לטאות, שטיפת קיבה והומלסים – הרשות למלחמה בסמים נפלה על הראש

סיפור מופרך לחלוטין שפורסם כבר לפני שנתיים, התפשט שוב ברשת בימים האחרונים: שני חברים עישנו ג’וינט, חשבו שהם לטאות והגיעו עד לשטיפת קיבה בחדר המיון – כל זה בגלל שאכטה אחת יותר מדי… שירן גונן לא יכלה לשתוק.

מאת: שירן גונן

הרשות למלחמה בסמים עם עוד סיפור מצוץ מהאצבע על שימוש יתר בקנאביס, שגרם לצעיר לחשוב שהוא לטאה.

בסיפור, שפורסם כ”תוכן שיווקי” באתר ‘וואלה!’ (תחת דומיין שנקרא “האמת על גראס”), מתארת אורלי, צעירה ישראלית, כיצד עישנה גראס יחד עם חברה הטוב גל, מה שהוביל להתפרצות הזייתית של גל שנשכב על הרצפה, הוציא לשון ואמר לה שהוא מרגיש שהוא הופך ללטאה.

“אני לטאה, אורלי. אני אומר לך, אני הופך ללטאה. אני לא יכול להפסיק עם זה. תעזרי לי,” מצטטת אורלי את גל ומתארת כיצד לא ייתכן שגל ממציא סיפור שכזה מאחר והוא לא אחד שנלחץ סתם…

אורלי וגל עושים קסמים
אורלי וגל עושים קסמים

“אם הוא אומר לי שהוא לטאה או דולפין או בבון, לא מדובר ב”צומי” או בקריאה ריקה לעזרה. אם הוא אומר שהוא צריך עזרה, משהו באמת לא בסדר,” כותבת אורלי ומתארת כיצד טיפלה באירוע המוזר.

גם זה בטח יעניין אותך

“יצאתי מעילפון החושים המשתק והזמנתי אמבולנס מייד. לפרמדיקים שהגיעו נאלצתי לספר בדיוק מה לקחנו, ואפילו הבאתי להם את שארית החומר שלנו. בוכה ולחוץ, גל הובהל לאיכילוב. נסעתי אחרי האמבולנס שלו במונית, בניסיון להגיע איתו כמה שיותר מהר למיון. כשהגעתי, גיליתי שגל כבר הוכנס לשטיפת קיבה.”

לטאה?

אני מבקרת מדי פעם בישראל ובדרך כלל זוכה לעשן פרחים איכותיים במיוחד מחברים, מגדלים מקצועניים. גם את הקנאביס “הרפואי” שלכם טעמתי. לצערכם אני מוכרחה להעיד שאפילו הפרחים החריפים ביותר אינם מתקרבים לרמות ה-THC, הדביקות והסאטלה שנותנים פרחי קנאביס שקונים כאן ברחוב (מונטריאל, קנדה) ב-12$ דולר לגרם – הם חזקים הרבה יותר וחלקם באמת גורמים לעיתים להזיות רגעיות בתנאים מאוד חריגים.

עם זאת, בכל חיי הקצרים, מעולם לא שמעתי על מישהו שחשב שהוא דולפין, או לטאה, לאחר שעישן ג’וינט. מי שהתנסה בצריכת קנאביס כזו או אחרת יודע כמובן שחוויה כזו אינה סבירה כלל. למעשה, גם LSD, תחביב נוסף שלי, מעולם לא גרם לי או לאחד מהחברים והחברות שלי להזות דבר שכזה.

לטאת קנאביס

שטיפת קיבה?

בסיפור מתארת אורלי כיצד גל עבר שטיפת קיבה כשהגיע לבית החולים. כנראה ש”שטיפת קיבה” הוא מושג שאמור להפחיד את הקורא הצעיר שנתקל בכתבה, אך בינו ובין עישון גראס אין כל קשר.

וגם אם גל יקירינו היה מרגיש שהוא הופך ללטאה, כיצד בדיוק שטיפת קיבה אמורה לעזור? שהרי הרכיבים הפעילים בקנאביס, כאשר מעושנים דרך ג’וינט או באנג, נספגים בדם דרך הריאות – ולא דרך האזניים, הלשון, או הקיבה.

שטיפת קיבה בגלל קנאביס
“כשהגעתי לבית החולים גיליתי שגל כבר עבר שטיפת קיבה”

שקרים, שקרים ועוד שקרים…

סיפור מצוץ שכזה אינו יכול להיות מציאותי וסביר כי מדובר בעוד אחת מההפחדות המגוכחות של הרשות למלחמה בסמים, אשר במקום לפעול לקידום הסדרת השימוש בחומרים באופן חוקי ובטוח, ממשיכה להמציא נתונים כוזבים, חסרי שחר וחסרי גיבוי.

הסיפור ההזוי הזה פורסם כאמור בחודש פברואר 2012, חודש בלבד אחרי קמפיין דומה שפירסמה הרשות ונקרא “אדם ברק“. בקמפיין הקימה הרשות דף פייסבוק פיקטיבי ובו הציגה את הלפני ואחרי של משתמש הקנאביס הממוצע. לפני, בחור מקסים ויפה תואר אשר עובד בעבודה מסודרת, ואחרי – הומלס פצוע עם בגדים קרועים.

בעקבות תגובה של תומכי הקנאביס שיצאו בקמפיין משלהם שנקרא “אדם בארע“, ולאחר דיווחים על הדף כפרופיל מזוייף, הוסר הקמפיין מפייסבוק.

אדם ברק
קמפיין “אדם ברק” של הרשות למלחמה בסמים

הקמפיין של “אדם ברק” זכה אגב ב-2 מדליות זהב בתחרות ה- IAC Awards, תחרות פירסום דיגיטלי בינלאומית אשר מתקיימת בחסות ה-WMA (Web marketing association).

אך הקמפיינים המגוחכים הללו הם אינם הבעיה העיקרית בסיפור המלחמה ההזויה של הרשות למלחמה בסמים. בעיה חמורה יותר היא מסמך האזהרות הרשמי שפירסמה הרשות בנוגע לשימוש בקנאביס.

את שלל הטענות ההזויות שמופיעות במסמך זה כבר הפרכנו בעבר, אבל נראה שזה לא מונע מהרשות להמשיך ולפרסם אזהרות חסרות שחר באופן די קבוע.

ייתכן וסיפורים מסוג זה הם על גבול הבלתי-חוקיים, אבל גם אם כן, ראוי לציין כאן שמימון אותן פרסומות שקריות בא מכיסו של הציבור הישראלי – מה שגם אם חוקי לחלוטין, מסריח מאוד ללא ספק…

בעקבות לחצים הוסרה הכתבה מאתר ‘וואלה’! ראו כאן.

ראו גם: הרשות למלחמה בסמים מציגה: עובדות או בדיות?

לעוד מאמרים של שירן גונן לחצו כאן.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר