קיבוץ שדות ים יגדל קנאביס רפואי

פרסום ראשון: האם הקיבוצים ישלטו בענף הקנאביס הישראלי? קיבוץ שדות ים, הקיבוץ העשיר בישראל, קיבל אישור ממשרד הבריאות להקמת חוות גידול קנאביס רפואי בשטחו ויחל בקרוב בהקמה. הוא מצטרף לחקלאיות ממושב חצבה ולעוד כמה גורמים, כולל קיבוצים אחרים, שכבר קיבלו אישורים דומים.

בשבוע שעבר חשפנו לראשונה כיצד משרד הבריאות, די בשקט, החל בחלוקת אישורים להקמת חוות גידול קנאביס רפואי חדשות בישראל. שוחחנו עם הראשונות שזכו באישור הנכסף – שתי חקלאיות ממושב חצבה שבערבה אשר עמלו במשך זמן רב כדי להצליח ולהצטרף לענף המשגשג. השתיים מאמינות שאם יאושר ייצוא של קנאביס רפואי לחו”ל הן וחקלאים אחרים בערבה יוכלו להציל את החקלאות המקומית מקריסה.

לא רק לעניים

אך לא רק החקלאים “העניים” יעסקו בגידול קנאביס: כעת אנו חושפים לראשונה כי גם קיבוץ שדות ים, הדרומי מקיבוצי חוף הכרמל השוכן בסמוך לקיסריה, קיבל אישור להקמת חוות גידול קנאביס גם הוא.

מאחר וכבר היום יש יותר מגדלי קנאביס ממה שנדרש עבור מספר המחזיקים ברשיון שימוש בקנאביס רפואי, מקווים המגדלים החדשים שמצטרפים לתעשייה לשתי תמורות עיקריות: האחת עלייה במספר המחזיקים ברשיון והשנייה אישור של ייצוא קנאביס רפואי לחו”ל. ייצוא שכזה שווה על פי הערכות משרד האוצר כמיליארד ש”ח בשנה.

שדות ים הוא הקיבוץ העשיר בישראל מזה כמה שנים, זאת בעקבות הצלחת מפעל האבן שלו “אבן קיסר” ומכירת אחוזים ממנו עבור מאות מיליונים לחברה בינלאומית. המפעל מוכר משטחי אבן, שיש וקוורץ מאז שנת 1987 ליותר מ-40 מדינות בכל רחבי העולם. שווי הקיבוץ עומד נכון לשנת 2015 על 3.4 מיליארד ש”ח – פי שניים משוויו של הקיבוץ הבא ברשימה, קיבוץ חצרים (1.2 מיליארד).

בניגוד לחקלאיות ממושב חצבה שהתראיינו וסיפרו בשמחה על תקוותן להגשים את חזון בן גוריון בנגב ולהפריח את השממה, נציגי קיבוץ שדות ים מעדיפים לשמור בינתיים על שקט תעשייתי. בשיחה עם כתב מגזין קנאביס אישרה דוברת הקיבוץ כי אכן הם קיבלו אישור להקמת חווה אך סירבה להוסיף ולפרט מעבר לכך.

קיבוצים יגדלו קנאביס

כאמור, מלבד החקלאיות ממושב חצבה וחברי קיבוץ שדות ים, הוגשו עד כה כבר מאות בקשות לרשיונות גידול קנאביס – כשלפחות 6-8 מהם כבר קיבלו את האישור להקמת חווה לידיהם, כולל כמה קיבוצים נוספים – מה שנראה כמו התחלה של גל הצטרפות של קיבוצים לתעשיית הגידול הירוק.

יש לציין שמדובר אמנם באישור המתיר הקמת חוות גידול קנאביס, אך טרם מתיר את הגידול עצמו. אישור זה לגידול יינתן רק לאחר סיום הקמת המתחמים ובחינת עמידה בתקני אבטחה וייצור נאותים, כפי שדורש משרד הבריאות במסמך התנאים הרשמי – תהליך שעשוי ואף צפוי להימשך כשנה לפחות.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר