מגלגל...

ראסטות הטבק של בוב מארלי / אבישי מוריה

הקסם של עולם הYoutube בפרט ועולם המדיה בכלל הינו תיעוד שילוב היצירתיות והספונטניות בהפקת חומר מקורי והפצה נוחה ויעילה המאפשרת בפוטנציאל לכל תוכן וידאו להגיע לכל בית בפלנטה עם חיבור לרשת.

סרטון פיסול הטבק של רועי זנטי שצולם בחנות של חבר בתל-אביב הספיקה להופיע ב”פריים טיים” בטלוויזיה הממלכתית הבריטית. כעבור שנה נוספת השתתף הסרטון ב”תחרות הסרטונים המקוריים באינטרנט” של “וואלה” ו”בזק”. וזכה במקום השני. זמן לא רב לאחר מכן זכה שוב במקום השני בתחרות דומה הפעם בגרמניה.

שאכטה בסטודיו של סחבק

אנו בשנת 2008: יום רביעי 17/09.
המקום: תל-אביב.

השעה הייתה שעת ליל מאוחרת, רוח ים נעימה נשבה וסנוניות בישרו על חורף שאינו נראה באופק.

רועי, בחור צעיר, בן 26, היה בדרכו לפגישה בסטודיו לצילום של חבר קרוב, התקופה האחרונה האירה לו פנים, ליבו כמעט חסר דאגות וראשו פורה רעיונות.

מיודענו הגיע לאולפן שם חיכה לו כבר גיא (שם בדוי), גם הקססה חיכתה על השולחן, אחרי חיבוק קצר גיא מסביר לרועי שהקססה כבר חיכתה מספיק: “תעשה ראש” הוא מחייך, רועי ניגש להכין ראש, פאף: התחושה המרגיעה והמלטפת וענן העשן המתוק גורמים לרועי לשחק עם הקססה, לשחק? יותר כמו לנסות לפסל בעדינות “מה אתה עושה? אתה מתכוון להכין ראש גם בשבילי?” מהדהד קולו של גיא: “אממ, רועי” גיא מכחכח בגרונו “תגיד, למה לא תעשה את בוב מארלי מקססה? כבר פיסלת בעבר עם טבק?” “לא” עונה לו רועי בקצרה, לוקח את הקססה מהשולחן ומנסה לפסל את בוב מארלי, גיא הסתובב וחזר לעבור על המחשב, לאחר כמה דקות הסתובב וליבו החסיר פעימה. “בוא נצלם, אולי ננסה להריץ את זה ברשת?” ובמחשבה שניה הוסיף: “נעלה לרשת סרטון פיסול מקססה או אולי מטבק? קח עשרים שקל רד לקיוסק של ראובן ותביא לי מלברו אדום בבקשה”. רועי יורד להביא סיגריות וחוזר כעבור מספר דקות.

גם זה בטח יעניין אותך
בוב מארלי - "herb is the healing of the nation alcohol is the destruction"
בוב מארלי – “herb is the healing of the nation alcohol is the destruction”

ראו עוד: “מארלי” (2012) – סרט דוקומנטרי חדש על חייו של בוב מארלי

האולפן כבר לא נראה כל-כך שומם ומצלמת וידאו משוכללת מכוונת על משטח לבן, “נראה לך שתוכל לחזור שוב על הדיוק שהצגת?” ספקנות מתגנבת לקולו של גיא “בלי בעיה” עונה לו רועי, מתיישב על יד המשטח, פותח את הסיגריות, מפורר את כולן ומתחיל לפסל בעדינות: אבל לא בשבילו, הפעם זה בשביל בוב מארלי…

לא עברו שלוש שעות והסרטון באוויר.

“באיזו ספונטניות רצים חומרים של אנשים ברשת!!” חייך רועי בסיפוק “אתה חושב שזה יעניין מישהו?” תוהה רועי בקול “זה בטח לא ישעמם אף-אחד” מגחך גיא…

ראו עוד: סנופ נוסע לג’מייקה ומשחרר את האריה שבו

מסרים של חופש ואהבה

32 שנה לפטירתו של בוב מארלי שחי רק 36 קייצים שהונצח במרחבי הזמן ברחבי העולם בשלל צורות מקסימות ומקוריות של יוצרים שדרך הסיפורים והיצירות רוויות המסרים של האהבה והאחדות על בוב מארלי האריכו את סגנון החיים הפשטני והשמח בחלקו של מטיף החופש הג’מייקני הפוליטי ומעבר לכל זה אחד היוצרים הגדולים שידעה המוסיקה.

“במותו ציווה עלינו את החיים” לפעמים מושגים כבדי משמעות מאבדים מערכם שלא בצדק כתוצאה משימוש חוזר ונשנה שלהם בשגרה השוחקת. אנחנו זוכרים את בוב מארלי כאדם שהחופש והאושר האישי לו זכאי כל בן-אנוש היה טמוע במסרים בשיריו.

הגידול הסרטני שהכריע אותו לא מנע ממנו להופיע עד יומו האחרון והמסר המרכזי שהוריש לנו במותו מוסיף להדהד ולהתעצם כך שמותו בטרם עת הוריש לנו את החיים.

ראו עוד: חוף לבן, ים כחול והרבה מאוד ירוק – נוח פלטניק מדווח מנגריל, ג’מייקה

צפו ברועי זנטי מפסל את בוב בטבק:

לצפיה בעבודות נוספות של רועי זנטי לחצו כאן

המשך קריאה
Back to top button
Close

אופס!

אנא בטלו את חוסם הפרסומות כדי לצפות בתוכן באתר