תבהלה בענף עקב החלטת בג"ץ: איך יושפעו החברות והמטופלים?

משרד הבריאות הופתע ומבוהל מהשלכות החלטת בג"ץ אמש. המגדלים והעוסקים בענף מסרבים לספק קנאביס במחירים נמוכים בעקבות רגולציה חדשה שמייקרת את תהליך הייצור. המטופלים מבולבלים, חסרי אונים וכועסים. אף אחד לא יודע מה יקרה בסוף. דו"ח מצב זמני.

מיד לאחר החלטת בג"ץ אמש (ה') להקפיא את רפורמת הקנאביס הרפואי, נוצר בלבול היקפי אצל כלל הגורמים. כזכור החלטה זו באה כבר לפני חודשיים, ב-6.10, אך משרד הבריאות טען כי "לא הבין" את ההחלטה, אישר להמשיך כרגיל, וביקש הבהרה.

כשבאה ההבהרה אמש, נוצרה תבהלה (פאניקה) במשרד הבריאות. החלטה כזו, לעצור את הרפורמה, הינה בעלת משמעות אדירה על מערכת הייצור באסדרה החדשה, על העוסקים והיזמים, על שוק ההון, ועל עשרות אלפי חולים ומטופלים.

לאור זאת זימנו בכירי משרד הבריאות את בעלי התפקידים הרלוונטיים לפגישה דחופה וביקשו לשמוע רעיונות והצעות לפתרון. תחושה של מצב חירום הורגשה והוכרז עוצר על ראיונות לתקשורת. הודעה אחת נמסרה: "נמלא את הנחיות בג"ץ". אבל איך?

בין השאר מנסים במשרד להבין כיצד יפעלו במקרה בו חברות הקנאביס יבהירו כי אין בכוונתן להמשיך לפעול בענף לאור החלטת בג"ץ, או שיחליטו לעצור את האספקה שכן לטענתן העלויות החדשות גבוהות ואינן מאפשרות למכור במחיר 370 ש"ח כבעבר.

בנוסף, לטענת רוב החברות אזל להן מלאי האסדרה הישנה והן לא יכולות למכור מלאי חדש במחיר הישן. עוד נטען כי הן לא יכולות לחזור למכור קנאביס בנקודות החלוקה בשיווק ישיר כפי שהיה בעבר שכן רובן החלו בפיטורי נציגי שירות וכח אדם אחר.

עוד חוששות החברות, בעיקר "בטר", "שיח", "IMC", שעצרו את האספקה הישירה מוקדם מכולן עוד בחודשים ספטמבר-אוקטובר, כי הן תתבענה במאות אלפי שקלים על ידי מטופלים שנאלצו להישאר ללא אספקה או לרכוש בבתי מרקחת במחירים גבוהים.

נכון לעכשיו אין פתרונות ברורים ולאחר פגישות נוספות שנערכו הבוקר (ו') ויערכו במוצ"ש, צפוי משרד הבריאות לפרסם הבהרות למטופלים ולעוסקים בענף. בינתיים נמשך הבלבול בקבוצות המטופלים והמגדלים שלא לגמרי מבינים מה עומד לקרות.

כך למשל נשאלת השאלה מה יקרה בסוף חודש מרץ 2020 – האם אז תשתנה דעת השופטים ולפתע יתיר בג"ץ למכור במחירים גבוהים? ואם לא, כיצד התחום כולו, שבנה הערכות שווי, גייס הון, השקיע מיליונים ונסחר בבורסה, יתמודד עם החלטה זו.

בנוסף תוהים המגדלים – אם תנאי הגידול היקרים יבוטלו, והסחורה תהיה באיכות נמוכה, האם הדבר לא יפגע דווקא במטופלים? בנוסף הם מודאגים מהדיווח על כך שמחירי הקנאביס בשוק השחור נמוכים לראשונה מאלו של רפורמת המדיקליזציה.

בעקבות שאלות אלו ואחרות, ולאור החלטת בג"ץ שמבחינת המגדלים מהווה פגיעה בהם, מתחילים העוסקים בענף לשוחח עם עורכי דין ולנסות להתאגד על מנת להציג את עמדתם בבית המשפט ואף לתבוע את המדינה ומשרד הבריאות על הנזק הכלכלי.

הפתרון המיידי שדורש בג"ץ, ושגם משרד הבריאות מעוניין בו – פיקוח מחירים – לא מקובל על העוסקים בענף שטוענים שהובטח מפורשות כי ההתנהלות תהיה של שוק חופשי. בנוסף הם מאיימים לסגור את העסקים בישראל אם תוגבל אפשרותם להרוויח.

בכל מקרה הנסיון להביא לפיקוח מחירים תלוי באישור של ועדת מחירים של משרד הבריאות שרק החלה לבחון זאת. על פי הערכות ייקח לועדה זמן רב לקבוע האם ניתן לעשות זאת ומתי, וכן כל עוד אין ממשלה לא יהיה ניתן להטמיע הליך זה בפועל.

עוד ביקשו השופטים להסביר מדוע שלא יבוטלו רשיונות הגידול והעיסוק בתחום הקנאביס לחברות שלא תעמודנה במחיר המקסימום. אם משרד הבריאות יעשה זאת, כיצד יובטח שהחברות הפעילות תצלחנה לייצר מספיק קנאביס ל-60,000 מטופלים?

על פי החלטת השופטים הותרת המחיר הנמוך רלוונטית לחברות הגידול הותיקות ולא לחדשות, אך נשאלת השאלה האם החברות החדשות תמשכנה למכור במחירים גבוהים, בבתי מרקחת, למטופלים חדשים? ואם כן האם זו אינה אפליה בין חולים?

המטופלים מבולבלים לפיכך גם כן. השופטים קבעו כי הרשיונות מהאסדרה הישנה יוארכו עד סוף מרץ 2020. אך מה עושה מטופל שאיבד את הרישיון הישן כשהועבר בכח אל בתי המרקחת? מה עושה למשל מטופל שהחברה לה היה משוייך עצרה פעילות?

ומה עם אלפי שקלים שמסרו מטופלים לבתי מרקחת במשך כחודשיים לאחר שהועברו לאסדרה החדשה בכח למרות הוראת בג"ץ להמשיך באסדרה הישנה? האם טענת המשרד כי "לא הבינו" פוטרת מאשמה? האם מטופלים יכולים לקבל את הכסף חזרה?

יתרה מזאת, עורכות הדין המייצגות בעתירה מבהירות כי אין בכוונתן להסתפק בפתרון סוגיית המחירים. לדבריהן הן תדרושנה לקבל תשובות לכל הסעיפים בעתירה – כולל על מה מבוססת המתודה הקלינית שהומצאה ע"י לנדשפט ומדוע נבנתה דווקא כך.

למשרד הבריאות, שעד כה נמנע מלתת תשובות מהותיות על אופן ההסדרה שניסח לנדשפט כמעט על דעת עצמו וללא התייעצות עם רופאים מומחים ומנוסים בתחום, תהיה בעיה לא פשוטה להשיב לטענות הנ"ל וייתכן שהדיונים יארכו עוד זמן רב.

שאלות אלו ורבות אחרות עלו מאז אמש ותמשכנה לעלות בימים ובשבועות הקרובים. ייתכן שכבר ביום א' יפרסם משרד הבריאות הנחיות ברורות יותר ובכל מקרה יהיה חייב להשיב בפירוט לבג"ץ עד 5.1.2020 האם וכיצד בכוונתו להמשיך ברפורמה.

המשרד טרם התייחס רשמית להצעות שהוצגו בפניו להוזלת המחירים: למשל חזרה לשיווק ישיר מהמפעל למטופל ללא בתי מרקחת שגוזרים קופון נוסף, או מכירת קנאביס ללא מע"מ המתאפשרת על פי חוק, או התרת גידול ביתי למטופלים, ועוד.

בכל מקרה נכון לעכשיו החל מ-15.12 מחוייבות כל חברות הקנאביס הותיקות שעצרו את האספקה באסדרה הישנה ("בטר", "שיח", "IMC", "קנדוק", "טבע אדיר") לחזור לספק קנאביס ב-370 ש"ח לחודש ללא קשר לכמות. לא ברור האם וכיצד הן יעשו זאת.

על רקע הנ"ל, עומדות עדיין חשיפות בדבר התנהלות בלתי-תקינה של מנהל היק"ר לנדשפט כולל העדפה של חברות תוך ניגוד עניינים, וכן שלל תביעות קטנות, ייצוגיות, ועתירות נגד משה"ב ונגד החברות. פתרון סופי לכל השאלות כנראה עוד די רחוק.

על חלק מהשאלות ניסו אמש עורכות הדין המייצגות בעתירה לענות, צפו:

בעקבות ההחלטה הדרמטית של בג״ץ על הקפאת רפורמת הקנאביס – עורכות הדין הגיבורות מרים בריינין ויסמין מזרחי, ואורן לייבוביץ׳ ממגזין קנאביס, עונים על השאלות שלכם

Posted by ‎הצינור‎ on Thursday, December 5, 2019


ערוץ קנדוק ערוץ פיס נטורלס
ערוץ פיס נטורלס
ערוץ קנדוק

חדשות
Back to top button
שינוי גודל פונט