שוטרת רשמה בטעות דו”ח למטופל שנתפס עם קנאביס מחוץ לבית

פעם נוספת מטופל קנאביס רפואי מקבל דו״ח על סך 1,000 ש"ח בגין החזקת מעט קנאביס מחוץ לבית, וזאת למרות שהדבר מותר על פי נהלי משרד הבריאות. הדו"ח בוטל רק לאחר פניית מגזין קנאביס למשטרה. האם העתירה שהוגשה לאחרונה בעניין זה תפתור את הסוגיה אחת ולתמיד?

עומר (23), תושב אזור המרכז המטופל בקנאביס רפואי בשל לוקמיה, יצא לבלות עם חברים בשבת האחרונה ביער חדרה. בתום הבילוי שוטרים שהגיעו למקום ביקשו לערוך חיפוש עליו ועל חבריו. לאחר שנמצא עליו כחצי גרם קנאביס בתוך גריינדר, הוא קיבל דו״ח בגובה 1,000 ש״ח, וזאת בניגוד לנוהל שמתיר למטופלי קנאביס להחזיק עד כשישית מכמות הקנאביס החודשית הנקובה ברישיון. רק לאחר פניית מגזין קנאביס למשטרה הקנס בוטל.

בשיחה עם מגזין קנאביס סיפר עומר על השתלשלות האירועים. ״היינו ביער חדרה בשבת כמה חברים. כשיצאנו מהיער עצרו אותנו שני שוטרים ושאלו אם יש משהו שלא אמור להיות ברכב. חשוב לציין שלא אני נהגתי. ביקשו תעודות מזהות. ראיתי לאן זה מוביל וידעתי שיעשו עליי חיפוש.”

“הייתה עליי כמות ממש קטנה של קנאביס בגריינדר,” המשיך, “הצגתי להם את הרישיון והוצאתי את מה שהיה עליי. השוטרים ביקשו שנוציא את כל מה שיש לנו בכיסים. עשו לנו בידוק גופני קליל, עשו חיפוש באוטו ולא מצאו שום דבר למעט מה שהיה עליי.”

“בשלב הזה השוטרת אמרה לי שאסור לי לצאת עם הקנאביס מהבית. הסברתי לה שעל פי חוק מותר לי לשאת עליי כשישית מהכמות שאני מקבל. היא עלתה בקשר והחליטה בכל זאת לתת לי דו״ח של אלף שקל. שאלתי על מה הדו״ח והיא אמרה שכתוב בפירוש ברישיון שאסור להחזיק את הקנאביס. לקחו לי את הגריינדר עם הקנאביס בתוכו ושיחררו אותנו הביתה״. 

עומר זועם על התנהלות המשטרה בשטח כלפי מטופלי קנאביס. ״אמרתי לה שזו תרופה אבל זה לא עניין אותה. איזה מין דבר זה שבן אדם לא יכול לצאת עם התרופה שלו. על מה ולמה דו״ח? לא ידעתי איך להגיב לזה. הייתי בהלם. באיזה עולם אנחנו חיים. למה אני צריך להתחבא. הדוח הזה לא בא לי טוב. אני בחור צעיר שעבר למרכז וחנקו אותי החודש ועל מה? על תרופה?”

“הוצאתי את הרישיון כדי שלא יעצרו אותי על התרופה שלי. אני מצפה שגם אם אני יוצא החוצה עם התרופה שלי, שאני לא אקבל דו״ח. למה משרד הבריאות לא דואג לכך שברישיון יהיה כתוב שמותר להחזיק חמישית מהכמות? זה גורם לכל המטופלים סבל״. 

יש לציין שדבריו של עומר מדוייקים, וכך גם של השוטרת, במקרה הזה רס”ל נוי סניבטו, שפשוט לא מעודכנת בנהלים.

אכן, מצד אחד ברישיון הקנאביס הרפואי שמחזיקים יותר מ-110,000 ישראלים כתוב כי “המקום המיועד להחזקה” הוא “מענו של המטופל בכתובת המפורטת”. מצד שני, כפי שיודעים קוראי מגזין קנאביס, ישנו נוהל משנת 2017 שכן מתיר החזקה של כמות קנאביס רפואי מוגבלת גם מחוץ לבית.

הנוהל מתיר החזקה של הקנאביס מחוץ לבית בכמות של חמישה ימי צריכה, כלומר כשישית מהכמות החודשית הנתונה לכל מטופל ברשיונו, ובאריזה המקורית בלבד. השימוש בקנאביס מותר בתצורת אידוי או שמן, אך לא בעישון בכל מקרה. כלומר כל עוד לא מתבצעת פעולת עישון, והכמות המוחזקת היא מוגבלת ובאריזה המקורית, הדבר מותר.

בתשובה לפניית מגזין קנאביס המשטרה מסרה בתחילה כי “הדו”ח נרשם לאזרח מאחר והפר לכאורה את תנאי הרישיון שלו” וסירבה לבטלו. רק בעקבות התעקשות ופנייה חוזרת של המגזין אל המשטרה, נמסר לאחר בדיקה כי ״בשים לב לפרטים ולאחר בחינה של נסיבות המקרה, הוחלט על ביטול הדוח״. 

משרד הבריאות לא מסר תגובה לטענות לפיהן הכתוב ברישיון הקנאביס הרפואי כולל הנחיה מטעה לפיה החזקת הקנאביס מותרת רק בביתו של המטופל, דבר שמוביל פעמים רבות לרישום קנסות למטופלים חפים מפשע.

זו כאמור לא הפעם הראשונה בה שוטרים רושמים דוחות למטופלי קנאביס בניגוד לנהלים. בחודשים האחרונים פרסמנו כאן במגזין קנאביס לא אחת עדויות של מטופלי קנאביס שסיפרו כיצד שוטרים החרימו להם את הקנאביס ורשמו להם דו״ח למרות שהוצג להם רישיון להחזקת קנאביס רפואי. בחלק מהמקרים הדו”חות בוטלו לאחר פניית מגזין קנאביס ובחלק לא.

בתחילת השבוע הוגשה לבית המשפט עתירה חדשה על ידי שני מטופלי קנאביס רפואי, בדרישה לאפשר למטופלים לא רק להחזיק כמות מסויימת של קנאביס רפואי מחוץ לבית, אלא גם להתיר להם לעשן את הקנאביס.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר