שילוב קנאביס עם תרופות: מה מותר ומה אסור (אינטראקציות)

טיפול בקנאביס רפואי במקביל לנטילת תרופות מרשם מסוימות, עשוי להוביל לתופעות לוואי הדורשות התייחסות מיוחדת מצד המטופלים ורופאיהם. אלו התרופות שכדאי להיזהר ולשים לב לפני ערבוב עם קנאביס

מטופלי קנאביס רבים תוהים האם מותר לשלב בין נטילת תרופות לנטילת קנאביס רפואי, ומה עלולות להיות ההשפעות השליליות של שילוב כזה על בריאותם.

לפניכם רשימה ממנה ניתן ללמוד בבירור מה מותר לשלב ומה אסור.

תרופות מרשם וקנאביס – רקע

עבור מטופלים המחזיקים ברישיון רפואי – וגם עבור רבים מאלו שלא – הקנאביס מהווה תרופה או לכל הפחות טיפול לכל דבר. למרות שמדובר במוצר טבעי, כמו כל חומר אחר גם הוא עלול ליצור תופעות לוואי אצל מטופלים הנוטלים במקביל גם תרופות מרשם או משככי כאבים למיניהם.

כל תגובה שמקורה בשתי תרופות או יותר הניטלות במקביל, נקראת בשפה הרפואית אינטראקציה בין תרופות, כלומר, תרופה אחת משנה את השפעתה של התרופה השנייה באופן מסוים, שעשוי להיות בלתי מזיק אך עלול גם להיות מסוכן.

במקרה בו חולה נוטל מספר תרופות מרשם חזקות, אינטראקציות מסוג זה עלולות לגרום לבעיות רפואיות חמורות ואף לסכן חיים. לעומת זאת, במקרה של שילוב בין קנאביס רפואי לתרופת מרשם מקבילה אחת, תופעות הלוואי נחשבות לבלתי מסוכנות.

אינטראקציות בין תרופות לקנאביס רפואי אינן בהכרח דורשות את הפסקת הטיפול ובכל מקרה יש לדווח ולקבל התייחסות מצד הרופא המטפל, אך לרוב כל אינטראקציה שכזו תסתכם בהורדת או העלאת מינון הקנאביס, ביחס הפוך להשפעת האינטראקציה.

שילוב קנאביס עם תרופות מרשם – ממה להיזהר

באופן כללי האינטראקציות בין קנאביס לתרופות מחולקות לשני סוגים: סוג תרופות שיוביל להגברת השפעת הקנאביס וסוג שני שיביא להפחתתה.

הסוג הראשון הוא אינטראקציות פארמקו-קינטיות – כלומר הקנאביס נגד התרופה. אינטראקציות אלו מתרחשות כשהקנאביס והתרופה פועלים באופן הפוך זה מזה ומפחיתות את יעילות השפעת הקנאביס והתרופה.

הסוג השני הוא אינטראקציות פארמקו-דינאמיות – כלומר הקנאביס והתרופה יחדיו במשותף. אינטראקציות אלו מתרחשות כשהקנאביס והתרופה פועלים באופן דומה, למשל בשיכוך כאבים, וגורמים להשפעת יתר על מערכות הגוף.

אם כן אלו התרופות הנפוצות ביותר שחשוב לשים לב ולהיזהר לפני לשילוב ביניהן לבין קנאביס רפואי:

1. אינסולין

אחת מהשפעותיו הרפואיות של הקנאביס היא זירוז קצב חילוף החומרים בגוף, המתבטא לעיתים בירידה ברמת הסוכר בדם.

חולי סוכרת הנוטלים אינסולין לאיזון רמות אלה, עלולים לסבול מירידה חדה יותר, שעשויה במקרים קיצוניים אף לסכן את חייהם. לכן יש להיוועץ עם הרופא המטפל על המינון המתאים ועל שלבי התחלת הטיפול.

2. נוגדי דיכאון

המכון לנזקי האלכוהול והסמים באוניברסיטת וושינגטון מזהיר כי צריכת קנאביס רפואי לצד כדורים נוגדי דיכאון כגון זולופט, עלול להחריף את תופעות הלוואי של התרופות.

על פי המכון, תופעות הלוואי הנפוצות ביותר במקרים כאלה הן סחרחורות, התקפי חרדה, בחילות, הרגשת בלבול, עייפות כבדה, ועלייה בסיכון למאניה. בנוסף, בקרב מטופלים הנוטלים נוגדי דיכאון טריציקליים (תרופות מהדור הישן) קיימת עלייה בסיכון להזיות וקצב לב מהיר (טכיקרדיה).

3. שיכוך כאבים

ההשפעה המשולבת של הקנאביס ותרופות השיכוך על מערכת העצבים, שהיא גם הנפוצה ביותר, עלולה בעיקר לגרום לעלייה בסיכון לדיכוי נשימתי – האטת קצב הנשימות לקצב של 6-7 בדקה בלבד.

תופעה זו אינה מסכנת חיים באופן מיידי, אך במקרה של דיכוי נשימתי יש להפסיק את הטיפול ולהיוועץ עם רופא לגבי המשכתו.

4. כדורי שינה ותרופות הרגעה

השפעתו המרגיעה של הקנאביס, בעיקר מזני אינדיקה, מחזקת את השפעת כדורי השינה ובדרך כלל תגרום לשינה חזקה ועמוקה מאד.

עם זאת, במקרים של כדורי שינה ללא מרשם כמו Sleep AID, תיתכן דווקא עלייה בהשפעה הפסיכואקטיבית של הקנאביס שעלולה להקשות על השינה. תופעה דומה עשויה להתרחש בנטילת כדורי הרגעה, כמו קלונקס או לוריוון.

תרופות למחלות רבות אחרות המופיעות ברשימת ההתוויות של משרד הבריאות, כמו אפילפסיה, פרקינסון ואיידס, עשויות גם הן ליצור אינטראקציה עם הקנאביס, אך כאמור לרוב הדבר יסתכם בירידה או עלייה קלה בהשפעתם של הקנאביס או התרופות.

לרשימת המלאה של התרופות והאינטראקציות, כפי שפורסמה על ידי ארגון הרוקחות בשנה שעברה – לחצו כאן. על בסיס מסמך זה בנתה סימה ליבני מפורום ‘כמוני’ טבלה מפורטת ובה הערות מדויקות על התרופות ש’מחזקות’ את השפעת הקנאביס ואלו ש’מפחיתות’ אותה.

ראו גם:
איזה סמים לא לערבב עם קנאביס
איך משפיע על הגוף ערבוב קנאביס וקפה
מה קורה כשמערבבים קנאביס ואלכוהול
ערבוב סמים – מה מותר ומה אסור
 

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר