רופא הקנאביס של בי”ח רמב”ם עזב – מאות חולי סרטן ללא פתרון

מאות חולי סרטן מחפשים פתרון לעזיבת הרופא האחראי על ניפוק רשיונות הקנאביס הרפואי שלהם. בבית החולים רמבם מבטיחים פתרון תוך עד 3 חודשים. במשרד הבריאות מכירים את הבעיה אך לא מציעים פתרון.

אתר ‘וואלה’ מדווח כי הרופא האחראי לאישור וחידוש רשיונות קנאביס רפואי למטופלים בבי”ח רמב”ם בחיפה עזב את תפקידו, מה שהוביל את המטופלים לחפש פתרון אחר ללא הצלחה בינתיים.

“במקום להתרכז בטיפול מחשבותינו מופנות להליך בירוקרטי”, סיפרה ע’, חולת סרטן, לכתב ‘וואלה’ אור רביד. עוד היא ציינה כי נאמר לה מטעם בית החולים כי המצב יישאר כך עד לינואר או פברואר 2019.

פרופסור גיל בר סלע
פרופסור גיל בר סלע

מדובר ברופא פרופ’ גיל בר סלע, מומחה לאונקולוגיה שהיה אחד הרופאים הבודדים בישראל הרשאים לנפק רשיונות קנאביס רפואי בעצמם, מבלי לעבור דרך ההליך הבירוקרטי שדורש משרד הבריאות משאר הרופאים.

אך בשבועות האחרונים כאמור מאות מטופלים חולי סרטן שהגיעו לבית החולים רמב”ם בחיפה על מנת לבקש רישיון קנאביס חדש או לחדש רישיון קיים, הופתעו לגלות כי פרופסור בר סלע, סגן מנהל המערך האונקולוגי ומנהל המרפאה האונקולוגית ומי שהיה בעל הסמכות היחידה בבית החולים לחתום על רישיונות שימוש בקנאביס הרפואי – הודיע על עזיבתו.

פרופ’ בר סלע עבר לעבוד במרכז רפואי ‘העמק’ בעפולה, ועד כה לא נמצא מי שיחליפו ויוכל לחתום על רישיונות השימוש בקנאביס הרפואי לחולים ברמב”ם.

ע’, חולה בסרטן המתגוררת באזור הצפון, סיפרה עוד לרביד כי “נאמר לנו כי עד החודשים ינואר-פברואר לא יהיה רופא שיהיה רשאי לחתום על הרישיונות כך שהאופציה היחידה לעדכון הרישיון היא שליחת טפסים למשרד הבריאות שיעברו לחתימה ביחידת יק”ר – היחידה לקנאביס לרפואי”.

“צריך להמציא הרבה יותר טפסים בהליך מול היק”ר”, מסבירה ע’. “במענה הקולי של היחידה נאמר כי נדרשים כ-20 ימי עסקים עד שהמסמכים בכלל נקלטים במערכת ואז צריך לחכות להחלטת הוועדה. מדובר בבזבוז זמן יקר מאוד עבור חולים אונקולוגיים”.

פניות של ע’ ומטופלים אחרים לבתי חולים אחרים נענו בשלילה. “פנינו למרכזים רפואיים סמוכים כמו המרכז הרפואי לגליל בנהריה, אך נענינו כי הם מנפיקים רישיונות רק לחולים המטופלים אצלם”, אמרה.

“אנחנו מתמודדים עם כל כך הרבה דאגות ומכאובים”, מעידה ע’. “במקום להתרכז בטיפול עצמו המחשבות שלנו מופנות להליך הבירוקרטי הזה. אנחנו לא מבקשים צ’ופר ואין לנו בקשה חריגה – רק עזרו לנו לקבל את מה שמגיע לנו. תקלו עלינו ואל תקשו”.

מבית החולים נמסר בתגובה לאתר ‘וואלה’ כי “בשבועות האחרונים, כאשר הסתבר שפרופסור בר סלע עוזב את בית החולים, נעשו פעולות דחופות למציאת פתרון למצב. בתיאום שנעשה מול משרד הבריאות בימים האחרונים, יוכלו מטופלי המערך לשוב ולקבל בקרוב אישור במסגרת בית החולים ולא בתהליך הארוך יותר במערכת יק”ר. במקביל שני רופאים נוספים יישלחו מטעם רמב”ם לקורס של משרד הבריאות שמסמיך מתן רשיונות לקנאביס רפואי. היחידה לטיפול תומך על צוותה המקצועי, ממשיכה בפעילותה הנרחבת”.

במשרד הבריאות אישרו את הדברים.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר