“שכחו את החולים”: משרד הבריאות מקשיח נהלי קנאביס רפואי

ליצמן הבטיח רפורמה של בתי מרקחת והקלה על המטופלים, אך משרד הבריאות מחריף את התנהלותו דווקא מול החולים. זמני ההמתנה לקבלה או חידוש רשיון קנאביס ייארכו מעתה לכ-5 חודשים. “כל עוד לא עבר הזמן החדש, לא יהיו בירורים,” נמסר מהמשרד. “דואגים לתאגידים, שכחו את החולים,” אומר מטופל.

רפורמת הקנאביס הרפואי עליה הכריז שר הבריאות יעקב ליצמן בתחילת שנת 2016 מתארכת ללא סוף, כשלמרות הבטחתו לממכר קנאביס למטופלים בבתי מרקחת “בתוך חצי שנה”, בפועל חלפה כבר למעלה משנה ללא כל שינוי.

בעוד שמשרד הבריאות מדווח על “בשורה למטופלים” על רקע “התקדמות ברפורמה” ואספקת רשיונות קנאביס ל-40 חוות גידול חדשות (למרות שלא ניתנו רשיונות כלל אלא רק מספרי עוסק ראשוניים), נראה ששוכחים שם דווקא את אלו שבהם אמור המשרד לטפל.

כעת אנו חושפים לראשונה נוהל חדש שפירסמו השבוע מנהלי יק”ר (היחידה לקנאביס רפואי במשרד הבריאות), שמודיע על הארכת זמני קבלה וחידוש רשיונות הקנאביס הרפואי לשימוש – עד 5 חודשים!

עד חצי שנה המתנה

על פי ההוראות חדשות שהגיעו לידינו, מעתה על מנת לקבל רשיון קנאביס חדש, לחדש רשיון קיים, לשנות תצורת צריכה (שמן/תפרחת), לעדכן מינון או לעבור ספק – יאלצו כעת החולים להמתין 120 ימי עסקים ויותר מכך, במקום כ-50 ימי עסקים עד כה.

עד היום נאלצו המטופלים להמתין 7 ימי עסקים ל”קליטת המסמכים ביחידה” (מסמכים הנשלחים על ידי הרופא או בפקס) + 45 ימי עסקים נוספים להודעה על אישור או דחיית הרשיון.

מעתה הנוהל יתארך ל-20 ימי עסקים לקליטת מסמכים, 70 ימי עסקים נוספים להודעה על אישור או דחיית הרשיון ו-30 ימי עסקים למסירת ההודעה לחברת הקנאביס הרפואי שתעביר את המידע למטופל.

מאחר ומדובר ב”ימי עסקים”, 120 מהם אינם 4 חודשים, אלא קרוב יותר ל-5 חודשים ואף לחצי שנה. משמעות הדבר היא שמטופל קנאביס רפואי המקבל רשיון חדש עם תוקף לחצי שנה בלבד, כמו רבים מהם, יאלץ להתחיל בהליך חידוש הרשיון מיד עם קבלתו ולהמשיכו בכל רגע מחייו.

“כל עוד לא עברו זמני הטיפול החדשים אין להקצות פניות או בירורים חריגים,” הובהר במסמך שיצא מטעם המשרד, מה שמרמז כנראה על המטרה בהליך זה: הימנעות מהגשת תביעות ותלונות על איחור מצד חולים שהטיפול בהם התארך מעבר ל-45 ימים הכתובים בנוהל כיום.

חמור לא פחות, מאחר ומשרד הבריאות פירסם את הנוהל החדש “מהרגע להרגע”, מטופלים שכבר קבעו תורים לרופאים לקראת תום תוקף רשיונם לצורך חידוש, יימצאו עצמם ללא תרופה כלל במשך שבועות ארוכים לכל הפחות, מבלי יכולת לחדש רשיונם. אצל רופאים פרטיים יהיה כמובן קשה אף יותר להקדים תור שכזה שנקבע מראש.

דואגים לתאגידים ולא לחולים

“נראה שמשרד הבריאות ממקד את עיקר דאגותיו לשילוב התאגידים ובעלי עסקים חדשים בענף, במקום לדאוג להוספת בעלי מקצוע ביק”ר, הגדלת מספר המזכירות והכשרת מאות רופאים מאשרים נוספים,” מסר לנו מטופל ותיק. “עם כל השמחה על ההתקדמות העסקית, נראה ששכחו מהחולים”.

אזכור התאגידים הוא כמובן לאור כניסתן של “טבע”, “סופר-פארם” וחברות נוספות לתעשיית הקנאביס הרפואי, מה שגם מגביר את החשש בקרב מטופלים ממעבר למכירת קנאביס במשאפים בלבד במקום בפרחים.

יש להזכיר שעשרות מחקרי קנאביס רפואי הנערכים בימים אלו בישראל נתקעו לגמרי עקב מחסור בתקנים, לצד מניעת קבלת עובדים חדשים לחוות הקנאביס הרפואי, כפי שחשפנו לפני מספר שבועות.

ממשרד הבריאות לא השיבו לפניית המגזין לבקשת תגובה.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר