ליצמן: קנאביס לגויים כן – ליהודים לא

למרות שמתנגד לכל הקלה על השימוש בקנאביס בישראל וכנראה כדי להציל את הרפורמה הקורסת שלו, יאשר בקרוב ליצמן מכירת קנאביס ישראלי לחו”ל. הממשלה תרוויח מיליארדי שקלים ממכירות בחו”ל ותוציא את אותם מיליארדים על רדיפת הצרכנים בשטח ישראל.

‘עניי עירך קודמים’ אמרו חז”ל, מה שלא מפריע לשר הבריאות יעקב ליצמן לאשר מכירה וייצוא קנאביס לחו”ל בזמן שבישראל האזרחים נכנסים לכלא על שימוש באותו המוצר. השר החרדי, שטען בעבר שזה “לא מוסרי ולא ערכי”, הפתיע אמש כשאמר בכנס של עיתון ‘המודיע’ כי יתיר כנראה בקרוב מכירת קנאביס ישראלי לחו”ל – אך בתנאי שכל הרווחים ייכנסו למשרדו.

ליצמן: "אני נגד לגליזציה - לא רוצה שיאכלו קנאביס"
יעקב ליצמן שר הבריאות – שכח את דברי חז”ל?

ליצמן, מהטוענים הנוקבים ביותר נגד לגליזציה או הקלה כלשהי על צרכני הקנאביס בישראל, יסכים כך נראה לאשר הייצוא, זאת אחרי מאבק ארוך של חברות הקנאביס הרפואי שבימים אלו “נתקעו” בתקרת הרווח האפשרית אליה ניתן להגיע ממכירת קנאביס לחולים בשטח ישראל.

מאחר ובמשרד הבריאות לא מתכוונים להגדיל בטווח הזמן הנראה לעין את מספר המטופלים בקנאביס בישראל, שתקוע על 26,600, נוצר למעשה מצב בו אין הצדקה כלכלית להקמת עשרות החברות החדשות במסגרת ‘רפורמת ליצמן’.

הבעיה של ליצמן היא שסעיף זה של ‘הצדקה כלכלית’ מופיע ברפורמה שלו עצמו ככזה שמונע פתיחת חברות קנאביס חדשות והתקדמות של הרפורמה, שנמצאת בפיגור כבר כיום לאור הבטחת השר כי חולים יוכלו לרכוש קנאביס בבתי מרקחת באמצע שנת 2016.

אז כדי שלא תתפרק לו הרפורמה נאלץ ליצמן לאשר את המכירות לחו”ל – מה שיוביל למצב בו מיליארדי שקלים, כך לפי הערכות מומחים, ייכנסו לקופת המדינה ועסקי הקנאביס החדשים – בעוד אותם מיליארדים מושקעים ברדיפת והפללת צרכנים ישראלים.

יש לציין שאמנם קנאביס רפואי ישראלי כן נמכר לחולים בישראל, אך בחו”ל הוא יימכר לא רק לחולים. חברות קנאביס ברבות ממדינות ארה”ב מאפשרות אספקה לכל אדם שמשלם 50$ למשל וברבות מהן נמכר הקנאביס הרפואי באותו דלפק בו נמכר גם הקנאביס ה’רגיל’.

כלומר ישראלי שיהיה מעוניין להנות מקנאביס תוצרת הארץ יצטרך לעלות על מטוס ולצאת מגבולות המדינה, לצ’כיה, הולנד, קנדה או ארה”ב למשל. בישראל הוא ייאלץ להתמודד עם רדיפה, רישום פלילי והרס חייו על ידי כוחות האכיפה, או לנסות לעבור את מסלול התלאות בדרך לרשיון קנאביס רפואי.

יש לציין שבעוד שמשרדי המשפטים, האוצר והחקלאות תומכים בייצוא ומכירה של קנאביס לחו”ל, וכעת גם משרד הבריאות, המאמינים שאישור הייצוא יביא גם לפתיחת מקומות עבודה חדשים, המתנגד האחרון הוא השר לבטחון פנים גלעד ארדן, שאמר כי “ייצוא קנאביס לחו”ל יוביל לפשיעה חמורה”.

פנינו לבקשת תגובה מלשכת ליצמן וממשרד הבריאות אך טרם נתקבלה כזו.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר