יהודה ברוך מנהל בי”ח ‘אברבנאל’ התפטר מתפקידו

על רקע אי-סדרים ניהוליים, מסיים בימים אלו ד”ר יהודה ברוך – האיש שהקים את ענף הקנאביס הרפואי בישראל – את תפקידו כמנהל בי”ח לבריאות הנפש ‘אברבנאל’. ברוך צפוי להתמנות לתפקיד ניהולי בחברה פרטית מתחום הקנאביס הרפואי.

סוף עידן במשרד הבריאות: ד”ר יהודה ברוך, מי שבמסגרת תפקידו כמנהל בי”ח ‘אברבנאל’ לבריאות הנפש קיבל באמצע העשור הקודם את האחריות יוצאת הדופן על ענף הקנאביס הרפואי שהוקם אז לראשונה בישראל בעבור מספר חולים בודדים שהורשו לגדל מריחואנה בביתם, מסיים בימים אלו את תפקידו ופונה לעשות לביתו.

יהודה ברוך
ד”ר יהודה ברוך

ד”ר ברוך הקים למעשה במו ידיו את הענף בישראל ועמד בראשו במשך שנים. כעת צפוי ברוך ככל הנראה לנצל את השם הטוב שרכש בקהילת הקנאביס הרפואי העולמית ולשתף פעולה עם גורמים פרטיים בענף.

קנאביס רפואי בישראל

בתחילת דרכו של ענף הקנאביס הרפואי בישראל ספג ד”ר ברוך חצים רבים לאחר קשיים איומים בהם נתקלו אלפי המטופלים שלראשונה בהיסטוריה קיבלו קנאביס ברשיון מטעם המדינה. ללא תקציבים ומשרדים מסודרים הרחיב ברוך את רשימת מקבלי הקנאביס בישראל באופן משמעותי, עד שבתחילת שנת 2013 הוקמה לראשונה יחידת קנאביס רפואי רשמית – יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי).

עם הקמת יק”ר מונה יובל לנדשפט לתפקיד המנהל ולמעשה הדיח את ד”ר ברוך מתפקידו. ברוך נשאר במערכת במהלך קרוב לשנתיים שחלפו מאז, אך כעת עם סיום החפיפה והעברת המקל ללנדשפט ולד”ר מיכאל דור שהצטרף לניהול היחידה, יסיים ברוך באופן רשמי ומוחלט את תפקידו הציבורי.

אחד הכשלים הגדולים ביותר בבית החולים ‘אברבנאל’ נחשף לאחר פרסום תחקיר מיוחד של ערוץ 1 שבשנת 2011 פירסם את הכתבה “עלה ירוק בשוק השחור” (צפו כאן) במהלכה נראה ד”ר ברוך נבוך כאשר במהלך הראיון מוצגות בפניו טענות על עסקים בלתי תקינים לכאורה שערך בשמו חברו, איש עסקים פרטי, ש”סגר דילים” עם נציגי חברות קנאביס רפואי על יאכטות באופן בלתי רשמי.

“אי סדרים חמורים”

לאחרונה עלו מספר טענות כנגד בי”ח אברבנאל, בראשו עומד ד”ר ברוך, הפעם ללא קשר לענף הקנאביס כלל: בחודש יוני השנה (2014) פורסם כי הפסיכולוג הראשי של בית החולים סייע לסגן המנהל ליצור דו”חות נוכחות כוזבים.

לאחר חקירה סמויה ממושכת הגישה נציבות שירות המדינה תובענות משמעתיות על דיווחי נוכחות כוזבים נגד שניים מבכירי בית החולים — סגן מנהל בית החולים, ד”ר מוטי משיח, והפסיכולוג הראשי של בית החולים, ד”ר עמי שפיגלמן. על פי הדיווח, “בתקופה בת עשרה חודשים (דצמבר 2012 עד ספטמבר 2013) נהג שפיגלמן להחתים את כרטיס הנוכחות של משיח לפחות ב–35 הזדמנויות שונות בתחילת יום העבודה ו/או בסוף יום עבודה, כשבכל אותם מקרים הגיע משיח לעבודה לאחר שכרטיסו הוחתם על ידי שפיגלמן, או יצא מהעבודה לפני שכרטיס הנוכחות שלו הוחתם על ידיו.”

לפני חודשיים כבר פורסם תחקיר מיוחד שבדק “מה קורה מאחורי הדלתות הסגורות של בית החולים הפסיכיאטרי אברבנאל” ומצא “מחדלים ניהוליים ונורמות התנהגות בעייתיות בבית החולים, שהלכו וגברו עם הזמן, והובילו למה שבכיר במשרד הבריאות מגדיר ‘חוסר תפקוד כמעט מוחלט של בית החולים’. המחדלים האלה לא קשורים ברובם לתקצוב המוסד, אלא לניהול בעייתי ולתרבות ארגונית רעה שפשתה בו. ‘זהו בית החולים הכי לא מנוהל בישראל’, קובע בכיר במערכת הבריאות.”

בעקבות ממצאי התחקיר הוחלט כי על אף שאין מקום לפתוח בחקיקה פלילית נגד ד”ר ברוך, המסקנות שנגעו להמשך דרכו של ד”ר ברוך בתפקידו באברבנאל היו ברורות ומשרד הבריאות הודיע כי “אם המנהל לא יפרוש – נפעל בהתאם”.

כעת, בעקבות הממצאים כאמור, מסיים ד”ר ברוך את תפקידו באופן רשמי וצפוי, כך על פי מידע שהגיע למערכת המגזין, להתמנות לתפקיד ניהולי בכיר בחברה בתחום הקנאביס הרפואי.

“בתחילה היינו כולנו נגדו כי הוא היה הכתובת היחידה לתלונות, אבל היום, עם אופן הניהול הנוכחי של יחידת הקנאביס הרפואי במשרד הבריאות, אנחנו קצת מתגעגעים,” סיפר הבוקר (ה’) מטופל ותיק לכתב המגזין. “אני באופן אישי יכול רק להודות לו על מה שעשה למען התחום הרגיש הזה ועל ההתעקשות שלו לקדם את הנושא על אף ביקורות קשות נגדו.”

ד”ר ברוך אישר אמש את התפטרותו מתפקידו בשיחה עם מגזין קנאביס ואמר “אכן הגשתי את התפטרותי היום. זהו יום שמח ועצוב עבורי, בסימן של פרידה ושל התחדשות.”

ראו עוד:
יהודה ברוך: “גם קציני צבא ומשטרה מעשנים קנאביס רפואי”
יהודה ברוך: “אלכוהול מסוכן וממכר בהרבה מקנאביס”
יהודה ברוך: “אולי צריך להתיר שימוש חופשי במריחואנה”

המשך קריאה
Back to top button
x
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר