המומחה הישראלי להתמכרויות: “תרופות ממכרות ב-50% יותר מקנאביס”

מומחה ההתמכרויות הישראלי ד”ר שאולי לב רן הפתיע את משרד הבריאות וקבע כי קנאביס ממכר הרבה פחות מתרופות מרשם הנמכרות באופן חופשי לחולים. נציגי המשרד לא אהבו את ההערה וקבעו כי הד”ר טועה, אך לא הציגו מחקרים הפוכים. גורם בענף חושב שפקידי המשרד מנסים להגן על האינטרסים הכלכליים של חברות התרופות.

ד”ר שאולי לב-רן, מנהל המרפאה לרפואת התמכרויות בביה”ח שיבא, הביע לפני מספר חודשים את עמדתו בנוגע למדיניות האיסור על קנאביס, וקבע כי הנסיון ליצור “חברה ללא סמים” הוא אשליה שאינה ניתנת לביצוע. “נתנו צ’אנס לאיסור המוחלט על סמים ואלכוהול, וראינו שזה לא אפקטיבי,” אמר אז. “כל הנתונים מכוונים לכך שהפרדיגמה הנוכחית לא עובדת.”

ד"ר שאולי לב-רן - מנהל המרפאה לרפואת התמכרויות בביה"ח שיבא
ד”ר שאולי לב-רן – מנהל המרפאה לרפואת התמכרויות בביה”ח שיבא: “תרופות ממכרות ב-50% יותר מקנאביס”

אתמול (ד’) במהלך דיון בועדת הסמים של הכנסת שעסק בסגירתה הצפויה של מרפאתו של ד”ר לב-רן – מרפאת ההתמכרויות היחידה בישראל – הודיע המומחה לנציגי משרד הבריאות כי קנאביס ממכר בהרבה פחות מאשר תרופות מרשם.

“קנאביס ממכר פחות מתרופות”

“מחקר שערכנו מצא שהסיכון להתמכרות לתרופות אופיאטיות גדול מ-50 אחוז מהתמכרות לקנאביס רפואי,” קבע.

בדומה לטענות שעלו השבוע גם מנשיא ארה”ב ברק אובמה בעצמו, הוסיף ד”ר לב-רן כי “במדינות כמו ארה”ב התמכרות זו מהווה את הסיבה מספר אחת למוות ממנת יתר.”

“התמכרות מסוג זה מתחילה מתוך צורך אמיתי להתמודדות עם כאב פיזי – כתוצאה מתאונת דרכים, למשל, אך בהמשך מתפתחת תלות הולכת וגוברת בתרופה,” הסביר. “למעלה מ-50% מהמכורים לתרופות אופיאטיות סובלים גם מבעיה נפשית וכ-17% מהמטופלים שמקבלים טיפול אופיאטי נגד כאב מפתחים התמכרות לתרופה.”

אינטרסים כלכליים?

דבריו של לב-רן לא נתקבלו היטב באוזניהם של נציגי משרד הבריאות שישבו בדיון גם הם והתעקשו שקנאביס ממכר לא פחות. בתגובה ביקשה יו”ר הועדה תמר זנדברג כי משרד הבריאות יציג מחקרים המגבים את עמדתם ומנוגדים לדבריו של ד”ר לב-רן, אך מחקרים שכאלו לא הוצגו.

“על אף שסביר שהמגפה העולמית להתמכרות במשככי כאבים הגיעה גם לישראל, רמת המודעות, ההסברה וההשלכות הקשורות בנושא היא נמוכה למדי,” אמרה ח”כ זנדברג. “כך בין השאר נכון להגביר משמעותית את הפיקוח, המודעות והמעקב אחר אופן חלוקת מרשמים לתרופות שמעודדות התמכרות”.

גורם ותיק בענף מסר לנו הבוקר כי “עם התנהגות כזו לא פלא שרבים בציבור חושבים שיש במשרד הבריאות פקידים שמגנים על חברות התרופות ולא רואה לנגד עיניה את טובת ובריאות הציבור.”

צפו: מיליון ישראלים מכורים לתרופות:

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר