה הותיר אדם בן 21 מת אחרי שהוטל עליו לשתות כמויות אדירות של מים בין סיבובים של שכיבות סמיכה במרתף קר. אנשים שהלכו למועדונים ומסיבות ונטלו MDMA, אקסטזי, מתו לאחר שצרכו כמויות מגוחכות של מים כשרצו להחזיר נוזלים לגופם אחרי לילות ארוכים של מסיבות והזעות. הגזמה בניסיונות להשיב חזרה נוזלים לגוף נפוצה גם בקרב אתלטים במקצי סיבולת. מחקר משנת 2005 שפורסם בעיתון הרפואה של ניו-אינגלנד מצא שקרוב לשישית מרצי המרתון מפתחים דילול של הדם כתוצאה משתיית מים מרובה.

מים כמובן, הרבה יותר קל להשיג ממריחואנה. אם ה-THC היה זורם באופן חופשי מברזים וראשי מקלחות, אין ספק שמישהו היה מוצא דרך למות ממנת יתר. עם זאת, בהינתן המצב הנוכחי, קשה מאוד למצוא אדם סביר עם כמות של מריחואנה שיכולה להרוג אותו. כתוצאה מכך, ספירת הגופות כתוצאה משתיית מים נשארת גבוהה יותר.

ראו: מים עלולים לגרום למוות
ראו גם: קנאביס לא יהרוג אותך, צחוק אולי כן
ראו גם: קנאביס הוא החומר הכי פחות מזיק מבין שלל חומרים נפוצים

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר