ירון לונדון: “יש לאפשר לגליזציה של סמים”

בצעד יוצא דופן, התראיין אמש העיתונאי ומגיש הטלוויזיה ירון לונדון, לתכנית שלו עצמו – “לונדון וקירשנבאום” – ודיבר על נזקי המלחמה בסמים.

הראיון החריג התקיים בעקבות עלייתו הקרובה של סרט המופת החדש “שוברים את הטאבו” לערוץ “יס דוקו”. הסרט, בבימויו של סם ברנסון, בנו של המיליארדר ריצ’רד ברנסון, עוסק בעוולות הנוראיות להן גורמת המלחמה בסמים ומציג תמונה עגומה של 50 שנות איסור והפללה שהובילו לכך שתעשיית הסמים היא היום השלישית בגודלה בעולם אחרי תעשיות המזון והנפט.

“הניסיון מתקופת היובש בארצות הברית, אז אסרו לשווק אלכוהול, גילה שהפשע ירד ברגע שאפשרו לאזרחים לרכוש משקאות משכרים. אלכוהול יותר גרוע מסמים. אני למשל מכור להמבורגר והנזק של השומן בחברה האמריקנית גדול יותר מזה של הסמים”, הסביר לונדון.

צפו:

אך זו אינה הפעם הראשונה בה מתייחס לונדון לעניין הלגליזציה. בשנת 2008 התארח לונדון בתכנית הרדיו “חומר למחשבה“, ששודרה ברדיו “קול הנגב” וסקרה את ההיבטים השנויים במחלוקת שבצמח הקנאביס.

אני סבור שניזקה של המלחמה בסמים, קלים כקשים, עולה על התועלת שבה. עמדתי אינה מבוססת על עקרון חופש הפרט, אלא על שיקולי עלות-תועלת. אסביר בקצרה: ציבור צרכני הסמים, ובמיוחד הסמים הממכרים מאד, הוא ציבור צרכנים שבוי שישלם כל מחיר עבור הסחורה. ככול שהאכיפה מצליחה לצמצם את כמות הסחורה בשוק, עולה מחירה. כאשר עולה מחירה, נאלצים צרכני הסמים לבצע פשעים רבים יותר כדי שיהיה ביכולתם לקנות סחורה יקרה יותר. זה מעגל פתאים: המלחמה במה שהוגדר ע”י החברה כפשע, גורמת להתגברות הפשע, העולה לחברה במחיר גבוה יותר מאשר אספקת סמים במחיר סביר לכול מי שמתעקש לדפוק את עצמו. את סכומי העתק שייחסכו אפשר להפנות להסברה ולגמילתם של מי שחפצים בכך. ככל הידוע לי, מריחואנה מזיקה, אבל איננה מזיקה יותר מכמויות מופרזות של חמאה, וכשם שאיני רוצה שיימנעו מחובבי חמאה למרוח את פרוסות לחמם בשכבות עבות של מזון רווי כולסטרול, כך אינני רוצה שתיאסר צריכת המריחואנה.אין צריך לומר, שאיני משבח את זללני החמאה, כשם שאיני מייחל לכך שאנשים יתמסטלו.

האזינו לתכנית המלאה:

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר