מגלגל...

רשות ניירות ערך צפויה לבחון את פעילות מניות הקנאביס בבורסה

למגזין קנאביס נודע כי הרשות האחראית על הבורסה הישראלית צפויה בקרוב מאוד לבצע בחינה של חברות ציבוריות שהנפיקו עצמן כחברות קנאביס תוך פרסום מידע לא מדויק לכאורה. בינתיים שווי המניות ממשיך לעלות, על רקע האישור הצפוי של יצוא קנאביס לחו”ל והתנעת הפיילוט של קנאביס בבתי מרקחת.

7 חברות ציבוריות נסחרות בימים אלה בבורסה הישראלית, תוך שהן מציגות עצמן כחברות קנאביס – 2 מתוכן (‘מדיוי’ ו’טוגדר’) החלו בפעילות כבר בסוף 2017, כש-4 נוספות (‘עמיר שיווק’, ‘אופקטרא’, ‘די פארם’ ו’נקסט ג’ן) הצטרפו לתחום בשבוע שעבר ואחת נוספת (‘דירקט קפיטל’) היום.

חלק נכבד מאותן חברות פועלות בהגינות ותוך כוונות כנות להיכנס לענף, לפחות כך עושה רושם, אך אחרות מעוררות חשש אצל חלק מהמשקיעים שמא מדובר אולי לכאורה בשיטה קלה להרוויח ערך כלכלי ללא בסיס אמיתי.

מאחר והקנאביס הוא נושא פיקנטי במיוחד, וכזה שנראה שהולך לצבור תאוצה בשנים הקרובות, כל הודעה לבורסה שכוללת את המילה קנאביס מיד זוכה לפופולריות ועניין מיוחד – מה שמאפשר “ניפוח” של שווי המניה בעזרת הצהרות תיאורטיות בלבד.

אך לאחר עליות חדות בשווי מניות אלו בבורסה, הגיעה בשבוע שעבר צניחה תלולה של עשרות אחוזים בשוויין לאחר פרסום כתבה בנושא במגזין קנאביס, שחשפה חלק מהדיווחים הבלתי מדויקים לכאורה של חלק מחברות אלו.

כאשר חברות בורסאיות פרסמו דיווחים שכאלה בתחום הבלוקצ’יין למשל, הודיעה רשות ניירות ערך (ני”ע), האחראית מתוקף תפקידה על התנהלות תקינה של החברות הנסחרות בבורסה, על סנקציות לחברות שהגדירו עצמן כפועלות בתחום המטבעות הקריפטוגרפיים.

כעת אנו מפרסמים כי גם בנושא מניות הקנאביס צפויה לראשונה רשות ניירות ערך לבצע בדיקה, זאת בין השאר בעקבות פרסום הידיעה במגזין.

יחד עם זאת ברשות מבהירים כי פעולות המבוצעות על ידה הנן כפופות לחובות סודיות וחיסיון שונות על פי דין ולפיכך היא מנועה מלהעביר מידע נוסף על פעולותיה במסגרת זו.

“אם וככל שיהיה מקום ליתן פומבי, בהתאם לדין, לפעולות אלה ו/או לתוצאותיהן, ינתן לכך גילוי בפרסומם במערכת המגנ”א ו/או באתר האינטרנט של הרשות,” נמסר מהרשות בתשובה לפנייתנו.

עוד נמסר כי “החברות העוסקות בקנאביס מפוקחות כמו יתר החברות הציבוריות” וכן כי כל מידע הנוגע לנושא זה מועבר לבחינת הגורמים המקצועיים האמונים על הנושא ברשות.

יש לציין שלאחר הירידה התלולה בשוויין בשבוע שעבר, זינקו עם תחילת השבוע המניות בחזרה למקומן המקורי, בין השאר בעקבות ההודעה על אישור צפוי של יצוא קנאביס רפואי לחו”ל ביום א’ (15.4) – מה שנותן תוקף לפעילותן ובלעדיו אין להן ערך אמיתי.

בנוסף כפי שפורסם לראשונה במגזין קנאביס עוד בחודש שעבר, אמור להתחיל בעוד כשבוע פיילוט של מכירת קנאביס בכ-20 בתי מרקחת בעיקר ברשת סופר-פארם. מוצרי הקנאביס שיימכרו במסגרת הפיילוט – מחומר גלם של חברות שקיבלו או יקבלו תקן IMC-GAP ובמפעל המחזיק בתקן IMC-GMP.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר