המדריך השלם: מה עושים כששוטרים באים לחיפוש בבית

מדיניות האכיפה בישראל גורמת לכך שאזרחים רבים עלולים להיתקל בשוטרים המגיעים לחיפוש פתע בבית. במקרה של חיפוש בבית, חובה לבדוק האם יש צו חיפוש, לתעד את מהלך החיפוש וכן לשמור את פרטי השוטרים. כך תנהגו במקרה של חיפוש בבית:

שלוותם של אזרחים רבים עלולה להיות מופרת בפתאומיות בדפיקה בדלת שמלווה בקריאה “לפתוח! משטרה”. זה עשוי לקרות בשעות הבוקר המוקדמות עם ההתארגנות לעבודה או בשעות הערב בזמן בילוי עם המשפחה, וכמעט תמיד יזכה אותו אדם למבטים מצד השכנים, שימהרו להציץ ולראות מיהו “העבריין” שגר ממול וזוכה לחיפוש בבית.

נדב גרינוולד
עו”ד נדב גרינולד

האזרח הנורמטיבי, זה שאין לו כל רצון או כוונה להסתבך עם החוק, ממהר לפתוח את הדלת ולהכניס את השוטרים לבית, לעיתים קרובות מבלי אפילו לברר עמם את השאלות החשובות ביותר. להלן מספר נקודות חשובות שחובה לשים אליהן לב בזמן שהשוטרים עומדים בצדה השני של הדלת:

חשוב לציין: אין לראות במדריך זה כתחליף או כשווה ערך לייעוץ פרטני של עורך דין על כל מקרה ונסיבותיו.

השלב הראשוני – אל תמהרו להכניס את השוטרים

חשוב לציין כי בכל מקרה אין להתנגד בשום צורה לחיפוש, אבל עוד לפני שאתם ממהרים ומאפשרים לשוטרים להיכנס למרחב האישי והפרטי שלכם, תבררו קודם כל האם הפרטים שרשומים בצו החיפוש נכונים.

בדרך כלל עוד בטרם ביצוע החיפוש, השוטרים מצטיידים בצו חיפוש החתום על ידי שופט. בצו תצוין כתובת המקום אליו מתייחס הצו ויש לזכור לבדוק האם הכתובת שעל הצו היא הכתובת שלכם. בעבר קרו מקרים בהם המשטרה הוציאה צו חיפוש לביתו של אדם כאשר בצו הייתה כתובת מקום העסק של אותו אדם או כתובת שגויה.

גם זה בטח יעניין אותך

במידה והכתובת אינה נכונה, הציגו זאת בפני השוטרים ובקשו מהם ללכת מהמקום מבלי לבצע את החיפוש. במידה וכל הפרטים בצו נכונים, מותר לכם לקבל עותק של הצו עוד לפני שהשוטרים נכנסים לבית, זו אינה בושה לבקש לראות את הצו, זו זכותכם.

האם מותר לבצע חיפוש בבית ללא צו

העדיפות הראשונה עבור השוטרים היא ביצוע חיפוש המגובה בצו שחתום על ידי שופט, אך לא תמיד הם מגיעים לפתח הבית שבידם צו חיפוש.

במקרה שאין לשוטר צו חיפוש, החוק קובע כי השוטר יכול לבצע את החיפוש במספר מקרים ספציפיים: למשל כאשר לשוטר יש יסוד להניח שמבוצע במקום פשע באותו הזמן או בפרק זמן סמוך לביצוע החיפוש. פרק זמן סמוך משמעותו שעות בודדות ולא מספר ימים.

בשורה התחתונה אינכם מסוגלים למנוע מהשוטרים לבצע את החיפוש באופן פעיל, אך חשוב מאד כי תדרשו מהשוטרים לדעת מהי הסיבה לחיפוש, כלומר מהו החשד בגינו הם מעוניינים לחפש בבית. חשד שאינו סביר יכול להיות הסיבה בגינה התיק שלכם יסגר לאחר מכן.

חובת נוכחות עדים בזמן החיפוש

כאשר השוטרים הופיעו בביתכם עם או בלי צו חיפוש החתום על ידי שופט, החיפוש עצמו חייב להתבצע בפני שני עדים ניטרליים – כלומר שאינם בני הבית או שוטרים.

חיפוש בלתי חוקי
הקפידו לתעד את החיפוש כולו ולהימנע מעימותים מיותרים

החוק קובע במפורש כי לא ניתן לערוך חיפוש ללא שני עדים, למעט במקרים המפורשים אותם סייג החוק. במקרים כאלה תופיע ההחרגה בצו החיפוש עצמו, בו יהיה כתוב “חיפוש שלא בפני שני עדים”. בכל מקרה אחר, השוטרים חייבים לחכות ולמצוא שני עדים עד שיוכלו להתחיל בחיפוש.

האפשרות לוותר על שני עדים במהלך החיפוש שמורה אך ורק בתופש הבית בזמן החיפוש, על ידי בקשה מפורשת שלו לעשות כן. אין זה מספיק שהשוטר ישאל אתכם האם אתם מעוניינים בשני עדים, אלא זהו סעיף חובה שהשוטרים לא יכולים לדלג עליו.

שימו לב: במקרים בהם השוטרים הגיעו לחיפוש ללא צו, הם יוכלו לערוך את החיפוש שלא בפני שני עדים בתנאי שישנם ‘טעמי דחיפות’. במקרה כזה, השוטרים יהיו מחוייבים לפרט טעמים אלו מולכם ולתעד אותם במלואם בדו”ח החיפוש.

מה לעשות בזמן החיפוש עצמו?

חשוב לציין פעם נוספת: אין להתנגד לחיפוש בשום צורה, גם אם לדעתכם החיפוש אינו חוקי ופוגע בזכותכם לפרטיות, וגם אם דברים שצויינו במדריך זה לא קוימו או קוימו באופן חלקי על ידי השוטרים. כדי לא להסתבך עם החוק, אפשרו לשוטרים לבצע את עבודתם.

חשוב לתעד הכל – הדבר החשוב ביותר במהלך החיפוש הוא תיעוד טוב, שיכול להתבצע בקלות בעזרת יכולות ההקלטה והצילום של כל סמארטפון. אתם רשאים לתעד את השוטרים מרגע כניסתם בדלת, במהלך החיפוש כולו ועד ליציאתם מהבית. זוהי זכותכם המלאה וחשוב שתעמדו עליה.

אין להיכנס לעימותים מיותרים – גם אם לא נתפס דבר במהלך החיפוש, הרי שעימות עם השוטרים יכול לגרום לכך שתילקחו לחקירה בחשד לביצוע עבירה אחרת, למשל ‘הפרעה לשוטר במילוי תפקידו’ ואפילו ‘שיבוש הליכי חקירה’. מתחילת החיפוש ועד לעזיבתם של השוטרים אין להתעמת עמם בשום נושא.

חשוב להיות עירניים במהלך החיפוש – אל תשבו בצד בחיבוק ידיים כאשר השוטרים מסתובבים בדירה, ואל תבצעו שיחות טלפון מיותרות במהלך החיפוש. היו ערניים ודאגו לזכור ובמידת הצורך לרשום כל פעולה שמבצעים השוטרים במהלך החיפוש.

המעיטו בשיחות עם השוטרים – אין צורך לשתף את השוטרים בתחושותיכם ולכן אל תשוחחו עימם מעבר לנדרש. כל מילה מעבר למה שנשאלתם על ידי השוטר יכולה להביא לשאלות נוספות שתישאלו ולבסוף אף להביא להפללתכם בביצוע עבירה. לא נשאלתם? אל תדברו!

נגמר החיפוש, מה עכשיו?

עם סיום החיפוש דאגו לקחת עותק מצו החיפוש, ושימו לב כי כל החפצים שנתפסו בפועל רשומים בצו החיפוש. כמו כן, בקשו כי שמותיהם של כל השוטרים ירשמו ואם לא נמצא כל דבר ולא נקראתם באותו המועד לתחנת המשטרה, דאגו כי יהיה לכם את מספר הטלפון של אחד מהשוטרים לכל בעיה שלא תהייה בעתיד עקב החיפוש.

צלמו את הבית לאחר החיפוש למקרה ובעתיד יהיה צורך להציג בפני גורמים מסוימים כיצד היה נראה הבית לאחר החיפוש, במקרים מסוימים, כאשר החיפוש בוצע תוך פגיעה מיותרת ברכוש ניתן להגיש תביעה אזרחית כנגד המשטרה ובה דרישה לפיצוי על הנזק שנגרם.

מומלץ כמובן לאחר החיפוש לפנות לעורך דין המומחה בתחום הפלילי ובעבירות סמים על מנת שילווה אתכם בהמשך התהליך.

הכותב, עו”ד נדב גרינולד, הוא עו”ד פלילי המתמחה בעבירות סמים

ראו עוד:
מדריך: איך להתכונן לבדיקת שתן למציאת סמים?
מה לעשות נגד חיפוש לא חוקי או שוטר אלים?
6 טיפים לנאשמים בהחזקת מריחואנה ברכב
חיפוש לא חוקי: 4 משפטי קסם להתמודדות עם שוטרים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר