מה יהיה גורל תקנות “קנאביס במרשם רופא” בעקבות ההליכה לבחירות?

היוזמה שתאפשר לכל רופא מומחה לנפק מרשם לקנאביס חוקי ללא צורך באישור משרד הבריאות צפויה להגדיל את השוק עד כדי מאות אלפי זכאים ולהציל את הענף, אך בעקבות פיזור הכנסת תלויה בהסכמת האופוזיציה. שר הבריאות ניצן הורוביץ מסרב להשיב לשאלה מדוע המתין עד לרגע האחרון ולא הגיש את התקנות קודם

הטיוטה לתיקון פקודת הסמים “תקנות מרשם הקנאביס”, אשר הוצגה בשבוע שעבר להערות הציבור (שיגיש את הערותיו עד 13.7), משנה באופן משמעותי את מודל מתן ההיתרים לשימוש בקנאביס חוקי (“רפואי”) בישראל, וכך גם את מספר בתי המרקחת המורשים לנפק מוצרים ובהתאם – את גודל השוק בכלל.

הטיוטה הוגשה ברגע האחרון לפני פיזור הכנסת ביוזמת שר הבריאות ניצן הורוביץ וח”כ שרן השכל לאחר שהצעת החוק שקידמו בעניין זה נפלה, עקב התנגדות חבריהם לקואליציה – מפלגת רע”מ ונציגים ממפלגת מרצ. אם תאושר, היא צפויה להביא לשינוי משמעותי בשוק שבימים אלה נמצא בסטגנציה והצמיחה בו נעצרה כמעט לחלוטין.

עם זאת, יש שטוענים כי כדי שהמהלך אכן יצא לפועל בעת מערכת בחירות, נדרשת הסכמה של נציגי הקואליציה והאופוזיציה ביניהם, במה שנקרא “ועדת ההסכמות” – ועדה המוקמת בזמן ממשלת מעבר כדי לקבוע אילו יוזמות יקודמו ואילו לא, בהסכמה. הועדה זו צפויה לקום השבוע לאחר שהכנסת פוזרה בשבוע שעבר כמובן.

למה השר הורוביץ חיכה עד עכשיו?

לכאורה אין סיבה להתנגדות של האופוזיציה, בראשות הליכוד, למהלך שכזה, שכן בממשלה הקודמת כאשר הם היו בשלטון הגיש סגן שר הבריאות דאז יואב קיש הצעה דומה מאוד. עם זאת, בודאי בזמן בחירות, ישנו “ריב” על קרדיט כך שצד אחד לא ירצה שהצד שני ירוויח על חשבונו ולכן נדרשת הסכמה.

הסכמה כזו – שלא היתה נדרשת אם התקנות היו מוגשות במהלך השנה האחרונה בטרם פיזור הכנסת – תינתן ככל הנראה רק אם הקואליציה תסכים להסיר או להוסיף סעיפים ספציפיים שתדרוש האופוזיציה כך שיינתן גם לה קרדיט על המהלך. לאחר שזה יקרה, תוגש טיוטת התקנות המוסכמת על הצדדים לאישור סופי בועדת הבריאות שם היא תאושר לאחר דיון קצר.

ניצן הורוביץ (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)
למה הוא חיכה עד עכשיו? ניצן הורוביץ (צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש90)

בתשובה לפניית מגזין קנאביס אומרים גורמים בליכוד כי הם בודקים בימים אלה את סעיפי הטיוטה שהוגשה ובקרוב צפויים להציג את דרישותיהם לתיקונים לצורך הסכמה ואישור התקנות. לא ברור בשלב זה האם הדרישות יהיו לצמצום הסעיפים, או אולי דווקא להרחבתם, כפי שקרה לאחרונה בויכוח על חוק “ממדים ללימודים”.

מה שלא ברור כמובן הוא מדוע השר הורוביץ המתין עד “לרגע האחרון” ולא קידם את התקנות הללו עוד קודם לפיזור הכנסת במקום לחכות להליך החקיקה הארוך שניהלה ח”כ השכל – הליך שבמסגרתו הוסרו מהצעת החוק רוב מוחלט של הסעיפים המשמעותיים עד שגורמים בענף כינו אותו “חוק תפל” ושגם ככה לא הושלם לבסוף.

השר הורוביץ עצמו, וגם דוברו אדם רינגל, מסרבים להסביר מדוע המתינו להגשת התקנות כשהיו יכולים לאשרן קודם, בעת כהונתם בממשלה בשנה האחרונה. גם משרד הבריאות והדוברת החדשה שירה סולומון, מסרבים למסור כל תשובה בעניין זה.

השינויים שיוטמעו בענף אם התקנות יאושרו כפי שמוצע בטיוטה הנוכחית

השינוי המהותי הראשון הוא שכל רופא מומחה בתחומו יוכל לנפק היתרים (“מרשמים”) לרכישה והחזקה של עד 60 גרם קנאביס בחודש באופן חוקי, ללא צורך בהכשרה ייעודית ובקרה קפדנית הנדרשות מהרופאים כיום. כלומר – הזמינות הנוכחית של כמה עשרות רופאים שנותנים שירות כזה, תתרחב משמעותית.

שינוי מרכזי שני שמוצע בטיוטה, שפורסמה ונחשפה אגב לראשונה כאן לקוראי מגזין קנאביס, הוא שההיתרים לשימוש בקנאביס יהיו בדמות מרשמים, ולא בתצורת רישיונות ממשרד הבריאות כמו היום. אמנם, כדי לקבל מרשם המטופלים יאלצו לעמוד עדיין בתנאי רשימת ההתוויות, אבל תמיד יהיו רופאים “גמישים” יותר.

שינוי מהותי שלישי הוא שמוצרי הקנאביס יוכלו להימכר בכל בית מרקחת, ולא רק בבתי מרקחת שקיבלו היתר מיוחד לכך מהיחידה לקנאביס רפואי וברישיון משרד הבריאות. שינוי זה נובע מההצעה בטיוטה להעביר את הקנאביס מחלק א’ של פקודת הסמים לחלק ב’.

המשמעות הברורה של השינויים הללו היא כאמור הרחבה של מספר המטופלים בקנאביס רפואי, מכ-114 אלף כיום לכמה מאות אלפים לפחות, וכן נגישות מוגברת של קנאביס בבתי מרקחת – דבר שיעודד תחרות ויביא גם להוזלת מחירים ושיפור השירות. כלומר, מדובר ביוזמה שתעשה טוב גם למטופלים וגם לעוסקים בענף.

אם וכאשר יאושר לבסוף התיקון ויצא לפועל, צפוי שוק הקנאביס החוקי בישראל, ששוויו הנוכחי נאמד בקצת יותר מ-1 מיליארד ש”ח בשנה, להפוך לשוק שמגלגל כמה מיליארדי שקלים בשנה לפחות. הדבר יפיח תקווה מחדש בחברות שקמו בשנים האחרונות ולא מצליחות להתמודד עם התחרות בשוק מוגבל.

“לגליזציה דה פקטו”: מה חושבים על השינוי הצפוי מי שעד כה התנגדו לו?

מי שהתנגדו עד היום למתן קנאביס במרשם והתעקשו על המודל הנוכחי של רישיונות, היו בעיקר קופות החולים, בטענה כי המחיר שנקבע בשנת 2019 כסכום מקסימום המותר לגבייה לצורך ניפוק רישיון קנאביס רפואי, 290 ש”ח לשנה, הוא נמוך מדי ולא מצדיק כלכלית את הפעילות.

כך גם לא מעט מהרופאים, שהתנגדו לכך לרוב בטענה “שיהפכו לדילרים”, כפי שחלקם תיארו זאת. בדיונים בכנסת למשל טענו נציגיהם שוב ושו כי מדובר ב”לגליזציה דה פקטו” ודרשו “אל תעשו לגליזציה על הגב שלנו”.

יש לציין שהתיאור הזה לא מאוד מופרך, מכיוון שאכן, כאשר כל רופא יוכל לרשום מרשם לקנאביס, הרי שיהיו בישראל מאות אלפי בעלי מרשמים כאלה והקנאביס יהיה נגיש ביותר.

בינתיים, את בעיית קופות החולים והסכום המותר לגבייה פתר משרד הבריאות בתקנות החדשות בעזרת סעיף שמבטיח שהסכום ייקבע מחדש, מן הסתם בתיאום עם הקופות.

בעיית התנגדות הרופאים נראה שכבר נפתרה מעצמה לאחר 3 שנים של רפורמה במהלכן הבינו אולי ש”השד לא נורא כל כך”. כך למשל קופת חולים מאוחדת מסרה בתשובה לפניית מגזין קנאביס בעניין הזה כי “אנחנו נירתם לטובת העניין”. קופות החולים האחרות עם זאת לא מסרו תגובה בינתיים, אך בכירים במשרד הבריאות מסרו לכתב המגזין כי המהלך מתואם איתן.

חלק מהרוקחים ובעלי בתי המרקחת – בעיקר אלה מביניהם שכבר מחזיקים כיום ברישיון שמאפשר להם לנפק קנאביס אותו הם קיבלו בתום הליך ביורוקרטי ארוך ומסועף – אולי ירגישו חמיצות קלה מכיוון שחבריהם, שלא נאלצו להתמודד עם אותם קשיים, יוכלו גם הם לעבוד בתחום, אך לא סביר שהם יצליחו למנוע זאת או בכלל ירצו או ינסו.

“ברור שיש אינטרס כלכלי לבתי מרקחת שכבר מורשים שכמה שפחות בתי מרקחת אחרים יצטרפו,” אומר בכנות יו”ר הסתדרות הרוקחים דוד פפו בשיחה עם מגזין קנאביס, אך גם הוא יודע שהם לא ירצו להיות אלה שינסו למנוע מהלך שכזה. “אמנם יהיו מי שיתמרמרו, אבל זה דבר שיגביר את התחרות ויעשה רק טוב,” הוא קובע.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר