רופא ילדים בכיר: "מעדיף שילדיי יצרכו מריחואנה ולא אלכוהול"

מומחה לרפואת ילדים מספר ל"ניו-יורק טיימס" מדוע כשהורים שואלים אותו באיזה מהשניים הוא מעדיף שילדיו ישתמשו – אלכוהול או קנאביס – הוא עונה קנאביס. ויש לו לא מעט סיבות.

הכתבה הזו היא תירגום של כתבת דעה שכתב רופא הילדים הבכיר פרופסור אהרון קרול, מאוניברסיטת אינדיאנה, עבור מגזין ה-New York Times ב-16 במרץ 2015. הכתבה זכתה להתייחסות רבה בכלי התקשורת השונים בימים האחרונים. כאן אנחנו מביאים את הכתבה המקורית המלאה, מתורגמת מתוך ה-New York Times:

מה אעדיף שהילדים שלי יצרכו, קנאביס או אלכוהול?

פרופסור אהרון קרול הוא מומחה לרפואת ילדים מאוניברסיטת אינדיאנה. הוא מתראיין לעיתים קרובות בכלי התקשורת השונים בארה"ב ונשאל לגבי סוגיות רפואיות שונות.
פרופסור אהרון קרול הוא מומחה לרפואת ילדים מאוניברסיטת אינדיאנה. הוא מתראיין לעיתים קרובות בכלי התקשורת השונים בארה"ב ונשאל לגבי סוגיות רפואיות שונות.
ככל שהילדים שלי, והילדים של חברים שלי, מתבגרים, ישנה שאלה שעולה שוב ושוב: באילו מהבאים אעדיף שהילד שלי ישתמש – אלכוהול או מריחואנה?

התשובה המיידית, כמובן, היא "לא זה ולא זה". אבל שום הורה לא מקבל אותה. מקובל להניח, ובצדק, כי בשלב מסויים, הרוב המוחלט של הנערים המתבגרים יתנסו באחד מהשניים, במיוחד כאשר הם הולכים לקולג'. אז הורים ממשיכים לנסות לחלץ ממני תשובה.

התשובה הקלה ביותר היא לעשות דמוניזציה למריחואנה. זה לא חוקי, אחרי הכל. בנוסף, החסרונות הפוטצניאליים שלה ברורים. השימוש בקנאביס מקושר לשינויים פוטנציאליים במוח, לסיכון מוגבר לפסיכוזה, לנזק לריאות, ואולי אפילו סרטן ריאות – למרות שעל פי העדויות שהצטברו עד כה זה מאוד לא סביר. השימוש בקנאביס מקושר גם עם פגיעה בזיכרון, בהצלחה האקדמית, ובהצלחה בחיים.

אבל כל הסכנות האלו שמקושרות לקנאביס הן תאוריות שנגזרו ממחקרים מתאמיים – נכון להיום הן לא נתמכות כלל במחקרים ניסויים שיאפשרו הסקת סיבתיות. לדוגמא, יכול להיות שאנשים עם רגישות גנטית לפסיכוזה נוטים יותר להשתמש בקנאביס – סיבתיות הפוכה. בנוסף, כל הסכנות הפוטנציאליות האלו נראות מפחידות רק כאשר מסתכלים עליהן בבידוד. שימו אותן ליד רשימת הסכנות הפוטנציאליות של אלכוהול – והכל פתאום נראה אחרת.

איזה מהשניים עשוי לסבך צעירים עם החוק?

בגלל שמריחואנה אינה חוקית, הדבר הראשון שאני חושב עליו לפני שאני עונה הוא פשע. במדינות רבות, ההשלכות הפליליות של להיתפס עם מריחואנה עבור קטינים חמורות בהרבה לעומת אלכוהול. אך התעלמות ממערכת היחסים בין אלכוהול לפשיעה היא טעות גדולה. לפי הדו"ח הלאומי על אלכוהוליזם והתמכרות לסמים, השימוש באלכוהול מעורב ב-40% מכל הפשעים האלימים בארה"ב, כולל 37% ממקרי האונס ו27% ממקרי התקיפה החמורה.

שום קשר כזה לא נמצא עם מריחואנה. אמנם ישנם מחקרים שמסוגלים לקשר מריחואנה לפשע, אך הם כמעט כולם מתרכזים בהפצה הבלתי חוקית של הצמח – לא בשימוש בו. אנשים תחת השפעת קנאביס אינם מתנהגים באלימות.

אנשים יטענו, מנגד, כי שימוש מדי פעם הוא לא הבעיה; זה השימוש הכרוני בסם שמדאיג הורים שחוששים שילדיהם יתדרדרו לפשיעה. הם צודקים – אבל עבור אלכוהול. מחקר עדכני ברפואת ילדים חקר את הגורמים שמקושרים עם מוות אצל נערים עבריינים. החוקרים מצאו כי כ-19% מהנערים העבריינים ו-11% מהנערות היו מכורים לאלכוהול. בנוסף, הם גילו כי אפילו 5 שנים אחרי המחקר, לנערים שאובחנו עם התמכרות לאלכוהול היה סיכוי גבוה פי 4.7 למות מגורמים חיצוניים, כגון רצח, לעומת אלו שאינם מכורים לאלכוהול.

איזה מהשניים יותר מסוכן לבריאות?

כאשר אני שוקל את התשובה שלי, אני חושב גם על בריאות בנוסף. שוב, אין אפילו מקום להשוות. שתיה מוגזמת הייתה הגורם לכ-80,000 מקרי מוות בארה"ב ב-2010, לפי מחקר של המרכז לבקרה ומניעת תחלואה. העלויות הכלכליות שמקושרות עם צריכה מוגזמת של אלכוהול בארה"ב הוערכו בכ-225 מיליארד דולר בשנה. "שתייה מוגזמת", אשר מוגדרת כשתיית 4 או יותר משקאות עבור נשים או 5 ומעלה עבור גברים במאורע יחיד, היא גם ממש לא נדירה. יותר מ-17% מכלל אוכלוסיית ארה"ב שותים בהגזמה על בסיס די קבוע, והנתון הזה עולה ליותר מ28% כאשר בוחנים את חתך הגילאים 18 עד 24.

שתייה מוגזמת נפוצה יותר דווקא אצל אנשים עם הכנסה שנתית של לפחות 75 אלף דולר. זו ללא ספק בעיה של מעמד הביניים.

שתיה מוגזמת גרמה לכ-80,000 מקרי מוות בארה"ב ב-2010. העלויות הכלכליות שמקושרות עם צריכה מוגזמת של אלכוהול בארה"ב הוערכו בכ-225 מיליארד דולר בשנה. "שתייה מוגזמת" מוגדרת כשתיית 4 או יותר משקאות עבור נשים או 5 ומעלה עבור גברים במאורע יחיד - ומי שעושה זאת בממוצע 4 פעמים בחודש נחשב "שתיין מוגזם".
שתיה מוגזמת הייתה הגורם לכ-80,000 מקרי מוות בארה"ב ב-2010, לפי מחקר של המרכז לבקרה ומניעת תחלואה. העלויות הכלכליות שמקושרות עם צריכה מוגזמת של אלכוהול בארה"ב הוערכו בכ-225 מיליארד דולר בשנה. "שתייה מוגזמת" מוגדרת כשתיית 4 או יותר משקאות עבור נשים או 5 ומעלה עבור גברים במאורע יחיד – ומי שעושה זאת בממוצע 4 פעמים בחודש נחשב "שתיין מוגזם".

מריחואנה, לעומת זאת, לא הורגת כמעט אף אחד. מספר מקרי המוות שמיוחסים לקנאביס הוא פחות או יותר אפס. מחקר שעקב אחרי יותר מ45,000 שוודים במשך 15 שנים לא מצא שום עליה בתמותה בקרב אלו שהשתמשו בקנאביס, אחרי בקרה של המשתנים האחרים. מחקר נוסף שפורסם ב-American Journal of Public Health עקב אחרי יותר מ65,000 איש בארה"ב במשך כמה עשורים ומצא כי לקנאביס לא הייתה כלל השפעה על שיעור התמותה של גברים או נשים בריאים.

איזה מהשניים גורם להתנהגות מסוכנת?

אני חושב איזה מהשניים יותר מסוכן עבור נהיגה. מחקר מ-2013 מצא כי מריחואנה מעלה את ההסתברות להיות בתאונת דרכים קטלנית ב-83%. אך עבור אלו שהשתמשו גם באלכוהול – ההסתברות להיות בתאונת דרכים קטלנית עלתה ביותר מ-2,200%. מחקר עדכני יותר מצא כי, אחרי בקרה של משתנים מתערבים, כמות מתונה של THC בדם הנהג כלל אינה מעלה את הסיכוי להיות מעורב בתאונה. לעומת זאת, רמת אלכוהול בדם של 0.05% העלתה את ההסתברות להיות מעורב בתאונת דרכים ב-575%.

אני חושב איזה מהחומרים עשוי להעלות את הסיכון של אנשים צעירים להיפגע מאחרים. כאן ההבדל נעשה אפילו יותר בוטה. ב-1995 בלבד, סטודנטים בארה"ב דיווחו על יותר מ-460,000 תקריות אלימות שקשורות באלכוהול. מחקר ארוך שפורסם ב-2011 מצא כי צריכת אלכוהול מעלה משמעותית את שיעור ההתעללות הפיזית והנפשית בקרב זוגות צעירים בקולג'. מצד שני, מחקר מ-2014 שבחן את הקשר בין שימוש במריחואנה לאלימות כלפי בת או בן זוג אינטימי במהלך 9 השנים הראשונות של הנישואים מצא כי אצל אלו שהשתמשו במריחואנה היה שיעור נמוך יותר של אלימות מהסוג הזה. למעשה, נמצא כי הגברים שהשתמשו הכי הרבה במריחואנה היו אלו שהכי פחות סביר שינהגו באלימות כלפי בת הזוג שלהם.

מודעה ישנה מארה"ב שמזהירה מפני סכנות המריחואנה עבור צעירים - "פשע, אומללות, ייאוש, שנאה", וגם "אורגיות מוזרות, מסיבות פרועות ותשוקות משוחררות".
מודעה ישנה מארה"ב שמזהירה מפני סכנות המריחואנה עבור צעירים – "פשע, אומללות, ייאוש, שנאה", וגם "אורגיות מוזרות, מסיבות פרועות ותשוקות משוחררות".

רוב האנשים יוצאים מהקולג' מבלי לפתח תלות בחומרים שבהם הם התנסו שם. אבל עבור חלק זה לא המצב. אז אני שוקל גם איזה מהשניים עשוי להוביל להתמכרות. גם שם, אלכוהול הוא מתחרה גרוע למריחואנה. בעוד שכ-9% מהמשתמשים בקנאביס מפתחים בסופו של דבר תלות בו, הנתון המקביל עבור אלכוהול הוא מעל 20%.

מחקר ידוע שפורסם ב-Lancet (ירחון רפואה בריטי) דירג סמים שונים לפי מידת הנזק שלהם, גם למשתמש וגם לאחרים. אלכוהול היה ללא ספק במום הראשון. אפשר לטעון, מנגד, שאילו הרואין, קראק-קוקאין, ומת'אמפטמין היו חוקיים ופופולאריים – הם היו עוקפים את אלכוהול ברשימה. אך קשה לראות כיצד קנאביס יכול לעקוף את אלכוהול ברשימה הזו, אפילו אם הוא היה חוקי בכל העולם. השימוש במריחואנה אינו נדיר, אפילו כעת כשברוב העולם היא אינה חוקית לקניה או מכירה. לפי ההערכות, כמעט חצי מהאמריקאים בגילאי 18-20 ניסו קנאביס בנקודה כלשהיא בחייהם, יותר משליש מהם השתמשו בו בשנה שעברה.

סיכום

אני לא יכול להתעלם גם ממה שראיתי בתור רופא ילדים. ראיתי אנשים צעירים מגיעים לחדרי מיון מפני שצרכו יותר מדי אלכוהול וחוו הרעלה. ראיתי את זה קורה אלפי פעמים בכל שנה, וחלק מהנערים האלו אפילו מתו.

וכשהילד הבוגר שלי יעזוב לקולג' בעתיד הלא כל כך רחוק, זה הדבר שאחשוב עליו: בכל שנה יותר מ1,800 סטודנטים בארה"ב מתים מתאונות שקשורות באלכוהול. כ-600,000 נפצעים תחת ההשפעה של אלכוהול, כ-700,000 עוברים תקיפה תחת השפעת אלכוהול, וכ-100,000 עוברים תקיפה מינית תחת השפעת אלכוהול. כ-400,000 סטודנטים בשנה מקיימים יחסי מין לא מוגנים תחת השפעת אלכוהול, וכ-100,000 סטודנטיות וסטודנטים בשנה מקיימים יחסי מין במצב בו הם שיכורים מדי מכדי לזכור האם המין היה בהסכמה. המספרים עבור מריחואנה לא נמצאים אפילו באותה ליגה.

"כ-100,000 סטודנטים בשנה עוברים תקיפה מינית תחת השפעת אלכוהול. כ-400,000 מקיימים יחסי מין לא מוגנים תחת השפעת אלכוהול, וכ-100,000 סטודנטיות וסטודנטים בשנה מקיימים יחסי מין במצב בו הם שיכורים מדי מכדי לזכור האם המין היה בהסכמה. המספרים עבור מריחואנה לא נמצאים אפילו באותה ליגה."
"כ-100,000 סטודנטים בשנה עוברים תקיפה מינית תחת השפעת אלכוהול. כ-400,000 מקיימים יחסי מין לא מוגנים תחת השפעת אלכוהול, וכ-100,000 סטודנטיות וסטודנטים בשנה מקיימים יחסי מין במצב בו הם שיכורים מדי מכדי לזכור האם המין היה בהסכמה. המספרים עבור מריחואנה לא נמצאים אפילו באותה ליגה."

לכן, כשמישהו שואל אותי האם אני מעדיף שהילדים שלי ישתמשו בקנאביס או באלכוהול, אחרי שעברתי על כל המחקרים וכל הנתונים, אני אומר "אף אחד מהם". אבל אם דוחקים בי לתת תשובה, וזה בדרך כלל מה שקורה – התשובה היא "מריחואנה".

קראו עוד:
סקירה מחקרית של נזקי האלכוהול
ארצות הברית: 6 מתים כל יום מאלכוהול

הממשלה הבטיחה "אי הפללה תוך 100 ימים" לפני:

דרושים

חדשות
שינוי גודל פונט