מגלגל...

תביעה ייצוגית בסך 136 מיליון ש”ח הוגשה נגד ‘תיקון עולם’

צו הסגירה שהוטל על חוות הקנאביס הרפואי 'תיקון עולם' והממצאים שטוען משרד הבריאות שנמצאו בה, הובילו להגשת תביעה ייצוגית נגד החברה. מטופלת החברה טוענת כי נפגעה עקב השימוש בקנאביס הרפואי.

תביעה ייצוגית על סך 136 מיליון ש”ח הוגשה נגד חברת הקנאביס הגדולה בישראל ‘תיקון עולם’.

התביעה, שהוגשה בשבוע שעבר (6.11), מגיעה לאחר צו הסגר שהטיל משרד הבריאות על חוות החברה בצפון הארץ בעקבות ביקורת פתע שערך במקום מנהל היחידה לקנאביס רפואי יובל לנדשפט.

בבדיקה, אודותיה פורסם לראשונה במגזין קנאביס, נמצאו הליכי ייבוש לא תקינים לכאורה וכן חשש לעובשים בתוצרת הקנאביס הרפואי שהיתה מיועדת להגיע למטופלים.

חוות קנאביס רפואי תיקון עולם (צילום: אביר סולטן)
חוות הקנאביס של ‘תיקון עולם’ (צילום: אביר סולטן)

את התביעה הייצוגית הגישו עו”ד ישראל וולנרמן ועו”ד יהל בקר ממשרד עורכי הדין ‘ויינרוט’, כמייצגים של מטופלת החברה, נעמה עמרני, ובשם כלל המטופלים של החברה שעל פי הערכות מספרם עומד על כ-10,000 עד 15,000 מטופלים.

לטענת התביעה “בחמשת החודשים האחרונים חשה התובעת כי מוצרי הקנאביס הרפואי אינם באיכות טובה. עקב כך בין היתר, התועלת של הטיפול מן המוצרים נמוכה יותר, נגרמו לתובעת תחושות של צריבה בגרון, שיעולים וכאבי ראש. התובעת לא הייתה מחדירה את המוצרים לגופה אילו ידעה שכך יוצרו, ובשל כך עלולים ללקות בזיהום”.

בין השאר דורשים עורכי הדין מבית המשפט המחוזי בת”א לפסוק פיצוי בסך 136,650,000 ש”ח, לדבריו בגין “הנזקים הנובעים מפגיעה באוטונומיה” וכן בגין “הנזקים הנובעים מכאב, סבל ופגיעה בבריאותם”.

לטענת עורכי הדין ‘תיקון עולם’ הטעתה באופן חמור לכאורה את עשרות אלפי המטופלים בכך ש”הציגה עצמה לאורך השנים כגורם מוביל ומקצועי העומד בכל הדין בנוגע לבקרה ואיכות”.

בתביעה מפרטים עורכי הדין את ממצאי הבדיקה שערך מנהל היק”ר לנדשפט בחוות החברה: “התגלו ליקויים חמורים חווה, זוהמה, גידול לא ראוי, שימוש בחומרי הדברה אסורים, ייבוש במקום מזוהם וייצור בתנאים לא ראויים”.

ישראל וולנרמן
עו”ד ישראל וולנרמן, מגיש התביעה נגד תיקון עולם

עוד נטען על ידי עורכי הדין שתיקון עולם הציגה עצמה כמי שמחזיקה בתקן IMC-GAP הנדרש במסגרת רפורמת הקנאביס הרפואי החדשה: “הנתבעת הציגה כי היא עומדת בכל תנאי הרגולוציה על פי דין, מצטיינת באיכות גבוהה, ואף עומדת בתקן GAP. עולה כי לא רק שהנתבעת לא החזיקה בתקן GAP החל משנת 2015 כפי שפרסמה, אלא שהחממה בבירייה לא החזיקה מעולם בתקו GAP ותקן כאמור יוענק לחממה חדשה של הנתבעת שעתידה להיפתח רק בעוד מספר חודשים”.

טענה זו היא ככל הנראה שגיאה או חוסר הבנה של עורכי הדין התובעים, שכן באתר החברה מופיע תו תקן GAP שאינו קשור לקנאביס רפואי אלא רק לחממות חקלאות, ולא בהקשר לתקן IMC-GAP הנדרש ברפורמה.

לטענת התביעה הנזק שנגרם למטופלת עומד על 1,655 ש”ח בגין עלות קניית המוצר, 5,000 ש”ח בגין הפגיעה באוטונומיה בכך שהחדירה לגופה חומרים שלא חפצה בהחדרתם, 5,000 ש”ח בגין העובדה שסבלה כאב וסבל, 2,000 ש”ח בגין העובדה שנוכח מחדלי הנתבעת מחזיקה כעת התובעת ברישיון למוצרי קנאביס שלא ניתן לעשות בו שימוש. סה”כ: 13,665 ש”ח. מספר זה הוכפל ב-10,000 מטופלים, מספר המטופלים המוערך של החברה.

מתיקון עולם נמסר כי “תיקון עולם פועלת מאז ומעולם לגידול, ייצור ואספקה של קנאביס ברמת איכות גבוהה לקהל לקוחותיה. כך היה וכך יהיה גם בעתיד. אנו משקיעים מאמצים גדולים וכספים רבים בענין זה. מדובר בתביעה משוללת כל בסיס. את המענה לתביעה נגיש לבית המשפט, כמקובל.”

בשיחה עם מגזין קנאביס טוענים עורכי דין מומחים שעיינו בכתב התביעה כי התביעה אינה “חזקה” מספיק, וכי הם מעריכים שהיא תידחה.

יש לציין כי מאז שניתן צו ההסגר הזמני חזרה החברה לפעילות שוטפת, לכל הפחות עד הודעה אחרת.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר