תביעת ענק: “להשמיד ולעצור את אספקת הקנאביס הרפואי”

פרסום ראשון: חברת ‘אילן ביו’, שעמדה במרכז תחקיר הברחת מזוודת הקנאביס מארה”ב לישראל, תובעת את משרד הבריאות ואת כל חברות הקנאביס הרפואי, על מה שלדבריה הוא אפליה בכל הנוגע לאישור שימוש בגנטיקה של קנאביס. החברה דורשת גם להשמיד את כל הקנאביס הרפואי בישראל ולעצור אספקתו. עוד נטען נגד התחקיר כי הוא מסולף ומוזמן על ידי בעלי אינטרס.

בעקבות חשיפת התחקיר על מזוודת הקנאביס הלא חוקית שהגיעה מארה”ב לחברה פרטית בישראל באישור מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט, הודיע משרד הבריאות לאותה חברה, אילן ביוקלצ’ר, כי עליה להשמיד את התוצרת כולה.

למרות דרישת משרד הבריאות מהחברה להשמיד את תוצרתה, לא הגיעה דרישה דומה גם לחברות הקנאביס הרפואי האחרות, על אף שגם מקור גנטיקת הקנאביס שלהן אינו ידוע והגיע במהלך השנים מאירופה וארה”ב ללא הליך אישור כלשהו.

למעשה לא היה קיים כל הליך אישור שכזה בארץ ובעולם ולכן לא היו יכולות החברות הותיקות באותן שנים (2007-2010) לאשר זאת, אך ידוע וגם נאמר על ידי מנהל היק”ר לנדשפט כי הגנטיקה הגיעה בודאות מחו”ל ללא אישורים.

“אי סדרים ואפליה”

כעת, בעקבות דרישת ההשמדה ממנה בלבד, תובעת ‘אילן ביו’ את משרד הבריאות והיחידה לקנאביס רפואי, כמו גם את כל 9 חברות הקנאביס הרפואי (‘תיקון עולם’, ‘שאיפה לחיים’, ‘בטר’, ‘IMC’, ‘קנדוק’, ‘טבע אדיר’, ‘שיח’, ‘פארמוקן’, ‘קנאבליס’) וכן את חברת ‘פנאקסיה’ המייצרת מוצרי קנאביס עבור חלק מהחברות.

בעתירה דחופה שהוגשה אתמול (ג’), בה מיוצגת ‘אילן ביו’ על ידי עו”ד תומר רייף, נטען כי ברפורמת הקנאביס הרפואי נתגלו אי סדרים ואפליה בין גופים מסחריים.

לפי הנטען בעתירה, אילן ביוקלצ’ר היא החברה הראשונה שהצליחה, עוד בנובמבר 2016 ,לייבא לישראל באופן חוקי לכאורה צמחי קנאביס למטרות רפואיות. עם זאת, בפברואר 2018 נאלצה החברה להשמיד את היבול שהתפתח מאותו משלוח, וזאת כאמור בהוראת היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות, שטענה כי הצמחים יובאו לישראל ללא אישור ייצוא ממדינת המקור.

בתביעה החברה הביעה מחאה וטענה כי לפי נהלי הייבוא שהיו בתוקף באותה העת, לא נדרש אישור ייצוא, אך מחאותיה נדחו. בדיעבד התברר לה, כך על פי הנטען, כי דרישת ההשמדה הופנתה רק כלפיה, וזאת למרות שגם חברות אחרות מחזיקות ביבול קנאביס שמבוסס על צמחים שהגיעו לישראל ללא אישור ייצוא. “יתרה מזו, אצל חברות אחרות, בניגוד לאילן ביוקלצ’ר, מדובר בקנאביס שהגיע לישראל שלא כחוק בכלל ובדרכים עקלקלות,” נכתב.

“לעצור אספקת הקנאביס הרפואי”

עוד הגישו עורכי הדין דרישה למתן צו ביניים במעמד צד אחד ובו בקשה להפריד בין מה שהם מכנים “קנאביס רפואי חוקי” ו”קנאביס רפואי לא חוקי” – כלומר כזה שנוצר מגנטיקה מאושרת שהגיעה על פי הנהלים לישראל, שלמען האמת כלל אינה קיימת – לבין “קנאביס רפואי לא חוקי”.

בבקשה לצו הביניים נדרש עוד כי עד להכרעה בעתירה לא ימכרו ולא יסופקו מוצרי קנאביס רפואי למטופלים או למשווקים או לבתי מרקחת או לתחנות מכירה של קנאביס רפואי, אלא, אם בכלל, בכמות המינימלית הדרושה אך ורק לשימוש שוטף של מטופלים בתקופה שעד להכרעה בעתירה.

השופט לא קיבל את הבקשה לקביעת צו ביניים במעמד צד אחד והורה להמתין בינתיים עד לקבלת התייחסות מצד הנתבעים.

“תחקיר מגמתי ומסולף”

לגבי התחקיר שפורסם כאן במגזין בשיתוף עם ‘ידיעות אחרונות’, כותבת החברה כי “המבקשת השקיעה כמיליון דולר במחקר ופיתוח בייחורים שייבאה, והמתינה במשך למעלה משנה לאישור למכור את הקנאביס לצרכי ייצור של מוצרי קנאביס רפואי, ובסוף חודש ינואר 2018 פנה מנהל יק”ר, מגר’ יובל לנדשפט, למבקשת, ודרש ממנה במפתיע להשמיד את כל הקנאביס הרפואי שמקורו היה בייחורים שיובאו בנובמבר 2016”.

“יק”ר טענה שהמבקשת לא המציאה ‘אישור ייצוא’ – מסמך מארה”ב המאשר את ייצוא הייחורים לישראל, כשברקע דרישת ההשמדה היה תחקיר עיתונאי שהתפרסם באותם ימים המציג באור שלילי את מגר’ יובל לנדשפט, בקשר עם מעורבותו בהכנסת הייחורים לישראל,” נכתב. “התחקיר הנ”ל היה מסולף, מגמתי, וככל הנראה מוזמן על ידי גורמים בעלי אינטרס בתחום, ובכל זאת, מיד לאחר פרסומו דרש מגר’ לנדשפט מהמבקשת להשמיד את הקנאביס הרפואי שמקורו היה בייחורים הללו, וברי כי יש קשר תוצאתי בין הדברים”.

“רובו ככולו של הקנאביס הרפואי שגודל ונמכר בישראל במשך שנים על ידי המגדלים השונים, מבוסס על מקורות גנטיים שיובאו לישראל במהלך השנים באופן לא חוקי ובדרכים עקלקלות, ולמרות זאת, יק”ר לא דרשה מאף אחד מהמגדלים האחרים להשמיד קנאביס רפואי,” הוסיפו. “דרישה זו הועלתה רק כלפי המבקשת.”

“הקנאביס בבתי מרקחת לא עומד בתקן”

עוד טוענת ‘אילן ביו’ לגבי אפליה נוספת לדבריה, בעקבות בקשתה להציג בכנס ‘קנאטק 2018 תרביות רקמה של קנאביס, שהן חומר גנטי האסור לכאורה להצגה על פי חוק. בעוד שמשרד הבריאות סירב לבקשה זו בתשובה “לא, נקודה”, כעבור כחודש פורסם כאן במגזין כי משרד הבריאות אישר הצגה של צמחי קנאביס שלמים על ידי חברת “שאיפה לחיים” במסגרת תערוכת החקלאות. “זו דוגמא נוספת לכך שיק”ר נוהגת כלפי המבקשת באופן לא שוויוני ומקפח ביחס למגדלים אחרים,” נכתב.

העתירה החדשה מעלה תהיות גם לגבי רפורמת הקנאביס הרפואי כולה, במסגרתה החלה מכירת מוצרי קנאביס רפואי בבתי מרקחת והוגדרו תקנים חדשים לגידול וייצור. “האם ייתכן כי הקנאביס שנמכר כיום בבתי המרקחת בישראל הוא למעשה קנאביס שלא עומד בתקן שקבע משרד הבריאות?” תוהה החברה בעתירה.

בית המשפט יצטרך להכריע בקרוב בדבר עתירה זו, כשדיון ראשון יערך ב-7.6 בבימ”ש מחוזי בירושלים. את חברת אילן ביוקלצ’ר מייצגים עורכי הדין תומר רייף ותום אפלשטיין ממשרד זיסמן, אהרוני, גייר.

גורם ותיק בענף שביקש לא להיחשף מסר תגובה ראשונית: “התביעה הזאת היא בדיחה. החברה שהבריחה מזוודת ייחורים מארה”ב מזנים שאין עליהם איסוף מידע רפואי ולו על מטופל אחד, אותה חברה שמגדלת ללא אבטחה וללא ביקורת, תובעת את החברות הישראליות שלאור הישגיהן, המחקרים הקליניים שלהן, ואיכות הטיפול, הפכה ישראל למובילה בעולם בתחום זה. רק חברה שחושבת על אינטרסים כלכליים בלבד יכולה לחשוב על מהלך שמשמעותו לקחת מ-35,000 מטופלים מרוצים את הזנים שמסייעים להם”.

הערת העורך: מגזין קנאביס מבהיר כי התחקיר לא הוזמן על ידי שום גורם חיצוני ומכחיש בתוקף את טענות החברה על סילוף ו/או מגמתיות.

מחברת ‘קנאבליס’ נמסר: “כתב התביעה התקבל לפני מספר שעות ואנו נלמד אותו לעומק בימים הקרובים. על פניו נראה כי חברת קנאבליס בע”מ אינה קשורה לתביעה ולא רואה סיבה בגינה בחרו התובעים לשרבב את שמה, שכן חברתינו עוסקת בהפקה ויצור של מוצרי קנאביס רפואי לרווחת מטופלינו תוך הקפדה על הנחיות משרד הבריאות.”

ממשרד הבריאות לא נתקבלה תגובה.

חדשות
שינוי גודל פונט
מלאי