מחדל חמור במשרד הבריאות: 2,000 חולים נותרו ללא קנאביס

למרות אזהרות שנמסרו להם מראש, משרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי לא התכוננו כראוי לעזיבת אלפי מטופלי 'תיקון עולם' וגרמו לכך שכמעט 2,000 מטופלים נותרו ללא אספקה בכלל וכ-2,500 נוספים שעומדים לפני תום האספקה. דובר משרד הבריאות אייל בסון 'נעלם' ולא ניתן להשיגו.

בגלל תקלה ארגונית של משרד הבריאות אלפי חולים, כולל חולי סרטן, נותרו ללא אספקת הקנאביס הרפואי החודשית שלהם – במה שנראה כמו שלב נוסף בהתדרדרות היחס של היחידה לקנאביס רפואי (יק”ר) ומנהליה למטופלים בישראל.

אייל בסון, דובר משרד הבריאות (צילום מסך יוטיוב)
אייל בסון, דובר משרד הבריאות: מסרב למסור תגובה או הסבר (צילום מסך יוטיוב)

מבדיקת מגזין קנאביס עולה כי מדובר בכ-1,800 מטופלים מתוך 7,000 מטופלים בכלל שנאלצו כזכור לעזוב את חברת ‘תיקון עולם’ לאחר שהודיעה – כפי שנחשף לראשונה במגזין קנאביס – כי לא תספק תפרחות קנאביס עד חודש יולי 2019.

בנוסף לאותם 1,800 שנמצאים כעת למעשה לאחר מועד האספקה שלהם ונותרו בפועל ללא טיפול, ישנם לפחות עוד 2,500 מטופלים שמועד האספקה הבא שלהם יגיע במהלך 2-3 השבועות הקרובים. אלו חוששים שגם הם יוותרו בסוף המועד ללא האספקה.

מחדל זה מתרחש למרות אזהרות ותחינות שנשלחו למשרד הבריאות על מנת שיתכונן כראוי למאורע. מנהלי היק”ר נזכרו רק ברגע האחרון להעביר את האחריות הביורוקרטית להעברת המטופלים לחברה הפרטית ‘נטלי’, שהיתה אמורה להתחיל בפעילות זו כבר לפני זמן רב כפי שחשפנו גם כן במגזין.

התנהלות זו של משרד הבריאות מגיעה גם על רקע כניסת רפורמת בתי המרקחת (“מדיקליזציה”) לתוקף ב-1.4 ומצטרפת לשלל כשלים חמורים שלפחות חלקם יוצגו גם בעתירה לבג”ץ שתוגש ביום חמישי הקרוב (28.3) בדרישה לעצור את הרפורמה לאלתר.

תיקון עולם הודיעה כזכור כי בהתאם להנחיות של משרד הבריאות יוכלו אחרוני המטופלים לקבל את אספקת הקנאביס עד 14.3 ולאחר מכן יועברו לאחת משתי החברות ‘קנדוק’ או ‘BOL פארמה’ – היחידות המחזיקות בכמות קנאביס מספיקה לשם כך.

כאמור מתוך כ-7,000 מטופלים שפרטיהם הועברו על ידי תיקון עולם לידי היק”ר, מעל 2,200 כבר נקלטו בשתי החברות האחרות. כ-2,000 נותרו ללא טיפול כלל ומעל לחודש ימים ולפחות עבור 2,500 נוספים תום האספקה צפוי במהלך השבועיים-שלושה הקרובים.

המשמעות בפועל היא שאלפי מטופלים נותרו ללא קנאביס רפואי בכלל ואלפים נוספים שנותרו עם שאריות מהאספקה הקודמת וללא כל עדכון ממשרד הבריאות בנוגע לצפוי להם עם תום האספקה.

לפחות חלק מאותם מטופלים צפויים להגיש תביעה נגד משרד הבריאות, זאת על סמך תקדים במסגרתו זכה לאחרונה מטופל קנאביס רפואי בפיצוי כספי בסך 4,000 ש”ח לאחר שלא קיבל אספקה בזמן ונאלץ לרכוש קנאביס בשוק השחור.

מטופלים סיפרו למגזין קנאביס שתיקון עולם אמנם מסרה את רישיונם ליק”ר, אבל מוקדניות היק”ר מטעות אותם במענה כי הרישיונות עדיין נמצאים בתיקון עולם. בחברה מתעקשים כי העבירו את כל 7,000 הרישיונות הרלוונטיים ליק”ר וכי אין באפשרותם לעשות מעבר לכך וזאת בהנחיית משרד הבריאות.

מחברת ‘קנדוק’, בראשות אהוד ברק, סירבו למסור פרטים מעבר לכך שהם מקבלים מדי יום עשרות מטופלים חדשים מתיקון עולם. בחברת BOL, המקבלת את מרבית מטופלי תיקון עולם, מבקשים להדגיש כי הם עושים כל שביכולתם כדי לסייע.

“BOL התגייסה לעזרת המטופלים וקלטה לשורותיה כמות גדולה מאוד מפליטי תיקון עולם, משימה קשה מאין כמוה, בעיקר בגלל המצוקה האיומה של המטופלים שנכפה עליהם שינוי בהרגלים ובזנים שלהם, כל זאת, מחוסר בררה,” נמסר מ-BOL. “מוקד שירות הלקוחות שלנו נגיש בצורה מלאה במייל, מסנג’ר, וטלפון ומרבית הפניות נענות בו ביום או לכל המאוחר, למחרת.”

ב-BOL מתייחסים גם להחלטת בית המשפט מן השבוע שעבר הנוגעת למטופלים של ד”ר ג’וני גרינפלד שמשרד הבריאות הותיר אותם ללא אפשרות קבלת אספקה כלל. “לאור הפרסומים בעיתונות על החלטת בית המשפט אנו מבקשים גם להידרש במילה למטופלי ד”ר גרינפלד: עד שלא נקבל רישיון מוסב אלינו ממשרד הבריאות, לצערנו לא נוכל לספק טיפול”.

משרד הבריאות מסרב גם עתה, כרגיל, למסור הסברים לתקשורת. דובר משרד הבריאות אייל בסון מתעלם מפניות מגזין קנאביס באופן רציף למרות הבהרה כי מדובר בעניינים הנוגעים לחיי אדם.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר