"אבי הפסיכדליה" אלכסנדר שולגין מת בגיל 88

אלכסנדר סשה שולגין, אבי הפסיכדליה של ימינו ומי שהמציא את ה-MDMA (אקסטזי), הלך אמש (ב') לעולמו בגיל 88.

אלכסנדר סשה שולגין היה מסמלי תנועת הפסיכאדליה בארה"ב לאחר שהמציא מאות סוגי סמים פסיכודליים במהלך חייו. שולגין נהג להמציא חומרים חדשים, לנסותם יחד עם אשתו ולתעד את ממצאיו ביומן בו דירג את החומרים על פי 'מדד שולגין' שפיתח.

עד שנות ה-70 היו מוכרים בעולם המערבי חומרים פסיכודליים בודדים בלבד: קנאביס, מסקלין, LSD, פסילוסיבין ועוד. בשנת 2000 כבר כללה הספריה הפסיכודלית האנושית מעל ל-200 סמים, שאת רובם פיתח שולגין במעבדה הפרטית שלו, והבולט והמוכר שבהם הוא ה-MDMA (אקסטזי) – שהפך לאחד הנפוצים בעולם כולו.

אלכסנדר שולגין
אלכסנדר שולגין

שולגין למד כימיה אורגנית באוניברסיטת הארוורד ולאחר שהשתחרר מחיל הים האמריקני בשנת 1943, החל לחקור את תחום הפסיכופרמאקולוגיה. אחרי מלחמת העולם השנייה השלים שולגין את הפוסט-דוקטורט שלו ופתח מעבדה קטנה משלו בביתו שבקליפורניה.

אחרי שהחזיק במספר משרות ככימאי, החליט בשנת 1965 להתחיל לחקור פסיכאטריה ופרמאקולוגיה בכוחות עצמו. השינוי המשמעותי ביותר הגיע בשנת 1976 כששולגין נתקל לראשונה ב-MDMA, חומר שסונתז לראשונה עוד בשנת 1912 בגרמניה. בשיתוף פעולה עם הפסיכולוג האמריקני ליאו זף, הם הכירו את החומר החדש-ישן למאות פסיכולוגים בארה"ב, כאמצעי לטיפול ותרפיה.

בשנת 1979 הכיר שולגין את מי שתהיה אשתו, אנה, שהפכה במהלך השנים הבאות לקרובה ביותר אליו ובהמשך גם לשותפה בפיתוח, בניסויים ובכתיבת ספרים.

אחרי שבץ שחטף בשנת 2010, התראיין שולגין לתכנית VICE תחת הכותרת "הראיון האחרון של אלכסנדר שולגין".

אמש (ב', 2.6.14), הלך שולגין לעולמו בביתו בשיבה טובה.

צפו בסרט דוקומנטרי באורך מלא על פועלו של שולגין:

צפו בראיון האחרון:

עוד על סיפורו של אלכסנדר שולגין ניתן למצוא בכתבה שפורסמה בשנת 2008 ומסכמת את פועלו – ראו כאן.

צפו: כך פסיכדליה יכולה להציל את חייכם
ראו עוד: סודות הפסיכאדליה של סנטה-קלאוס
ראו עוד: טריפ בריא: LSD יכול להיות טוב עבורך – מחקר
ראו עוד: חבר פרלמנט בריטי לוקח אקסטזי בשביל תכנית טלוויזיה

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט