רגע לפני הבחירות: הלגליזציה עשויה לעלות השבוע בממשלה

הממשלה עשויה לאשר עוד השבוע הקמת ועדה שתנסח את האופן בו יוסדר שוק קנאביס חוקי בישראל - מי יהיה רשאי למכור, כמה יהיה מותר לקנות, מה יהיה אחוז המס ועוד. עם זאת, המתח בין שני צדי הממשלה הפריטטית עלול להפיל זאת

פרסום ראשון: שלושה שבועות לאחר שהודיע ש”כבר בישיבת הממשלה הקרובה” תעלה הצעת החלטה לקידום הצעת החוק ללגליזציה – מה שלא קרה עד כה – בכוונת יו”ר כחול לבן בני גנץ לנסות לעשות זאת השבוע, רגע לפני הבחירות.

למגזין קנאביס נודע כי חסמים אחרונים שמנעו זאת, בעיקר מצד המשרד לקידום קהילתי בראשות השרה אורלי לוי, הוסרו כנראה, כך שלממשלה יתאפשר אולי לאשר השבוע את הצעת ההחלטה להקמת ועדה שתנסח את הנהלים והתקנות הנדרשים להסדרת שוק קנאביס חוקי בישראל (“לגליזציה”).

בתחילה טענו הבוקר בסביבת גנץ בתשובה לפניית מגזין קנאביס כי ההצעה למעשה כבר מוכנה, וכי היא לא עלתה עד כה מכיוון שחסרה הסכמה של שני משרדי הממשלה – המשרד לבטחון פנים בראשות השר אמיר אוחנה והמשרד לקידום קהילתי בראשות השרה אורלי לוי.

בני גנץ, בנימין נתניהו (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)
בני גנץ, בנימין נתניהו (צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת)

בתשובה מסרו לנו מסביבת השר אוחנה כי מצידם אין ולא היתה שום התנגדות למהלך וכי יתרה מזאת – הם אף מנעו התנגדויות מסויימות שעלו מצד המשטרה בעניין זה. לאור הפנייה עידכן משרד בט”פ את לשכת גנץ כי הם יתמכו במהלך אם וכאשר יעלה להצבעה בממשלה.

במשרדה של השרה לוי, שלאחרונה קיבלה את האחריות על הרשות למלחמה בסמים, טענו עם זאת כי בטרם נתינת הסכמתם הם דורשים לקיים שיח מקדים, וכי הם מבקשים לקבל עותק מהצעת ההחלטה לשם כך, בטרם מאפשרים את קידומה.

בתגובה הודיעה לשכת גנץ למגזין קנאביס כי הם יעבירו באופן מיידי את פרטי ההצעה למשרדה של לוי, וכי בכוונתם לקדם קיום דיון בנושא בישיבת הממשלה הקרובה כפי שהובטח בתחילה. לדבריהם זה יקרה גם אם יהיה צורך בישיבת ממשלה מיוחדת לשם כך.

לפיכך, ייתכן שכבר השבוע תאושר בממשלה הצעת ההחלטה שכפי שחשפנו לראשונה מטרתה היא לגבש תכנית פעולה והתאמת מענים בתחומי הרווחה, הבריאות, החינוך וההסברה בשוק קנאביס חוקי, וזאת בתוך 4 חודשים.

ועדה זו אמורה להסתמך על מסקנות הועדה הקודמת בראשות המשנה ליועמ”ש עו”ד עמית מררי, שבתום 5 חודשי דיונים המליצה כזכור על ביטול הפללת הצרכנים ולגליזציה במודל קנדה, כלומר שוק חופשי של ייצור, מסחר וממכר של קנאביס בחנויות יעודיות למבוגרים.

בניגוד לועדת מררי, מטרת הועדה החדשה היא לא לקבוע עמדה בשאלה “האם” להסדיר את שוק הקנאביס, אלא “כיצד” לעשות זאת. אחד הנושאים שאמורים להיות מאושרים בישיבת הממשלה הקרובה הוא מינוי רגולטור שיהיה אחראי על גיבוש תכנית הפעולה לשם כך.

על הועדה החדשה שתקום אם תקום יהיה למשל לקבוע סעיפים מגוונים בהצעת החוק ללגליזציה שטרם נקבעו בנוסח שכבר אושר בקריאה טרומית, למשל נהלי קבלת רישיון ייצור ומכירה, כמויות מותרות לרכישה והחזקה, אחוז מיסוי על השוק, וכן הלאה.

בקרב המפלגות ברור כנראה לכל הצדדים שחלק מההחלטה לקדם את ההצעה דווקא כעת, כשבוע לפני מועד הבחירות, מגיעה גם מסיבות אלקטורליות, אך אף צד לא רוצה כמובן להיראות כמי שחוסם זאת בעצמו.

כזכור, עם הצגת מסקנות ועדת מררי הבטיח שר המשפטים דאז ח”כ לשעבר אבי ניסנקורן כי “בתוך 9 חודשים” יוסדר שוק קנאביס חוקי בישראל, אך מאז הוא מנע יחד עם ח”כ שרן השכל וח”כ רם שפע את המשך פעילות הממשלה והיא קרסה ואיתה הצעת החוק.

בהתאם, המהלך שעשוי להירקם השבוע הוא הצהרתי בלבד בשלב זה, אך כן מהווה צעד שמקדם את ההליך הרגולטורי. יש לציין שהממשלה הבאה שתקום תוכל כמובן לעצור את המהלך מכיוון שהצעת החוק לא הספיקה לעבור בקריאה ראשונה ולא קיבלה לפיכך “דין רציפות” לממשלה הבאה.

כפי שנחשף בשבוע שעבר במגזין קנאביס, מדינת ישראל ממשיכה להגיש כתבי אישום נגד שימוש עצמי בקנאביס. למעשה, על פי הממצאים, בכל 4 שעות מוגש כתב אישום פלילי נגד שימוש עצמי בקנאביס, בעיקר בגלל “עבירות נלוות” אבל לא רק.

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר